کاخ سفید: فرایند دیپلماسی درباره برجام ممکن است زمان بر باشد

به گزارش نیلی ابزار، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس مطبوعاتی اش بر تمایل و آمادگی دولت آمریکا برای در پیش دریافت روندی دیپلماتیک در قبال ایران در راستای بازگشت دوجانبه به توافق هسته ای تاکید کرد.

کاخ سفید: فرایند دیپلماسی درباره برجام ممکن است زمان بر باشد

به گزارش نیلی ابزار به نقل از پایگاه اینترنتی کاخ سفید، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس مطبوعاتی اش در پاسخ به این سوال که با توجه به این که ایران هرگونه تغییر و بازگردانی در تعهدات هسته ای کاهش یافته اش را مشروط به لغو کلیه تحریم ها کرده است، آیا با این وجود، از نظر او مطرح کردن پیشنهاد لغو برخی تحریم ها فایده ای خواهد داشت یا نه، گفت: ما به پیگیری فرایندی دیپلماتیک برای مشخص کردن مسیری رو به جلو متعهد هستیم. این امر گاهی زمان می برد.

ساکی ادامه داد: ما برای مشارکت در یک دیپلماسی هدفمند در راستای دست یافتن به بازگشتی دوجانبه به پایبندی به تعهدات برجامی[توافق هسته ای] آماده ایم و آن پیشنهاد برای مذاکره و تعامل روی میز است.

بر اساس این گزارش، اظهارات سخنگوی کاخ سفید در پی این مطرح می شود که نشریه پالیتیکو در گزارشی به نقل از دو منبع مطلع نوشت که دولت بایدن طی هفته جاری قصد دارد پیشنهاد جدیدی را برای آغاز مذاکرات با ایران ارائه دهند.

یکی از این منابع مدعی شده است که این پیشنهاد از ایران می خواهد که در قبال رفع برخی تحریم های اقتصادی علیه این کشور، برخی فعالیت های هسته ای خود نظیر کار بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی سازی اورانیوم با غنای 20 درصد را متوقف کند.

این منبع مطلع همچنین مدعی شده است که جزئیات نهایی این طرح در حال تنظیم است.

یک مقام ارشد دولت بایدن ضمن خودداری از اظهارنظر در خصوص جزئیات گفت وگوهای دیپلماتیک ادعا کرد: ما کاملا شفاف بوده ایم که آماده بازگشت متقابل به توافق با ایران هستیم. ما همچنین ابراز کرده بودیم که در حال گفت وگو با شرکای بین المللی مان برای رسیدن به این دستاورد از جمله از طریق مجموعه ای از گام های ابتدایی و متقابل هستیم. ما به دنبال گزینه هایی برای انجام این کار همچون مذاکرات غیرمستقیم از طریق شرکای اروپایی مان هستیم.

شاهرخ ناظمی، رئیس بخش مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل هم گفت که بازگشت آمریکا به توافق نیازمند هیچگونه پیشنهاد خاصی نیست. این کار تنها نیازمند تصمیم سیاسی آمریکا برای اجرای فوری و کامل تعهداتش ذیل توافق و قطعنامه کلیدی سازمان ملل می باشد.

دولت سابق آمریکا با خروج از توافق هسته ای ضمن بازگرداندن تحریم هایی که تحت توافق لغو شده بودند، با مطرح کردن ادعاهایی همچون حمایت از تروریسم و وجود اهداف نظامی در برنامه هسته ای ایران، تحریم های جدیدی نیز تا آخرین روزهای قدرت بر ایران اعمال کرد.

بهره مندی ایران از مزایای اقتصادی توافق هسته ای که قرار بود در ازای محدودسازی برنامه هسته ای آن تحت توافق هسته ای محقق شود، به خاطر متحمل شدن تحریم های اقتصادی آمریکا و تعلل کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان در زمینه پیدا کردن راهکاری برای عادی سازی روابط اقتصادی با ایران و کاهش تاثیر تحریم های آمریکا تا کنون عملی نشده است. ایران یک سال و نیم قبل با توجه به این شرایط، گفت که تعهدات داوطلبانه اش در توافق هسته ای را کاهش می دهد.

با این وجود، دولت جدید آمریکا که پیش از پیروزی جو بایدن در انتخابات برای بازگشت به توافق هسته ای ابراز تمایل کرده بود، خواستار این است که ایران ابتدا کاهش تعهداتش را به حالت قبل بازگرداند تا بتواند فرایند بازگشت به توافق هسته ای را طی کند. مقامات آمریکایی همچنین معتقدند که مذاکراتی مستقیم یا غیرمستقیم درباره این فرایند باید انجام بگیرد. این در حالی است که دولت ایران تاکید کرده است بازگشت آمریکا به توافق هسته ای مستلزم هیچ گونه نشست و مذاکره نیست و آن ها که با خروج یک جانبه از توافق هسته ای آن را نقض کرده اند، صرفا لازم است تحریم ها را لغو کرده و به توافق بازگردند تا ایران هم اجرای تعهدات داوطلبانه هسته ای اش را به حالت قبل بازگرداند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کاخ سفید: فرایند دیپلماسی درباره برجام ممکن است زمان بر باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ سفید: فرایند دیپلماسی درباره برجام ممکن است زمان بر باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید