روانچی: آمریکا برای جلب اعتماد ایرانیان وظایفش را از سر بگیرد

به گزارش نیلی ابزار، نماینده دائم ایران در سازمان ملل در گفت وگویی توضیح داد که امکان مذاکره مجدد بر سر برجام با حضور مشارکت کنندگان جدید وجود ندارد.

روانچی: آمریکا برای جلب اعتماد ایرانیان وظایفش را از سر بگیرد

به گزارش نیلی ابزار، مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز سه شنبه در گفت وگویی با فرانس 24 در پاسخ به سوال مجری که درباره احتمال قطع بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته ای ایران می پرسید، گفت: ابتدا باید بگویم که این ایران نبود که میز مذاکره را ترک کرد. این ایران نبود که قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد. این ایالات متحده بود که این قطعنامه و برجام را نقض کرد. ما پس از خروج غیر قانونی آمریکا از توافق هسته ای با ایران، برای یک سال منتظر ماندیم. توسط دیگر طرفین برجام به ما پیشنهاد شد که همانند خروج سال 2018 آمریکا از برجام، از این توافق خارج نشویم. ما برای یک سال منتظر ماندیم و پس از آن چیز ملموسی را حس نکردیم. به قول هایی که داده شده بود احترام گذاشته نشد و برای ما چاره ای جز کاهش تعهدات ذیل ماده 36 برجام باقی نماند.

وی ادامه داد: پس از مدتی مجلس ما به این مسئله ورود کرد و مصوبه ای تنظیم شد. مطابق این مصوبه، بعضی نیازمندی های خاص باید به وقوع بپیوندند و دولت ایران موظف است که به تعهداتی که مجلس طرح نموده احترام بگذارد. ما باید از قانون اطاعت کنیم و قانون نیز تعیین نموده که چه کارهایی باید انجام شوند.

مجید تخت روانچی در پاسخ به سوالی در مورد بازگشت همزمان ایران و آمریکا به تعهدات هسته ای شان بیان نمود: زمانی که ایالات متحده از برجام خارج شد، ضربه بزرگی به شهرت آمریکا و قوانین بین المللی زد. این اقدام همچنین ضربه بزرگی به اعتماد به آمریکا در سراسر دنیا و به ویژه در ایران زد. ما به حرف ایالات متحده باور نداریم. آمریکا برای جلب اعتماد ایرانیان ابتدا باید اجرای وظایفش را شروع کند. زمانی که در مورد بازگشت به برجام صحبت می کنیم باید در ذهن نگه داریم که آمریکا موظف است به تعهدات خود احترام بگذارد. آمریکا حتی امروز نیز در حال نقض قطعنامه 2231 و برجام می باشد، پس تعیین است که چه کسی اول باید به برجام بازگردد.

نماینده کشورمان در پاسخ به این ادعا که دولت پیشین آمریکا مسئول تمامی این مسائل است اظهار کرد: همان طور که گفتم دولت بایدن امروز نیز در حال نقض قطعنامه 2231 و توافق هسته ای است. مهم نیست که چه کسی در راس امور در واشنگتن واقع شده است. وظایف آمریکا است که مهم است.

روانچی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: زمامی که در دولت اوباما - بایدن درخصوص توافق هسته ای مذاکره کردیم در واقع با کشور به توافق رسیدیم و در حال توافق با دولت خاصی نبودیم. پس زمانی که دولت اوباما با توافق هسته ای موافقت و از آن حمایت کرد، این تعهدات به وظیفه بین المللی ایالات متحده تبدیل شد. مهم نیست چه کسی در کاخ سفید است. مهم وظیفه ایالات متحده است که باید به آن احترام گذاشته گردد.

سفیر کشورمان در سخنان خود ضمن اظهار تاسف در مورد جنگ یمن، عربستان سعودی را مسئول این جنگ دانست.

مقام ارشد کشورمان در سازمان ملل در ادامه این گفت وگو از کوشش آمریکا برای جلوگیری از اهدای وام صندوق بین المللی پول به ایران انتقاد کرد و دریافت وام از صندوق بین المللی پول را حق تمامی کشورهای مستقل خواند.

روانچی همچنین خاطرنشان کرد که ایران پیشنهاد تبادل زندانیان با آمریکا ارائه داده است اما تا به امروز ایالات متحده این پیشنهاد را نپذیرفته است.

وی در مورد مذاکره مجدد بر سر توافق هسته ای با حضور عربستان گفت: جایی برای بازگشایی پرونده هسته ای وجود ندارد. این توافق در سال 2015 بسته شد و قرار نیست برای مذاکره مجدد باز گردد. مشارکت کنندگان برجام در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل ذکر شده اند. نه می توان نامی را اضافه و نه نامی را حذف کرد. مشارک کنندگان تعیین هستند و همه تمامی این کشورها رو می شناسند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "روانچی: آمریکا برای جلب اعتماد ایرانیان وظایفش را از سر بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روانچی: آمریکا برای جلب اعتماد ایرانیان وظایفش را از سر بگیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید