تحریم ها از مصدق تا امروز، استقلال ایران را نشانه رفته اند

به گزارش نیلی ابزار، ایرنا نوشت: مورخ آمریکایی و نویسنده کتاب همه مردان شاه گفت هدف مشترک تحریم های انگلیس بر سر ملی کردن نفت ایران تا شدیدترین تحریم های امروزه آمریکا،تنبیه ایران به خاطر استقلال آن بوده است.

تحریم ها از مصدق تا امروز، استقلال ایران را نشانه رفته اند

استیون کینزر روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا افزودجوهر فشار و تحریم های امروز علیه ایران همان است که 6 دهه پیش در جریان ملی کردن صنعت نفت به ایران تحمیل شد و خاتمه آن، عملیات مشترک انگلیسی و آمریکایی آژاکس و برکناری دولت محمد مصدق بود.

وی تاکید نمود: هر دو، کوشش هایی برای تنبیه ایران به خاطر استقلال آن است اما به باور من، سیاست های بریتانیا دست کم یک توجیه مالی داشت.

مورخ، روزنامه نگار و نویسنده چندین کتاب درباره سیاست مداخله جویانه واشنگتن در آمریکای لاتین و خاورمیانه بر این باور است که سیاست ایران هراسی کاخ سفید ریشه در نگاه ایدئولوژیک و انگاره های فزونی طلبانه نخبگان سیاسی آمریکا و نه در واقعیت های سیاست ایران و حتی منافع ملی آمریکا دارد و به همین دلیل، فشار حداکثری به ایران که نقش اساسی در مبارزه با داعش و القاعده داشته است، توجیه عقلانی ندارد.

فشار حداکثری برآمده از ایران هراسی است

نویسنده کتاب همه مردان شاه که ابعاد دخالت آمریکا و انگلیس در کودتای 28 مرداد سال 1332 را آنالیز می نماید، اظهار کرد پس از ملی کردن نفت توسط محمد مصدق، محاسبات مالی روشنی در پس تحریم نفت ایران و جلوگیری از فروش آن توسط انگلیس وجود داشت، اما تحریم های امروز آمریکا علیه ایران برآمده از تعصب و ایران هراسی است.

کینزر افزود: پالایشگاه آبادان با ارزش ترین و مهم ترین دارایی بریتانیا در سراسر گیتی بود. برای 30 سال کل اقتصاد بریتانیا، بر مبنای نفت ایران شکل گرفته بود. تک تک کامیون ها، خودروها و اتوبوس ها در بریتانیا با سوخت نفت ایران کار می کرد.

وی ادامه داد: سوخت همه کارخانه های آن کشور از نفت ایران بود. نیروی دریایی پادشاهی که پیکان گسترش امپراتوری بریتانیا در دنیا بود، 100 در صد با نفت ایران حرکت می کرد. بنابراین می توان استدلال کنید که بریتانیا دلایل مالی جدی برای سرنگون کردن مصدق داشت.

این نویسنده آمریکایی اظهار کرد: اما ما این عامل را امروز نمی بینیم. هیچ منفعت جدی مالی و ژئوپولیتیک در پس کوشش شدید ایالات متحده برای تنبیه ایران وجود ندارد. از منظر تاریخی، در سال 1953 انگیزه عاملان (کودتا) خیلی قابل فهم تر و منطقی تر است تا انگیزه فشارهای امروز (آمریکا).

کینزر در پاسخ به اینکه آیا سیاست امروز آمریکا علیه ایران ایدئولوژیک و نه نتیجه واقع گرایی سیاسی و منافع ملی آمریکا است، گفت: بله، اینجا ارتباطی بین رویکرد ایالات متحده نسبت به ایران، کوبا و ونزوئلا می بینیم. این کشورها در برابر خواسته های واشنگتن سر خم نکردند و ایده سیطره آمریکا بر سیاست دنیای را نپذیرفتند. آنها دیدگاه های خود را دارند.

وی تاکید نمود: ایالات متحده نمی تواند بپذیرد که دنیا بدون سیطره آمریکا وجود داشته باشد. از نظر واشنگتن هر کس با این ایده مخالف باشد، دشمن است. گناه بزرگ ایران هم همین است. ایران سیاست هایی دارد که با دیدگاه های واشنگتن همخوان نیست. ایالات متحده چنین چیزی را نمی پذیرد. همین موضوع هم هست که ما را به جنگ و درگیری در سراسر دنیا کشانده است.

این مورخ آمریکایی افزود: از نظر ایالات متحده، دیپلماسی را زور معین می نماید. این دیدگاه در بلند مدت خطرناک بوده و تهدید نماینده آمریکاست.

ریشه های ایدئولوژیک ایران هراسی

کینزر درباره ریشه های ایران ستیزی در میان سیاستمداران آمریکا هم گفت: برای بسیاری در واشنگتن، ایران نه یک کشور، نه یک گروه از مردم یا جایی روی زمین، بلکه آخرین نمود نیروی شر و بربریت است که دنیا متمدن را تهدید می نماید.

وی افزود: از نظر آنها ایران همان تهدیدی است که یک روز به آن کمونیسم می گفتند و امروز تروریسم است. برای آنها، ایران اسم رمز همه بدی هاست. این دیدگاه شبیه آن چیزی است که درباره کمونیسم در دوران جنگ سرد وجود داشت؛ در واقع مرکز ثقل آن فقط جابجا شده و امروز ایران در مرکز حملات کلیشه ای قرار گرفته است.

این نویسنده آمریکایی ادامه داد: مجموعه ای از عوامل در پس شکل گیری این نگاه قرار دارند که همه شرارت ها را به ایران نسبت می دهد، بدی هایی که ایران اصلا هیچ ربطی به آنها نداشته و حتی مخالف آنها بوده است.

به باور این نویسنده، تعصب ایدئولوژیک چشمان کاخ سفید را بر منافع راهبردی مشترک آمریکا و ایران بسته است

کینزر در پاسخ به این سوال که آیا این دیدگاه یک جریان خاص در آمریکاست یا عمومیت دارد؛ اظهار کرد: فکر می کنم در مجموعه همین اشخاص همچون برایان هوک و اطرافیانش، این ایده وجود دارد که ایران و ایالات متحده دو نقطه متضاد هستند که می خواهند این تضاد به یک جنگ واقعی بدل گردد. این کاملا شگفت انگیز است چراکه منافع بلند مدت ایران بسیار با منافع ایالات متحده حتی خیلی بیشتر از منافع به اصطلاح متحدان ما در آن منطقه از دنیا (خاورمیانه) همراستا است.

وی توضیح داد: ایران به دنبال ریشه کن کردن اندیشه جهادی داعش و القاعده بوده و خیلی جدی تر از ایالات متحده آن را انجام داده است زیرا آنها به خون شیعیان تشنه هستند. ایران همچنین منافع خود را در ثبات در خاورمیانه می بیند که قاعدتا منافع ما هم در همین موضوع است.

نویسنده کتاب همه مردان شاه افزود: بنابراین تعصب ضد ایرانی که ریشه در دیدگاه شرپنداری ایران دارد، برآمده از این دیدگاه در ایالات متحده است که باید به هر دشمنی که دارید، تاخت. این دیدگاه، ایالات متحده را همواره و در همه جا در محاصره شر می داند و از این رو به واقعیت سیاست های ایران توجهی نمی نماید.

کینزر ادامه داد: شما می توانید در پاسخ به من بگویید هر کشوری می تواند دلایلی برای نفرت از کشور دیگری داشته باشد اما عمق و شدت تعصب ضد ایرانی در واشنگتن خیلی فراتر و عمیق تر از آن است که به سیاست و عملکرد واقعی ایران ربط داشته باشد. به عبارت دیگر شدت تعصب ضد ایرانی در این ایده ریشه دارد که ایالات متحده باید هر کشوری که تسلیم خواسته های واشنگتن نگردد را تنبیه کند.

وی در پاسخ به اینکه این دیدگاه ضد ایرانی تا چه اندازه با تغییر در ریاست جمهوری آمریکا، تغییر خواهد نمود، به ویژه با این فرض که در انتخابات 2020، شخصی همچونبرنی سندرز رییس جمهوری آمریکا بگردد؟ اظهار کرد: به نظر من این نظر در واشنگتن فراگیر است که ایالات متحده باید به برجام بازگردد. به باور من پیروزی یک دموکرات در انتخابات سال آینده، تغییر در سیاست ایالات متحده درباره ایران را در پی خواهد داشت.

تحریف کودتای 28 مرداد از زبان لابیگر ضد ایرانی ترین جریان در واشنگتن

در ادامه این گفت وگوی اختصاصی، استیون کینزر درباره ادعای برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که گفته است سازمان سیانقش خاصی در کودتای 28 مرداد و برکناری مصدق نداشت، گفت: 2 نکته درباره سخنان وی وجود دارد. نخست انگیزه وی برای بیان این سخنان است. این سخنان شخصی است که برای ضد ایرانی ترین جریان در واشنگتن لابیگری می نماید. این جریان بر این باور است که ضرورت دارد دامان ایالات متحده را از آن چه 70 سال پیش رخ داد، پاک کند. راستش را بخواهید برای من شگفت آور است.

هوک به تازگی مدعی شده که کودتا را گروه های ایرانی انجام دادند و سازمان سیا نقش برجسته ای در آن نداشت

وی افزود: من با نظرات وی (هوک) شدیدا مشکل دارم، اما خب هر کسی می تواند نظری درباره روابط با ایران داشته و بیان کنداما بحث درباره واقعیت های تاریخی موضوعی متفاوت است.

این تاریخدان آمریکایی ادامه داد: من درک نمی کنم که چه ضرورتی دارد که کوشش می نمایند تاریخ را برای توجیه افکار امروزشان بازنویسی نمایند. یک زمان بحث این است که آنها فکر می نمایند که ایالات متحده باید به ایران حمله کند و آن را شکست دهد، یا اینکه ایران را باید تهدید و تحریم کرد. این بحث خیلی متفاوت با این موضوع خواهد بود که کودتای 1953 (1332) را به میان کشیده و تحریف نمایند تا بتوانند سیاست های امروز خود را توجیه نمایند.

کینزر افزود: نکته دوم فضای سخن برایان هوک است. راستش را بخواهید ما کسانی را در ایالات متحده داریم که نظراتی بیان می نمایند که آدم انگشت به دهان می ماند! اینکه آدم های فضایی افراد را ربوده و به سیاره های دیگر می برند.

وی اظهار داشت: یک عده دیگر می گویند زمین صاف است و نه کروی. من همین تازگی در مجله نیویورکر درباره کسانی خواندم که می گویند شکسپیر نویسنده نمایشنامه های شکسپیر نبوده است یا بعضی مردم در آمریکا هستند که می گویند نظریه تکامل بی اساس است. در واقع در این فضا، شما می توانید هر چیزی را پذیرفتنی اعلام کنید.

این مورخ کودتای 28 مرداد می گوید اسناد تاریخی، جای تردیدی درباره نقش محوری سیا نمی گذارد

این نویسنده کتاب همه مردان شاه گفت: در خصوص به خصوص کودتا علیه مصدق، اساسا بحثی بر سر اسناد و مدارک نبوده است. همه چیز درباره آن آشکاراست. سیا به نقش خود درباره آن اذعان نموده است، کسانی که در آن کودتا دست داشتند هم به نقش خود اعتراف نموده اند.

کینزر افزود: مورخان، اسناد این کودتا را آنالیز نموده و همه درباره عاملان آن توافق دارند. چند سال پیش مقاله ای درباره آن منتشر شد که نویسنده روایت مختلفی ارائه نموده بود و پس از آنها صدها مقاله در پاسخ به آن روایت از کودتا منتشر شد.

وی ادامه داد: من باید بگویم که فکر نمی کنم محقق جدی وجود داشته باشد که حتی پس از آنالیز گذرای آن مقطع، ابراز تردیدی درباره این واقعیت کند که ایالات متحده در کودتا نقش معین نماینده داشته است.

این مورخ آمریکایی درباره این سخن برایان هوک که گفته است عوامل و جریان های داخلی مسئول اصلی کودتا هستند، هم اظهار کرد: قطعا عوامل ایرانی دخیل بوده اند. در واقع متاسفانه هر زمان بیگانگان به دنبال دخالت در ایران بوده اند، همواره یک عده ایرانی را آماده همکاری و همدستی یافته انداما درباره این موضوع (کودتای 28 مرداد) کمترین تردیدی بر مبنای اسناد خود سیا وجود ندارد که این سازمان، نقش محوری در اجرای عملیات داشت.

استیون کینزر خبرنگار سابق نیویورک تایمز و نویسنده چند اثر درباره سیاست های مداخله جویانه آمریکا در خاورمیانه و آمریکای لاتین است. با این حال، وی در ایران به عنوان نویسنده کتاب همه مردان شاه (All the Shahs Men) شناخته می گردد.

تازه ترین کتاب کینزر رئیس مرگ: سیدنی گوتلیب و جستجوی سیا برای کنترل ذهن و پرچم واقعی: تئودور روزولت ، مارک تواین و تولد امپراتوری آمریکا است. وی هچنین نویسنده کتاب های بازسازی: ایران ، ترکیه و آینده آمریکا و سرنگونی: قرن تغییر رژیم آمریکا از هاوایی تا عراق است. وی هم اکنون استاد روابط بین الملل در دانشگاه براون آمریکاست.

310310

منبع: خبرآنلاین

به "تحریم ها از مصدق تا امروز، استقلال ایران را نشانه رفته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم ها از مصدق تا امروز، استقلال ایران را نشانه رفته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید