نفت و انتخابات 2020؛ نامزدهای دموکرات آمریکاچه می گویند؟

در سال 2018 ، برای اولین بار در 40 سال اخیر، میزان تولید نفت ایالات متحده از تولید عربستان سعودی پیشی گرفت،

نفت و انتخابات 2020؛ نامزدهای دموکرات آمریکاچه می گویند؟

موضوع نفت و سیاست خارجی دولت ایالات متحده آمریکا در قبال عربستان سعودی از موضوعات مطرح در حوزه سیاست خارجی مناظره چهارشنبه شب هفته گذشته 10 نامزد دموکرات انتخابات 2020 آمریکا در شهر آتلانتا ایالت جورجیا بود.

به گزارش خبرنگاران، وب سایت کامنتری ماگازین با نگارش مقاله ای به قلم نوح روتمن (تحلیلگر سیاسی و معاون سردبیر)خود مواضع نامزدهای حزب دموکرات آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 را در این باره بررسی کرده است که در پی می آید:

چهارشنبه شب، نامزدهای دموکرات به بحث پیرامون مسائل سیاست خارجی پرداختند. دموکرات ها همه معتقدند که واشنگتن باید به عربستان فشار آورده و دست از حمایت این کشور به عنوان شریکی استراتژیک بردارد.

سناتور کوری بوکر ترامپ را متهم کرد که به دلیل حمایت بی چون و چرا و بدون مجوز کنگره از سعودی ها در جنگ با انصارالله یمن، مرتکب نقض آشکار حقوق بشر شده است. جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق نیز، پادشاهی عربستان سعودی را حکومتی منفور خوانده و این نظام حکومتی را فاقد سرمایه اجتماعی دانسته است. نامزد دیگر حزب دموکرات، سناتور برنی سندرز نیز همچون هم حزبی هایش گفته که پادشاهی سعودی به عنوان یک دیکتاتوری وحشی به متحد غیر قابل اطمینانی برای آمریکا تبدیل شده است. مجموع این اظهار نظر ها حکایت از مخالفت دموکرات ها نسبت به حمایت از عربستان دارد.

مناظره چهارشنبه شب هفته گذشته 10 نامزد حزب دموکرات آمریکا در شهر آتلانتا/ عکس: رویترز

البته این نقدها دموکرات ها از ریاض بی اساس هم نیست، سعودی ها جدا از اینکه در داخل و خارج مرتکب نقض آشکار حقوق بشر می شوند، دستشان به خون شهروندان آمریکایی کشته شده در ماجرای 11 سپتامبر نیز آلوده است. عربستان سعودی طی این سال ها با ترویج بنیادگرایی اسلامی در بین شهروندان خودش یکی از مبانی اصلی ترویج تروریسم اسلامی بوده است. این حجم از انتقاد دموکرات ها از ریاض شاید منطقی به نظر نرسد، اما در پس این حملات بی محابا به سعودی ها رازی مهم نهفته است. بدون شک آنچه امروز باعث شده دموکرات ها درخواستی مبنی بر ممنوعیت صادرات فناوری های استخراج به ریاض داشته باشند و این چنین نمایشی از استقلال ژئوپلتیک آمریکا را به نمایش بگذارند همه مرهون یک چیز است: فناوری خاص استخراج نفت و گاز شیل یا همان فراکینگ!(این تکنیک به صورت تزریق با فشار بالای مواد شیمیایی و شن در زمین انجام می گردد. این فرآیند باعث ایجاد شکاف هایی در سنگ می گردد که نفت و گاز شیل (Shale) از طریق این شکاف ها خارج می شوند.)

سندرز و بوکر خواستار ممنوعیت صادرات ماشین آلات حفاری به عربستان شده اند در حالی که جو بایدن تا به حال چنین خواسته ای را مطرح نکرده است. اگر این سیاست عملی و صدور چنین ماشین آلاتی به عربستان ممنوع گردد، ایالات متحده را به سمت ایفای نقشی غیر مفید در مقابل یکی از بزرگترین صادرکنندگان انرژی جهان از جمله عربستان سعودی سوق می دهد. بدون شک چنین اقدامی پیش از هر چیز صنعت رو به توسعه انرژی در آمریکا را متوقف خواهد کرد.

از سال 2013 تولید نفت ایالات متحده 60 درصد افزایش یافته است. در سال 2018 ، برای اولین بار در 40 سال اخیر، میزان تولید نفت ایالات متحده از تولید عربستان سعودی پیشی گرفت، حتی تخمین زده می گردد که این میزان تولید از تولید روسیه هم فراتر رفته باشد. شرکت های انرژی آمریکایی به صادر کنندگان عمده نفت خام و گاز طبیعی تبدیل شده اند و ایالات متحده برای اولین بار از سال 1953 تاکنون به صادر کننده مهم انرژی تبدیل شده است. این میزان عرضه جدید در بازار سوخت های فسیلی به میزان قابل توجهی از اهمیت اوپک و صادر کنندگان غیر عضو اوپک از جمله روسیه پوتین و ونزوئلا مادورو کاسته است. خود این مساله باعث شده که سیاست خارجی آمریکا به سمت ارزش های دموکراتیکی سوق داده گردد که نامزدهای دموکرات به دنبال آن هستند.

اگر بگوییم این سیاست احتمالی آمریکا از سوی دموکرات ها کابوس پوتین است، اغراق نیست. فیونا هیل، یکی از مقامات سابق شورای امنیت ملی و کارشناس مسائل روسیه، نیز کاملا بر این نکته اذعان دارد. هیل پیش از جلسه تحقیقاتی کنگره، گفت که شخص پوتین سال 2011 هشدار داد که سیاست های انرژی جدید آمریکا از جمله استخراج نفت و گاز شیل تهدید جدی ای برای منافع روسیه خواهد بود. رئیس جمهور روسیه به عنوان رهبر یکی از بزرگترین کشور های صادرکننده انرژی در جهان خیلی زود تحت تاثیر ترکش های انقلاب فناوری انرژی در آمریکا قرار گرفت. در نوامبر 2013، فقط چند هفته قبل از برکناری ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور دوستدار روسیه اوکراین، قرارداد 10 میلیارد دلاری با یک شرکت چند ملیتی مستقر در آمریکا امضا کرد تا اکتشاف و بهره برداری از ذخایر گاز شیل در این کشور را بر عهده بگیرد.

گاز برای روسیه همواره به عنوان ابزاری برای اعمال فشار بر اروپا و جمهوری های شوروی بوده و به نوعی مسکو منافع خود در قاره اروپا را بدین شکل پیش برده است. حالا بدون شک توقف صادرات انرژی روسیه کاملا در راستای منافع تجاری و سیاسی آمریکا خواهد بود. هیچ بازیگری به اندازه پوتین در صحنه بین الملل وجود ندارد که دموکرات ها مایل باشند به حاشیه رانده گردد، به همین دلیل سیاست اکتشاف نفت و گاز شیل از طریق فناوری فراکینگ می تواند یک راه چاره موثر در راه دستیابی به این هدف باشد. هرچند که دموکرات ها ترجیح می دهند به جای حمایت از این فناوری تریبون گروه های محیط ریستی باشند و از آن انتقاد کنند.

دموکرات ها می توانند آنطور که دوست دارند، نسبت به روسیه و عربستان سعودی موضع بگیرند، اما نباید فراموش کنند که امکان تحریم و تحت فشار قرار دادن این دولت های غیر لیبرال به واسطه همین سیاست های داخلی حوزه انرژی است که آن ها با آن مخالفت می ورزند. دموکرات ها می توانند یا استفاده از نفت شیل و به حاشیه راندن مسکو و ریاض را انتخاب کنند یا اینکه به کل بی خیال این دو کشور شوند.

منبع: عصر ایران

به "نفت و انتخابات 2020؛ نامزدهای دموکرات آمریکاچه می گویند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفت و انتخابات 2020؛ نامزدهای دموکرات آمریکاچه می گویند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید