محمدکاری: متولی بهینه سازی مصرف انرژی در بخش ساختمان معین نیست

به گزارش نیلی ابزار، بهروز محمدکاری رئیس بخش انرژی و نور مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه متولی اصلی بهینه سازی مصرف انرژی در بخش ساختمان تعیین نیست، گفت: اجرای قواعد بهینه سازی مصرف انرژی باید از ساختمان های دولتی شروع گردد تا به نوعی یک الگوسازی در این زمینه از سوی نهاد های دولتی انجام گردد.

محمدکاری: متولی بهینه سازی مصرف انرژی در بخش ساختمان معین نیست

به گزارش گروه مالی نیلی ابزار، نشست الزامات بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان در طرح های ملی مسکن روز چهارشنبه 22 دی ماه، با حضور جمعی از اساتید و صاحبنظران و فعالان این حوزه در مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری برگزار گردید. این نشست، ششمین پیش نشست تخصصی از هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی بود که در تاریخ 1 اسفند امسال با موضوع مسکن؛ پیشران فراوری برگزار خواهد شد. در این نشست ابعاد، الزامات و مهم ترین مسائل مربوط به ساخت مسکن باهدف کاهش مصرف انرژی در بخش خانگی مورد آنالیز نهاده شد.

متولی بهینه سازی مصرف انرژی در بخش ساختمان معین نیست

بهروز محمدکاری رئیس بخش انرژی و نور مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این نشست با بیان اینکه متولی اصلی بهینه سازی مصرف انرژی در بخش ساختمان معین نیست، گفت: نهاد های مختلفی همانند وزارت راه، وزارت نیرو، شورای عالی انرژی و سازمان های متعدد دیگری دخیل در بخش انرژی هستند، ولی هیچکدام متولی اصلی بهینه سازی مصرف انرژی در بخش ساختمان نیست. تا زمانی که این مسئولیت به طور معین و واحد به یک وازرتخانه محول نگردد، مدیریت آن انجام نخواهد شد.

وی اضافه کرد: بعلاوه متولی اجرای اقدامات در زمینه پایداری ساختمان ها، مباحث زیست محیطی ساختمان ها، تضمین کیفیت ساختمان و موارد مشابه در کشور نیز متولی معینی وجود ندارد. به طور خاص سازمان محیط زیست تنها در پی جریمه خاطیان است و از این محل عایدی خود را افزایش می دهد و عملا گامی در راستای متولی گری در این زمینه برنمی دارد. نتیجه این رویه این شده است که خانه های ساخته شده برای اقشار با عایدی پایین، از همان ابتدا برای ساکنین آن هزینه می تراشد و کیفیت زندگی آن ها را پایین می آورد.

محمدکاری ضمن اشاره به افزایش روز افزون مقدار مصرف انرژی در بخش خانگی گفت: به طور خاص بخش خانگی را به مصرف گاز عادت داده ایم و روز به روز بر مقدار مصرف آن اضافه کرده شده است. فرایند فعلی موجب شده است مقدار مصرف از مقدار فراوری گاز پیشی بگیرد و امروز به جای صادرات، با کمبود گاز برای مصرف داخلی روبرو هستیم.

بهینه سازی مصرف انرژی باید از ساختمان های دولتی شروع گردد

وی درخصوص اصلاح مبحث 19 ساختمان اضافه کرد: یکی از دلایل عدم اجرای ضوابط بهینه سازی مصرف انرژی در بخش ساختمان، پایین بودن قیمت حامل های انرژی همانند برق و گاز است. دست کم از دولت انتظار می رود قیمت برق و گاز دستگاه های دولتی را بردارد و از آن ها قیمت واقعی را اخذ کند تا اجرای مبحث 19 از ساختمان های دولتی شروع گردد.

رئیس بخش انرژی و نور مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه گفت: رده بندی کیفیت انرژی ساختمان ها در سال های اخیر موجب شده است بخش خصوصی در ساخت مسکن به سمت اجرای قواعد مبحث 19 حرکت نمایند. اما انتظار می رود در این زمینه ساختمان های دولتی پیش قدم باشند.

الزامات بهینه سازی مصرف انرژی تنها 2 درصد به هزینه ساخت مسکن می افزاید

وی در ادامه گفت: هزینه تهیه تجهیزات و اجرای قواعد بهینه سازی مصرف سوخت در حدود 2 تا 3 درصد کل هزینه ساخت ساختمان است. به همین علت میگردد انتظار داشت در زمان ساخت ساختمان ها این هزینه تامین گردد و ساختمان ها از ابتدا با کیفیت و با لحاظ قواعد بهینه سازی مصرف انرژی ساخته شوند.

منبع: راستا اقتصاد

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "محمدکاری: متولی بهینه سازی مصرف انرژی در بخش ساختمان معین نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمدکاری: متولی بهینه سازی مصرف انرژی در بخش ساختمان معین نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید