رشد قیمت میلگرد فولادی

به گزارش نیلی ابزار، برخلاف ماه های ابتدایی سال 2020 که نرخ شمش و مقاطع فولادی در دنیا به علت محدودیت های اجرا شده در جهت کنترل شیوع کرونا افت پیدا کرد، بازار این محصولات در نقاط مختلف دنیا رو به افزایش گذاشته است، به گونه ای که نرخ هر تن میلگرد صادراتی و داخلی چین در هفته گذشته به بیشترین میزان ظرف 13 ماه اخیر یعنی بعد از آگوست 2019 رسیده است. اتمام فصل بارندگی های موسمی در چین، همواره عامل افزایش میزان فعالیت های ساخت وساز در این کشور و رشد تقاضا برای فولاد در این کشور بود.

رشد قیمت میلگرد فولادی

به گزارش نیلی ابزار، سال جاری مشوق های دولت چین برای مقابله با تبعات مالی کرونا بر میزان ساخت وساز در این کشور اضافه کرد که همین موضوع عامل افزایش تقاضا برای فولاد در چین و در ادامه افزایش نرخ این محصول شد. نیاز چین به واردات حلقه های مختلف زنجیره فولاد از سنگ آهن تا محصولات فولادی و حتی قراضه عامل تحریک بازار این محصولات در سایر کشورهای دنیا و افزایش دنیای قیمت ها شده است. درست در همین زمان تصمیم فدرال رزرو مبنی بر استمرار دوره نرخ بهره صفر، باعث تضعیف ارزش دلار و خروج سرمایه از بازار سهام این کشور و تقویت بازار کامودیتی ها شد. همزمانی این اتفاق با زمان اوج ساخت وساز در چین به تقویت بهای شمش و میلگرد در بازارهای دنیای انجامید. به عقیده تحلیلگران بازار، این فرایند افزایشی قیمت حداقل تا خاتمه اکتبر که همچنان تقاضای فصلی در چین بالاست، ادامه پیدا می کند.

افت تقاضا و کاهش تولید دنیای فولاد

در حالی وارد نهمین ماه از سال 2020 شده ایم که همچنان دنیا با اثرات همه گیری شیوع ویروس کرونا درگیر بوده و همین موضوع نیز همچنان یکی از اصلی ترین عوامل تاثیرگذار بر اقتصاد و بازارهای کالایی در دنیا به شمار می رود.

کاهش تقاضا برای انواع کامودیتی ها اولین تاثیر شیوع کرونا در بازارهای کالایی بود. اعمال قرنطینه های سختگیرانه از ماه های ابتدایی سال 2020 ابتدا در چین و به مرور در سایر نقاط دنیا به منظور کنترل این پاندمی، بازار مصرف بسکمک از کامودیتی ها را کوچک کرد. فولاد نیز از جمله بازارهایی بود که در اثر محدودیت های قرنطینه ای با کوچک شدن بازار مصرف روبه رو شد. البته محدودیت های کرونایی تنها بر بازار تقاضای فولاد اثرگذار نشد و در ادامه شاهد تسری این اثرات بر بخش تولید نیز بودیم به گونه ای که براساس گزارش انجمن دنیای فولاد، میزان تولید فولاد دنیا در 7 ماه ابتدایی سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه قبل کاهش 3/ 5 درصدی داشت. کاهش تولید فولاد در دوران شیوع کرونا متاثر از چند عامل بود. قرنطینه های عمومی در بسکمک از کشورهای دنیا کاهش تولید در بخش های مختلف از معدن تا محصول را درپی داشت، در ادامه اگرچه بسکمک از شرکت های بزرگ فعالیت تولیدی خود را با رعایت پروتکل های بهداشتی از سر گرفتند اما رعایت همین دستورالعمل ها عاملی جهت کاهش تولید محصولات ازجمله فولاد بود. همچنین از آنجایی که کاهش تقاضا برای فولاد باعث افت قیمت این محصولات نیز شده بود، بسکمک از کشورهای تولیدکننده فولاد در این شرایط موافق کاهش سطح تولید به منظور ایجاد تعادل در این بازار با هدف جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت بودند، اتفاقی که اجرایی شد و تا حدی نیز توانست این بازار را به تعادل نسبی برساند.

صنعت ساخت وساز به عنوان بزرگ ترین مصرف کننده فولاد دنیا در دوران کرونا با رکودی کم سابقه در کشورهای مختلف روبه رو شد، اما شرایط رکودی حاکم بر این صنعت در چین دیری نپایید و پس از یک دوره کوتاه مدت به حالت عادی بازگشت و حتی به نسبت دوران پیش از شیوع کرونا تقویت نیز شد. چین اولین کشور دنیا بود که با شیوع ویروس کرونا روبه رو شد و اقدام به اعمال قرنطینه عمومی در برخی از استان های این کشور کرد. اعمال سختگیرانه محدودیت های قرنطینه ای در این کشور به سرعت بر بازار دنیای تقاضای بسکمک از کامودیتی ها ازجمله فولاد اثرگذار شد و کاهش نرخ دنیای را درپی داشت. در ادامه از میزان تولید فولاد این کشور نیز کاسته شد اما پس از زمان نسبتا کوتاهی در اواسط ماه مارس شرایط چین به حالت عادی بازگشت. ابتدا از شدت قرنطینه در این کشور کاسته و به مرور شرایط به حالت عادی بازگشت. با عادی شدن شرایط در چین مجددا ساخت و ساز در این کشور از سر گرفته شد، دولت این کشور برای تحقق رشد مالی مدنظر خود اقدام به تزریق منابع مالی به منظور سرعت دهی به پروژه های ساخت و ساز و همچنین زیرساخت کرد و به این ترتیب مجددا بازار مصرف فولاد در چین رونق گرفت.

هرچند که در مدت کوتاهی بعد از عادی شدن شرایط، فصل باران های موسمی در چین آغاز شد که این موضوع هر سال بازار تقاضای فولاد چین را تحت تاثیر قرار می دهد. همواره در فصل تابستان به علت باران های موسمی از میزان تقاضا برای فولاد در چین کاسته می شد و همین موضوع نیز افت بهای فولاد به خصوص فولادهای ساختمانی را به دنبال داشت. اما در هفته های گذشته و همزمان با آغاز فصل باران های موسمی در چین، با وجودی که از میزان تقاضای داخلی در این کشور اندکی کاسته شد اما بازار مقاطع شاهد کاهش چندانی در قیمت محصولات نبود؛ چرا که تجار فولاد پیش بینی می کردند پس از اتمام فصل باران های موسمی در چین باتوجه به حمایت های دولتی بازار مقاطع فولادی رونق بیشتری گیرد، پیش بینی که درست از آب درآمد.

مصرف فولاد چین بالاتر از سال های قبل

البته همواره بعد از اتمام فصل تابستان و باران های فصلی در چین میزان ساخت وساز در این کشور در ماه های سپتامبر، اکتبر و نوامبر افزایش پیدا می کند؛ چراکه فعالیت های ساخت وساز به منظور جبران خسارت های ناشی از سیل به بیشترین میزان می رسد. از آنجایی که سال جاری دولت چین برای جبران خسارت های ناشی از شیوع کرونا مشوق های قابل قبولی برای تحرک صنایع ساخت وساز نیز درنظر گرفته، میزان تقاضا در این زمان افزایش بیشتری نسبت به دوره های مشابه در سال های قبل خواهد داشت. نتایج بررسی موسسات بین المللی و بررسی فرایند تولید و تجارت مقاطع فولادی در چین نشان می دهد که اقدامات دولت چین برای تقویت بخش ساخت وساز نتیجه بخش بوده و بر همین اساس بر مبنای پیش بینی تحلیلگران Fastmarkets میزان مصرف میلگرد (پرمصرف ترین کالای فولادی) چین در سال 2020 نسبت به سال 2019 رشد حدود 5 درصدی خواهد داشت. دولت چین برای رونق مالی در این کشور علاوه بر حمایت از ساخت وساز، مشوق هایی را برای خودروسازان و تولیدکنندگان لوازم خانگی این کشور نیز در نظر گرفته که این مورد نیز تاثیری بسزا در افزایش تقاضا در چین ظرف روزهای آینده خواهد داشت.

اگرچه اغلب کشورهای دنیا همچنان در گیر و دار کنترل شیوع ویروس کرونا هستند اما چین به سرعت به شرایط عادی بازگشته و در این میان نیز توانسته از فرصت کاهش های دنیای قیمت ها در زمنیه انواع کامودیتی ها و مواد اولیه برای کاهش هزینه های خود به خوبی بهره مند شود. البته در ادامه افزایش تقاضا برای فولاد در چین و رشد تولید فولاد در این کشور باعث افزایش بهای مواد اولیه این صنعت از جمله سنگ آهن و قراضه شد. همچنین این فرایند رو به رشد تقاضا برای محصولات فولادی توانست عامل مثبتی در جهت تحریک بازار محصولات فولادی دنیا به خصوص شمش و مقاطع ساختمانی از جمله میلگرد باشد.

قیمت میلگرد در شمال چین در روزهای خاتمهی آگوست به 530 دلار به ازای هر تن محصول رسید که این رقم نسبت به بهای این محصول در خاتمه ماه فوریه افزایش 48 دلاری داشت، به این ترتیب بهای هر تن میلگرد در شمال چین ظرف مدت شش ماه با رشد 10 درصدی روبرو شد.

این فرایند افزایشی قیمت در ماه سپتامبر نیز ادامه یافت به گونه ای که قیمت هر تن میلگرد در 4 سپتامبر در محدوده 535 تا 539/8 دلار به ازای هر تن معامله شد. بهای بیلت در شرق آسیا نیز در هفته گذشته به 445 دلار رسید که این رقم نیز نسبت به حداقل قیمت این محصول که در روزهای خاتمهی آوریل شاهد آن بودیم افزایش 78 دلاری داشت و به این ترتیب نرخ بیلت در شرق آسیا ظرف مدت چهار ماه رشد 21 درصدی را تجربه کرد. قیمت میلگرد صادراتی چین نیز در روزهای ابتدایی سپتامبر به 486 دلار رسید که این رقم بیشترین قیمت این محصول پس از آگوست 2019 است.

افزایش 3/2 درصدی تولید فولاد چین

با توجه به افزایش تقاضا در زمینه انواع محصولات فولادی در چین میزان تولید فولاد این کشور نیز پس از دوران کوتاهی که این کشور درگیر کنترل کرونا بود افزایش یافت. براساس اطلاعات منتشر شده از سوی انجمن دنیای فولاد میزان تولید فولاد چین از ماه مارس وارد فاز افزایشی شد، البته همچنان سطح تولید فولاد این کشور در این زمان نسبت به مدت مشابه در سال قبل کمتر بود اما از آوریل میزان ماهانه تولید فولاد این کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل خود فراتر رفت. این فرایند افزایشی در ماه های بعد نیز ادامه پیدا کرد به گونه ای که آمار تجمعی تولید فولاد چین ظرف مدت هفت ماه ابتدایی سال 2020 نیز از رشد 3/2 درصدی تولید نسبت به هفت ماه ابتدایی سال 2019 حکایت دارد. باوجود رشد تولید فولاد در چین، همچنان میزان تقاضا نسبت به تولید بیشتر بوده و همین موضوع نیز از سویی عاملی در جهت تقویت بهای شمش و مقاطع طویل فولادی در این کشور و از سوی دیگر عاملی در جهت افزایش دنیای قیمت این محصولات است چرا که بخشی از نیاز چین به فولاد از طریق واردات تامین می شود. بنابراین کاهش تولید دنیای در عین افزایش تقاضای داخلی چین زمینه افزایش بهای دنیای شمش فولاد و مقاطع طویل فولادی در دنیا را فراهم کرده است.

تصمیم فدرال رزرو به افزایش بهای کامودیتی ها انجامید

در روزهای خاتمهی آگوست سال جاری، فدرال رزرو تصمیم گرفت که نرخ بهره صفر را در این کشور برای دوره زمانی طولانی تری اجرایی کند، باتوجه به وجود تورم 2 درصدی در این کشور، نرخ بهره صفر به مفهوم نرخ بهره منفی 2 درصد است. این تصمیم فدرال رزرو از سویی عامل تضعیف دلار آمریکا و همچنین خروج پول از بازار سهام این کشور و از طرف دیگر تقویت ارزش طلا و سایر کامودیتی ها خواهد بود. موضوعی که در 10 روز سپری شده از این تصمیم نتیجه خود را در این بازارها گذاشت و بهای اغلب کامودیتی ها در این زمان افزایش پیدا کرد.

بنابراین درحالی که نرخ شمش و میلگرد در نقاط مختلف دنیا در اثر افزایش تقاضای چین رو به رشد بود، تضعیف ارزش دلار آمریکا نیز به کمک این بازار آمد و عاملی مضاعف در جهت تقویت این بازار شد به گونه ای که استمرار این فرایند افزایشی قیمت در این بازار حداقل تا خاتمه اکتبر که همچنان تقاضای فصلی در چین بالاست ادامه یابد. تغییر در این بازار و ایجاد ثبات قیمتی کاملا وابسته به میزان تولید فولاد در دنیا و بازگشت سطح تولید فولاد کشورهای مختلف به میزان قبل از شیوع کرونا است.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز

به "رشد قیمت میلگرد فولادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد قیمت میلگرد فولادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید