بزرگ ترین طرح های زیست محیطی گوگل و آمازون کلید می خورد

به گزارش نیلی ابزار، اعتراضات و راهپیمایی های جهانی اخیر در واکنش به تغییرات آب و هوایی، تنها به بچه ها و نوجوانان محدود نشد و هرچند حضور یک نوجوان سوئدی دراجلاس نشست اقلیم سازمان ملل و صحبت های سراسر خشم وی خطاب به رهبران جهان در کانون توجه قرار گرفت ولی بهتر است بدانید کارکنان شرکت های بزرگ فناوری از جمله گوگل، آمازون و سایر کمپانی ها نیز به این کمپین پیوستند.

بزرگ ترین طرح های زیست محیطی گوگل و آمازون کلید می خورد

اعتراضات و راهپیمایی های جهانی اخیر در واکنش به تغییرات آب و هوایی، تنها به بچه ها و نوجوانان محدود نشد و هرچند حضور یک نوجوان سوئدی دراجلاس نشست اقلیم سازمان ملل و صحبت های سراسر خشم وی خطاب به رهبران جهان در کانون توجه قرار گرفت ولی بهتر است بدانید کارکنان شرکت های بزرگ فناوری از جمله گوگل، آمازون و سایر کمپانی ها نیز به این کمپین پیوستند چرا که معتقدند صنایع مختلف ازجمله کمپانی های فناوری نقش عمده ای در تغییرات آب و هوایی کره زمین دارند. این فشارهای جهانی پایان سبب شد تا دو غول جهانی فناوری یعنی گوگل و آمازون از تعهدات جدید خود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای خبر بدهند.

اعتصاب کارکنان کمپانی های فناوری

کارکنان کمپانی های کوچک و بزرگ فناوری در سال گذشته بارها از نگرانی های فزاینده خود از تأثیر مشاغل شان بر محیط زیست و کره زمین گفته بودند. این کارکنان معتقدند نمی توان به بهانه اقتصاد و پیشرفت جامعه، محیط زیست را به طور کلی نابود کرد. شرکت های بزرگ فناوری نمی توانند به خاطر جاه طلبی های خود دائم محیط زیست را آلوده کرده و کره زمین را برای نسل آینده به فضایی ناامن تبدیل کنند. این کارکنان معتقدند اگر کمپانی های فناوری بزرگ می خواهند سودهای کلان کسب کنند موظفند به کره زمین احترام بگذارند و بخشی از درآمدشان را صرف مقابله با گرمایش کره زمین بکنند.

به عنوان مثال کارکنان آمازون در اعتراض خود لیستی از راه هایی که آمازون به بحران کنونی تغییرات آب و هوایی دامن زده اشاره کرده و آورده اند: آمازون همچنان با استفاده از قدرت خود به شرکت های نفت و گاز کمک می کند تا سوخت های فسیلی را در هر منطقه از کره زمین پیدا کرده و سوخت بیشتری را استخراج کنند. آمازون عملاً این سوخت را در اختیار سیاستمدارانی که به کل تغییرات آب و هوایی را انکار می کنند قرار می دهد اما بهتر است بداند که کارکنان این شرکت ها ساکت نمی نشینند و صدای کره زمین خواهند شد.

البته در میان اعتراض و اعتصابات کارکنان شرکت های فناوری در گوشه و کنار جهان به بهانه مقابله با تغییرات زیست محیطی و تلاش برای ممانعت از گرم شدن کره زمین، برخی کارکنان این شرکت ها دیگر مسائل و مسائل خود را نیز به میدان آوردند. به عنوان مثال کارکنان کمپانی بزرگ فناوری گوگل درباره موارد و مصادیق آزار و اذیت جنسی هم در کنار مسائل زیست محیطی معترض بودند و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.

بزرگ ترین تعهد زیست محیطی تاریخ

به هرحال جنبش اعتراضی کارکنان شرکت های فناوری برای عدالت اقلیمی(climate justice)، نتیجه داد و شاهد سرمایه گذاری های جدید و قول ها و تعهدات جالب گوگل و آمازون هستیم چراکه گوگل و آمازون تعهدات زیست محیطی جدیدی را درباره انرژی های نوین و تجدیدپذیر به عهده گرفته اند.

به عنوان مثال گوگل گفت که بخش انرژی های خورشیدی و بادی خود را تا 40 درصد افزایش خواهد داد تا بتواند سالانه 5هزار و 500مگاوات انرژی تجدیدپذیر و پاک تولید کند که این رقم معادل ظرفیت یک میلیون سقف خورشیدی است و گفته می شود که این تعهد بزرگ ترین معامله و همکاری در زمینه تولید انرژی های نوین و تجدیدپذیر در تاریخ تاکنون محسوب می شود.

سرمایه گذاری جدید گوگل در زمینه انرژی های بادی و خورشیدی مشتمل بر 18 قرارداد جدید در سراسر جهان از جمله امریکا، شیلی و اروپاست. البته گوگل پیش از این هم در ایجاد مزرعه های خورشیدی و بادی حضوری جدی داشت اما قراردادهای جدید سبب می شود تا بیش از 2میلیارد دلار در زیرساخت های انرژی های تجدیدپذیر سرمایه گذاری شود و شاهد ایجاد میلیون ها پنل خورشیدی وصدها توربین بادی مربوط به این غول جهانی فناوری در جهان باشیم.

گوگل همچنین بتازگی اعلام کرده است که برای تولید انرژی های تجدیدپذیر، 500هزار دلار به مؤسسه REBA در امریکا اختصاص خواهد داد و یک جایزه 500هزار یورویی هم به یک شرکت تحقیقاتی اروپایی که دراین زمینه فعالیت دارد، اختصاص می دهد.گفتنی است که گوگل از سال 2007 تاکنون برای کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای وارد میدان شده اما از سال 2017 تاکنون این کمپانی بیش از همیشه به فکر استفاده از انرژی های نوین افتاده است. سخنگوی گوگل دراین باره گفت: ما در سال 2017 نخستین کمپانی بزرگ جهان بودیم که تمام انرژی الکتریکی مصرفی مان را از طریق انرژی های تجدیدپذیر تأمین کردیم.

آمازون جلوتر از معاهده پاریس

پس از این جنبش اعتراضی، آمازون هم جزو آن دسته کمپانی های فناوری محسوب می شود که با رونمایی از پروژه های جدید می خواهد متعهد بودن خود به کره زمین را اثبات کند.

این غول جهانی فناوری بتازگی درباره تولید انرژی های نوین سخن گفته و قول داده است که تا سال 2030 کل انرژی های مورد استفاده این کمپانی در رده انرژی های تجدیدپذیر باشد. البته به گفته سخنگوی این کمپانی، قرار است تا سال 2024، 80درصد انرژی مورد نیاز آمازون به صورت انرژی های تجدیدپذیر باشد و تا سال 2030 این رقم به صد درصد خواهد رسید. وی همچنین مدعی شده است که تا سال 2030 سالانه حدود 4 میلیون تن کربن از هوا حذف خواهد شد و میزان متصاعد شدن کربن در تجارت این کمپانی هم تا سال 2040 به صفر خواهد رسید اما چگونه؟

این غول جهانی تجارت الکترونیک اعلام کرده است که می خواهد با سرمایه گذاری 440 میلیون دلاری، 100هزار دستگاه وسیله نقلیه تمام الکتریکی را وارد چرخه حمل و نقل و انتقال بسته های مشتریان کند؛ وسایل نقلیه ای که هیچ دی اکسید کربنی تولید نمی کنند. قرار است از سال 2021 این وسایل نقلیه از کمپانی Rivian خریداری شود و عملاً تا سال 2030 سالانه 4 میلیون تن کربن را از هوا حذف کند.

آمازون همچنین قرار است با تأسیس بنیاد Climate و همکاری با مؤسسه حفظ طبیعت(Nature Conservancy) در پروژه های جنگل زایی و کاشت دستی جنگل در گوشه و کنار جهان به میزان 100میلیون دلار سرمایه گذاری کند که در نوع خود بی نظیر است.

آمازون البته در این میان به شفاف سازی هم پرداخته و برای اینکه مشتریان این پلتفرم و فروشگاه آنلاین، کارمندان آمازون، سرمایه گذاران و... بخواهند میزان پیشرفت تعهدات این کمپانی بزرگ و غول جهانی فناوری را ردیابی کنند، یک وب سایت جدید راه اندازی کرده است.

جف بزوس مدیرعامل کمپانی آمازون هم دراین باره به کارکنان یادآور شده است که این شرکت همه تلاش خود را به کار می گیرد تا درست در میانه میدان مقابله با تغییرات آب و هوایی قرار بگیرد و هرگز نمی خواهد به کره زمین آسیب برساند. وی اضافه نمود: ما با تعهد خود مبنی بر صفر کردن میزان انتشار گاز دی اکسید کربن ازسوی این کمپانی تا سال 2040 در واقع یک دهه از تعهد پاریس جلوتر خواهیم بود چرا که طبق این تعهد، شرکت های عضو قرار است تلاش کنند تا سال 2050 به چنین هدفی دست پیدا کنند. بزوس ادامه داد: اگر کمپانی بزرگی مانند آمازون که بیشترین زیرساخت های فیزیکی را در اختیار دارد و سالانه بیش از 10میلیارد محموله را به مقصد می رساند بتواند یک دهه از معاهده پاریس پیشی بگیرد سایر کمپانی های فناوری هم می توانند چنین کاری انجام دهند.

به هرحال حالا کارکنان آمازون و گوگل تعهدات جدید این دو کمپانی را یک برگ برنده برای تلاش های خود می دانند و معتقدند که زحمات آنها و فشارهایی که ازسوی سازمان های مردم نهاد و شبکه های اجتماعی علیه آنها شکل گرفت، نتیجه ای شیرین داشته است اما معتقدند که این تعهدات به تنهایی هرگز کافی نیست و باید گام هایی بزرگ تر برداشت.

منبع: ایران آنلاین

به "بزرگ ترین طرح های زیست محیطی گوگل و آمازون کلید می خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین طرح های زیست محیطی گوگل و آمازون کلید می خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید