12 فیلم موزیکال پرفروش تاریخ سینما که شاید شما را شگفت زده کنند

به گزارش نیلی ابزار، قرار است با 12 فیلم موزیکال پرفروش آشنا شوید که با رنگ و نور و موسیقی و آهنگ و پایکوبی و داستان های رؤیایی، سینمادوستان زیادی را شیفته خودشان کرده اند.

12 فیلم موزیکال پرفروش تاریخ سینما که شاید شما را شگفت زده کنند

وقتی حرف از فیلم های پرفروش می شود، ناخودآگاه به یاد آثار ابرقهرمانی یا دنباله ها و پیش درآمدها و بازسازی های عناوین محبوب می افتیم، ولی شاید برایتان جالب باشد که بخش زیادی از فروش سینماها مربوط به فیلم های موزیکال است. به نظر ژانری نیست که باب میل همه مخاطبان سینما باشد، ولی مشخص است که چرا تعداد زیادی از تماشاگران از دیدن فیلم های این گونه استقبال می کنند.

فیلم های موزیکال عناصر جذاب و چشم گیر زیادی برای عرضه دارند، کلی آهنگ و پایکوبی و لحظات مفرح و شاد و غمگین که با دیدنشان اوقات خوشی را سپری می کنیم در کنار قصه و روایت و شخصیت های دوست داشتنی در یک فیلم موزیکال جا می شوند، انگار با پول بلیت یک فیلم، هم زمان چند فیلم مختلف را تماشا کرده ایم و حس می کنیم به چیزهای زیادی دست یافته ایم. علاوه بر این، خیلی از موزیکال های پرفروش که در فهرست پیش رو آمده اند در بهترین زمان ممکن و تعطیلات آخر سال اکران شده اند و همین به آن ها فرصت مناسب داده تا تماشاگران زیادی را سمت خودشان بکشند.

با بررسی پرفروش ترین فیلم های موزیکال متوجه می شویم که آثار این ژانر چه محبوبیت گسترده ای بین مخاطبان سینما دارند و چطور آرام و بی سروصدا و دور از هیاهوی بلاک باسترها، تعداد زیادی از تماشاگران را به گیشه می آورند.

12. ماما میا! دوباره آغاز کنیم (Mamma Mia! Here We Go Again )

 • محصول: 2018
 • کارگردان: اول پارکر
 • بازیگران: لیلی جیمز، آماندا سایفرد، مریل استریپ
 • امتیاز راتن تومیتوز: 79%

گاهی اوقات فاصله انداختن بین قسمت اول و دوم یک فیلم ممکن است منجر به شکست در گیشه شود. هر چه نباشد دنیا و آدم ها مدام در حال تغییر هستند و وقتی زمان زیادی از اکران قسمت اول یک فیلم می گذرد، خیلی چیزها متفاوت خواهد بود. سوژه ها و بازیگران و داستان هایی که زمانی پرطرفدار و داغ و جذاب به نظر می رسیدند، ممکن است خیلی سریع به حاشیه بفرایند و دیگر کسی سراغی هم از آن ها نگیرد. به ویژه که صنعت سینما صنعت پرهیاهویی است و مدام دچار تغییرات مختلف می شود. این نگرانی ها حول قسمت دوم ماما میا هم وجود داشت، فیلمی که یک دهه بعد از پیروزیت های بزرگ و فروش خیلی خوب قسمت اول اکران می شد و کسی نمی دانست نتیجه اش چه خواهد بود.

ولی وقتی قسمت دوم ماما میا سرانجام روانه سینماها شد همه فهمیدند که نگرانی هایشان بی دلیل بوده است. مشخص شد حس وحال جاری در فیلم های ماما میا و سرخوشی جاری در آن که تماشاگران را به یاد تابستان های شاد و گرم و آفتابی می اندازد، همیشه جواب می دهد و مخاطبان را هیجان زده می کند. پس وقفه ده ساله به ضرر فیلم تمام نشد و باز هم توانست در گیشه خوب عمل کند و 120.1 میلیون دلار بفروشد.

ماما میا! دوباره آغاز کنیم کمتر از قسمت قبلیش فروش کرد ولی با این حال از خیلی موزیکال های هم دوره اش عملکرد بهتری داشت. این فروش خوب فیلم از جهات دیگری هم تحسین برانگیز بود، چون عنصر کلیدی پیروزیت ماما میا یعنی مریل استریپ در این قسمت نقش چندانی نداشت و در تبلیغات فیلم هم نمی توانستند زیاد روی او مانور دهند. این مسأله به همه نشان داد که محبوبیت ماما میا فراتر از ستاره اش است و سازندگان پیروز شدند بدون تکیه به مریل استریپ هم تماشاگران زیادی را جذب فیلم کنند و مسائل و موانع مختلف مثل فاصله ده ساله بین دو قسمت نتوانست آن را زمین بزند.

11. به سوی جنگل (Into the Woods)

 • محصول: 2014
 • کارگردان: راب مارشال
 • بازیگران: جانی دپ، مریل استریپ، امیلی بلانت
 • امتیاز راتن تومیتوز: 71%

تیاتر موزیکال به سوی جنگل که فیلم راب مارشال با اقتباس از آن ساخته شد، رویکرد کاملا متفاوتی نسبت به قصه های پریان و افسانه ها داشت و با نگاهی تندوتیز و انتقادی سراغ این دست از داستان ها رفته بود. ولی وقتی قرار شد نسخه سینمایی آن را بسازند و کمپانی عریض و طویل دیزنی پشت کار قرار گرفت، آن رویکرد فراموش شد. به هر حال دیزنی همیشه به عنوان پناهگاه همین قصه های پریان شناخته می شده و به نوعی وظیفه خودش می داند که از پرنسس ها و شاهزاده ها و شخصیت های رنگارنگش محافظت کند. البته هدف دیزنی فقط این نبود، آن ها با جمع کردن تعدادی از مطرح ترین چهره های سینما گوشه چشمی به اسکار داشتند تا با ترکیب جادویی موزیکال و بازیگران اسکاری، حسابی خوش بدرخشند و در کنار پیروزیت های گیشه، دل اعضای آکادمی را هم به دست آورند.

البته فیلم به جز نامزدی مریل استریپ در رشته بهترین بازیگر مکمل زن و تعدادی نامزدی در بخش های فنی، خیلی در اسکار جلب توجه نکرد. اگرچه فیلم های موزیکال لایو اکشن دیزنی که هدف گذاری اصلی اشان جذب خانواده ها برای هجوم به گیشه هاست، به ندرت در فصل جوایز و اسکار شگفتی آفریده اند. فیلم هایی مثل به سوی جنگل برای فروش بالا در گیشه ها ساخته می شوند و از این لحاظ فیلم پیروزی هم بود چون در گیشه های آمریکا حسابی خوب عمل کرد.

به سوی جنگل در زمانی اکران شد که مخاطبان سینما معمولا انتظار موزیکال های کریسمسی را می کشند و برای همین توانست سینمادوستان زیادی را جذب خودش کند و 128.1 میلیون دلار بفروشد، یعنی دو و نیم برابر بودجه 50 میلیون دلاریش. فروش به سوی جنگل همچنین نسبت به دیگر موزیکال های لایو اکشن هم رده اش بیشتر بود. کلی بازیگر چهره و شخصیت های معروف داستان های قدیمی در فیلم جمع شده بودند و مخاطبان زیادی دوست داشتند آن ها را کنار هم ببینند.

10. ماما میا! (!Mama Mia)

 • محصول: 2008
 • کارگردان: فیلیدا لوید
 • بازیگران: مریل استریپ، آماندا سایفرد، پیرس برازنان
 • امتیاز راتن تومیتوز: 55%

تابستان که سر می رسد، گاهی وقت ها دلمان می خواهد فیلم های جدی با لحنی تلخ وتاریک ببینیم، گاهی وقت ها هم می خواهیم فیلم هایی جمع وجور و کم سروصدا ببینیم که حس وحالی متفاوت با بلاک باسترهای پرخرج دارند تا از هیاهوی آن ها فاصله بگیریم. ولی برای خیلی از سینمادوستان، تابستان یعنی همین هیاهو و شلوغی بلاک باسترها. ماما میا دقیقا برای همین دسته از مخاطبان ساخته شده بود و با اکرانش موجی از شوق و هیجان و شور و نشاط به همه منتقل کرد. انبوهی ستاره جذاب و محبوب کنار هم جمع شده بودند و با آهنگ های گروه ABBA می زدند و می پایکوبییدند و در لوکیشن های چشم نواز یونان می گشتند، یک سرگرمی خالص و سرحال.

ترکیب و فرمولی که ماما میا به کار بسته بود حسابی به مذاق مخاطبان سینما خوش آمد و برای این فیلم فروش 144 میلیون دلاری رقم زدند. بخش زیادی از پیروزیت های فیلم مدیون حضور ستاره های محبوب و محبوبیت گروه ABBA بود، ولی در زمان خیلی خوبی هم اکران شده بود که تقریبا فروش آن را تضمین می کرد؛ جولای 2008.

پیش از اکران ماما میا، فیلم های ابرقهرمانی و اکشن های پر زد وخورد و انیمیشن ها سینماها را قبضه کرده بودند و برای همین مردم تشنه یک تجربه ملایم و سرخوشانه بودند و عمیقا دوست داشتند فیلمی متفاوت از جنجال های بلاک باستری ببینند. ماما میا در همین زمان اکران شد و پاسخی بود برای کسانی که یک حس وحال کاملا متفاوت می خواستند.

9. بی نوایان (Les Miserables)

 • محصول: 2012
 • کارگردان: تام هوپر
 • بازیگران: هیو جکمن، راسل کرو، ان هاتاوی
 • امتیاز راتن تومیتوز: 63%

صدای مردم را می شنوید که می خوانند؟ این جمله ای است که در یکی از معروف ترین آهنگ های فیلم بی نوایان می شنویم و با توجه به فروشی که در گیشه های سینما داشت، می توانیم نتیجه بگیریم افراد زیادی آواز خواندن شخصیت های فیلم را شنیده اند. این نسخه تازه از بی نوایان که کریسمس 2012 اکران شد به فروش 148.8 میلیون دلاری در سینماهای آمریکای شمالی رسید.

از محبوبیت این موزیکال سینمایی هر چقدر بگوییم کم گفته ایم. پوستر فیلم تصویر دخترکی را نشان می داد که موهای بلوندش در امواج باد می پایکوبیید (تصویری که برای تیاترهای موزیکال بی نوایان هم استفاده شد) و مخاطبان سینما با دیدن همین تصویر متوجه شدند که قرار است یکی از موزیکال های پرطرفدار این سال ها روانه سینماها شود.

البته بی نوایان تام هوپر از حضور چهره ها و ستاره های بزرگی بهره می برد و سینمادوستان با دیدن اسم هایی چون هیو جکمن، راسل کرو، آماندا سایفرید و ان هاتاوی کلی ذوق زده شده بودند. به ویژه که ان هاتاوی برای اولین بار در یک فیلم موزیکال ظاهر می شد و هیو جکمن را هم به عنوان بازیگری می شناختیم که مهارت کم نظیری در خواندن و پایکوبییدن دارد. همه این ها کنار هم یکی از پیروز ترین و پرفروش ترین فیلم های موزیکال سینما را خلق کرد که هم تماشاگران از دیدنش لذت می بردند و هم منتقدان آن را می پسندیدند.

8. لا لا لند (La La Land)

 • محصول: 2016
 • کارگردان: دیمین شزل
 • بازیگران: اما استون، رایان گاسلینگ، جان لجند
 • امتیاز راتن تومیتوز: 91%

بیشتر موزیکال هایی که گیشه های سینمای آمریکا را فتح می کنند اقتباس هایی هستند که از فیلم های قدیمی تر ساخته می شوند. از بازسازی های لایو اکشن انیمیشن های کلاسیک دیزنی گرفته تا نمایش های موزیکال برادوی. ولی ماجرای لا لا لند با بقیه موزیکال های پرفروش فرق می کرد. فیلمی که دیمین شزل بااستعداد سال 2016 ساخت با ایده اصیل خودش جلوی دوربین رفت و اقتباسی از یک اثر معروف و شناخته شده نبود. البته شزل در ساختن لا لا لند از موزیکال های دهه 50 و 60 میلادی الهام گرفته بود، ولی اثر تازه و جدیدی به حساب می آمد که با ایده های بصری بکر و آهنگ های به یادماندنی و یک قصه عاشقانه غم انگیز روایت می شد و توانست پیروزیت بزرگی در گیشه کسب کند.

لا لا لند با فروش 151 میلیون دلاری تمام حدس ها را به هم ریخت و مثال نقضی شد برای این ادعا که فقط موزیکال های اقتباسی و الهام گرفته از آثار مشهور شناخته شده به فروش بالا می رسند. فیلم در ابتدا دسامبر 2016 و به صورت محدود در سینماها اکران شد و با شیبی ملایم فروش کرد و هر ماهی که گذشت محبوب تر و پرتماشاگرتر شد. هم زمان که به اکران گسترده تری رسید و در فصل جوایز هم سر زبان ها افتاد، سینمادوستان بیشتری جذب فیلم شدند و خیلی از کسانی که آن را قبلا دیده بودند، دوباره وسوسه شدند به تماشای داستان عاشقانه رایان گاسلینگ و اما استون بنشینند.

البته نبود رقیب قدرتمند هم در فروش لا لا لند بی تأثیر نبود. وقتی فیلم دیمین شزل در تعطیلات سال 2016 به نمایش در آمد، هیچ موزیکال دیگری روی پرده ها نبود و اگر سینمادوستان دلشان هوای یک موزیکال پر از رنگ و آهنگ می کرد، انتخاب دیگری جز لا لا لند نداشتند. همه این مسائل در کنار هم و هم کیفیت بالای فیلم و تأثیرگذاری حسی عمیق و موسیقی های شنیدنی و اتمسفر درگیر کننده آن باعث شد تا یکی از پرفروش ترین موزیکال های سینما باشد، موزیکالی غیراقتباسی و ارجینال که وام دار آثار دیگران نبود.

7. اشک ها و لبخند ها/آوای موسیقی (The Sound of Music)

 • محصول: 1965
 • کارگردان: رابرت وایز
 • بازیگران: جولی اندروز، کریستوفر پلامر، شارمین کار
 • امتیاز راتن تومیتوز: 83%

اواخر دهه 60 میلادی، موزیکال های آمریکایی مثل سابق فیلم های پولساز و پرفروشی به حساب نمی آمدند. پروژه هایی مثل دکتر دولیتل (Doctor Dolittle) بیشتر از اینکه گیشه های سینما را رونق ببخشند و فروش بالایی داشته باشند، به خاطر شایعه های عجیب وغریب پشت صحنه اشان معروف شدند و کلیشه های ژانر موزیکال برای مدتی اسباب شوخی و هجو و خنده مردم شد. ولی قبل از همه این ماجراها، آوای موسیقی به همه یادآوری کرد که چرا ژانر موزیکال تا مدت های طولانی به عنوان ژانری پرسود و پرطرفدار شناخته می شد و جایگاه این ژانر را بیش از پیش تثبیت کرد.

این پروژه موزیکال که عمده تبلیغاتش روی حضور جولی اندروز متمرکز شده بود، برای اولین بار سال 1965 روانه سینماها شد و خیلی زود هواداران بی شماری پیدا کرد. بخشی از این پیروزیت به خاطر شهرت و محبوبیت نمایش موزیکال آوای موسیقی بود که فیلم را با اقتباس از آن ساختند، ولی بدون شک حضور جولی اندروز که بعد از مری پاپینز بار دیگر در یک موزیکال پرمخاطب ظاهر می شد هواداران زیادی را مشتاق تماشای فیلم می کرد. سینمادوستانی که با دیدن مری پاپینز سرشار از حس خوب و خوشایند شده بودند، با خیال راحت و آغوشی باز به استقبال موزیکال تازه جولی اندروز رفتند تا دوباره آواز خواندن سرخوشانه او را روی پرده های بزرگ ببینند.

تقریبا هر کسی به تماشای فیلم می نشست عاشقش می شد و مردم با تبلیغات دهان به دهان و تعریف هایی که از آن می کردند به محبوبیت فراگیر آوای موسیقی دامن می زدند و فروش فیلم به 163 میلیون دلار رسید. وقتی فیلم برنده اسکار بهترین فیلم شد، جایگاه و اعتبارش از قبل هم فراتر رفت و به عنوان یکی از بهترین موزیکال های تاریخ سینما شناخته شد و طی سالیان پرشمار و حضور نسل های پی درپی هواداران بیشتر و بیشتری پیدا کرد.

6. شیکاگو (Chicago)

 • محصول: 2002
 • کارگردان: راب مارشال
 • بازیگران: کاترین زتا جونز، ریچارد گیر، رنه زل وگر
 • امتیاز راتن تومیتوز: 86%

شیکاگو زمانی اکران شد که از دوران پرشکوه ژانر موزیکال سالیان زیادی می گذشت و تقریبا گونه مُرده ای به حساب می آمد. البته فیلم های موزیکال به شکل کامل از سینما حذف و محو نشده بودند، ولی از اوایل دهه 70 میلادی کم رنگ و کم رنگ تر شدند و فقط نمونه های نادری مثل گریس جنبشی در این ژانر به وجود آورد که آن هم بیشتر به خاطر نوستالژی و خاطره بازی بود تا اشتیاق و تقاضای مردم برای دیدن موزیکال.

سال 2000 موزیکال دیگری ساخته شده بود با نام مولین روژ (Moulin Rouge) که در ابتدا پیروزیت چندانی کسب نکرد ولی با گذشت زمان سینمادوستان زیادی جذبش شدند. شیکاگو فرمول های همان فیلم را دنبال کرد ولی پیروز شد در گیشه به پیروزیت بزرگی برسد و 170 میلیون دلار بفروشد.

شیکاگو بر اساس یکی از نمایش های موزیکال محبوب برادوی ساخته شده بود که همین به شهرت و فروش بالایش کمک زیادی می کرد. همچنین در فصل جوایز هیاهوی نسبتا زیادی به پا کرده بود و جوایز مهمی به دست آورد. اکران فیلم از اواخر دسامبر آغاز شده بود و تبلیغات دهان به دهان و خبرسازی هایش در فصل جوایز، تماشاگران بیشتری را سمت فیلم کشاند.

ژانری که به نظر می رسید دیگر کارش با سینما و سینمادوستان تمام شده، به یک باره جان تازه ای گرفت و شیکاگو تبدیل به یکی از بهترین موزیکال ها شد. پیروزیت های شیکاگو غیرقابل انکار بود و همه می دانستند که قرار است به زودی موج تازه ای از موزیکال ها روانه سینماها شود.

5. بازگشت مری پاپینز (Mary Poppins Returns)

 • محصول: 2018
 • کارگردان: راب مارشال
 • بازیگران: امیلی بلانت، لین مانوئل میراندا، امیلی مورتیمر
 • امتیاز راتن تومیتوز: 80%

بیش از 50 سال از آخرین حضور مری پاپینز روی پرده نقره ای می گذشت که این شخصیت شگفت انگیز بار دیگر به سینماها بازگشت و هواداران زیادی را شیفته خودش کرد. این بار امیلی بلانت جای جولی اندروز را گرفته بود و نقش این پرستار بچه ای را بازی می کرد که شبیه هیچ پرستار دیگری نبود. فیلم بازگشت مری پاپینز بعد از تبلیغاتی طولانی و پروپیمان که انتظار و اشتیاق مردم را برای تماشایش بالاتر می برد، دسامبر 2018 اکران شد و سینمادوستان بار دیگر به تماشای یکی از محبوب ترین فیلم های خانوادگی سینما نشستند.

بازگشت مری پاپینز در گیشه های سینمای آمریکا به فروش 171.9 میلیون دلاری رسید، پیروزیتی بزرگ برای یک فیلم موزیکال لایو اکشن که پرفروش ترین فیلم راب مارشال هم به حساب می آمد (البته در بین فیلم هایی که جدای از دزدان دریایی کارائیب ساخت). البته همه انتظار داشتند که دنباله مری پاپینز بیشتر از این ها بفروشد و رکوردها را جابه جا کند، ولی بازگشت مری پاپینز در زمانی اکران شد که رقبای سرسخت و بزرگی در بین فیلم های خانوادگی داشت.

وقتی قسمت دوم مری پاپینز دسامبر 2018 روی پرده آمد، یک هفته از اکران مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی (Spider-Man: Into the Spider-Verse) گذشته بود و دو روز بعد از اکرانش هم نمایش بامبل بی (Bumblebee) آغاز می شد. بازار فیلم های خانوادگی پرتماشاگر حسابی گرم بود و بازگشت مری پاپینز نتوانست به فروشی که انتظارش را داشتیم برسد. ولی همین فروش و پیروزیت نسبی هم نشان می داد مری پاپینز چه خاطرات شیرین و خوبی در ذهن تماشاگران سینما ثبت کرده است.

4. بزرگ ترین شومن (The Greatest Showman)

 • محصول: 2017
 • کارگردان: مایکل گریسی
 • بازیگران: هیو جکمن، ربکا فرگوسن، زندایا
 • امتیاز راتن تومیتوز: 57%

در جایی از فیلم بزرگ ترین شومن هیو جکمن با انرژی مثال زدنی و شور و شوق فراوان آوازی می خواند و در آن می گوید سیرک او هر چیزی که دلتان می خواسته دارد، هر چیزی که همیشه نیاز داشتید در اینجا پیدا می شود، نکته ای که درباره فروش فیلم هم صدق می کند چون طی اتفاق هایی جذاب و هیجان انگیز به رقمی بسیار بالا رسید.

بزرگ ترین شومن بعد از فروش افتتاحیه نه چندان خوب 8.8 میلیون دلاری در کنار بلاک باسترهای بزرگی مثل جنگ ستارگان (Star Wars) و جومانجی (Jumanji) به اکرانش ادامه داد و همه تصور می کردند شانس زیادی در مقابل این فیلم ها نخواهد داشت. اما اتفاقی جالب افتاد. هر چه بیشتر می گذشت، تماشاگران بیشتری جذب فیلم می شدند و فروشش بالا و بالاتر رفت. تبلیغات دهان به دهان بزرگ ترین شومن و جهش میزان مخاطبانش از آن ماجراهایی بود که هر چند سال یک بار رخ می دهد.

فروش بزرگ ترین شومن هفته به هفته بالاتر می رفت و شگفتی می آفرید و تا سرانجام ژانویه 2018 این موزیکال غیرمنتظره به فروش 129 میلیون دلاری رسید. اما هنوز کارش با گیشه ها تمام نشده بود. در نهایت فروش فیلم به 174.4 میلیون دلار رسید که بیش از دو برابر بودجه 85 میلیون دلاری آن بود و 19 برابر فروش افتتاحیه فیلم. اتفاقی که تأثیر بزرگ تبلیغات دهان به دهان و نظر مثبت مردم را نشان می داد.

3. گریس (Grease)

 • محصول: 1978
 • کارگردان: رندال کلایسر
 • بازیگران: جان تراولتا، الیویا نیوتن جان، جف کانووی
 • امتیاز راتن تومیتوز: 75%

گریس با تکیه بر نوستالژی های دهه 50 میلادی و کلی آهنگ جذاب که سریع در مغز و روح و روان مخاطبانش ثبت و ضبط می شد، جان تازه ای به ژانر موزیکال بخشید و مخاطبانی را که دهه 70 میلادی روانه سینماها می شدند شیفته خودش کرد. وقتی سال 1978 گریس روی پرده آمد کسی فکر نمی کرد مردم اقبال خاصی نسبت به آن نشان دهند. ولی این موزیکال پر از پایکوبی و موسیقی که یک جان تراولتای پرجنب وجوش و بامزه داشت پیروز شد مخاطبان زیادی را جذب خودش کند.

گریس طی اولین اکرانش 181.8 میلیون دلار فروش کرد و بعدها با اکران های دوباره و متعدد تبدیل به پرفروش ترین موزیکال لایو اکشن سینما شد و تا چند دهه این عنوان را برای خودش نگه داشت. پیروزیتی بزرگ و چشم گیر که اگر به زمان اکرانش توجه کنیم اهمیتش بیشتر هم می شود.

اواخر دهه 70 میلادی دوره خوبی برای موزیکال ها به حساب نمی آمد. سلیقه مردم تغییر کرده بود و سراغ اکشن ها و بلاک باسترهای پرخرج می رفتند و ژانر موزیکال به حاشیه رانده شده بود. ولی گریس بار دیگر دوران شکوه و اوج موزیکال ها را به یاد سینمادوستان آمریکا آورد و قلب و گوش همه را تسخیر کرد و در گیشه ها شگفتی آفرید.

2. علاء الدین (Aladdin)

 • محصول: 2019
 • کارگردان: گای ریچی
 • بازیگران: ویل اسمیت، نائومی اسکات، منا مسعود
 • امتیاز راتن تومیتوز: 57%

تا پیش از سال 2017 هیچ موزیکال لایو اکشنی نتوانسته بود به فروشی بیش از 200 میلیون دلار دست پیدا کند (بدون در نظر دریافت تورم). اما وقتی دیزنی تصمیم گرفت انیمیشن های مشهور و کلاسیکش را بازسازی کند و نسخه لایو اکشن آن ها را بسازد، معادله عوض شد. حالا انگار از موزیکال ها انتظار بیشتری داشتیم و احتمال فروش بالا و رکوردشکنی آن ها بالا و بالاتر رفته بود. نمونه اش نسخه لایو اکشن علاءالدین که با فروش فوق العاده اش خیلی از رکوردها را جابه جا کرد و دومین موزیکال پرفروش سینما شد.

فروش 356.6 میلیون دلاری برای یک فیلم موزیکال غیر قابل تصور به نظر می رسید و هیچ کس فکرش را هم نمی کرد بازسازی لایو اکشن علاءالدین به چنین فروشی برسد. اگرچه با توجه به محبوبیت بسیار زیاد نسخه انیمیشنی علاءالدین می شد انتظار داشت که بازسازی آن هواداران زیادی جذب کند و در بین دیگر بازسازی های لایو اکشن دیزنی فروش بالاتری داشته باشد. کافی است یکی از آهنگ های معروف علاءالدین را بخوانید تا آدم های دور و برتان با شما دم بگیرند و این نشان دهنده شهرت و محبوبیت گسترده این انیمیشن دیزنی است. علاوه بر همه این ها، دیزنی تمام قد پشت فیلم ایستاد و تبلیغات بزرگ و وسیعی برایش ترتیب داد تا مطمئن شود تمام خانواده های آمریکایی برای تماشای آن به سینماها می فرایند.

علاءالدین با فروش خیره کننده اش در سینماهای آمریکا رکوردهای زیادی را جابه جا کرد، ولی یکی از مهم ترین دستاوردهایش بازگرداندن موزیکال ها به جایگاه رفیع سابقشان بود، چون به همه نشان داد که این ژانر کماکان می تواند فروش های شگفت انگیزی رقم بزند.

1. دیو و دلبر (Beauty and the Beast)

 • محصول: 2017
 • کارگردان: بیل کاندون
 • بازیگران: اما واتسون، دن استیونز، لوک ایونز
 • امتیاز راتن تومیتوز: 71%

بازسازی های لایو اکشن دیزنی مدتی بود که سروصدای زیادی در سینماها به پا می کرد و تماشاگران تقریبا هر سال انتظار یک بازسازی تازه را می کشیدند. وقتی خبر ساخته شدن نسخه لایو اکشن دیو و دلبر منتشر شد، تقریبا همه می دانستیم که پیروزیت این فیلم تضمین شده است. به هر حال نسخه اصلی و انیمیشنی آن که سال 1991 اکران شد در گیشه پیروزیت های بزرگی کسب کرد و به فروش 438 میلیون دلاری رسید. ولی با همه این ها، شاید کمتر کسی چنین فروش خیره کننده ای را برای نسخه لایو اکشن آن که با بازی اما واتسون ساخته شده بود پیش بینی می کرد.

بازسازی لایو اکشن دیو و دلبر در همان هفته اول اکرانش 174 میلیون دلار فروش کرد و با ادامه نمایش پیروز شد به فروش حیرت انگیز 504 میلیون دلاری در سینماهای آمریکا برسد و بالاتر از تمام بازسازی های دیزنی قرار بگیرد. با احتساب فروش دنیای و گیشه های خارج از آمریکا، این فیلم پیروز شد مجموع فروشش را به رقم 1 میلیارد و 263 میلیون دلار برساند.

منبع: Looper

منبع: دیجیکالا مگ

به "12 فیلم موزیکال پرفروش تاریخ سینما که شاید شما را شگفت زده کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 فیلم موزیکال پرفروش تاریخ سینما که شاید شما را شگفت زده کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید