برنامه اقدام مشترک 5 ساله بین وزارتخانه های کار ایران و عراق امضا شد

به گزارش نیلی ابزار، تهران (پانا) - محمد شریعتمداری وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی که به منظور گفت و گو پیرامون موضوعات مشترک و گسترش تعاملات و روابط در حوزه های مرتبط با این وزارتخانه، به عراق سفر کرده است در دیدار با همتای عراقی خود برنامه اقدام مشترک را امضا کرد.

برنامه اقدام مشترک 5 ساله بین وزارتخانه های کار ایران و عراق امضا شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این برنامه اقدام مشترک که برای سال های 1400 تا 1405 تدوین و به امضای وزرای کار دو کشور رسید به توسعه همکاری های مشترک در حوزه های آموزش های فنی و حرفه ای، کارآفرینی و اشتغال، روابط کار، رفاه اجتماعی و بیمه ها می پردازد.

محورهای برنامه اقدام مشترک برای دوره پنج ساله شامل برگزاری کمیته مشترک دو وزارتخانه در قالب تبادل هیئت یا به صورت مجازی، همکاری در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای و نظام مهارتی، تدوین و بومی سازی منابع و استانداردهای آموزشی برای مربیان و مهارت آموزان بر اساس استانداردهای جهانی و نیاز بازار کار کشور عراق خواهد بود .

در این سند همچنین بر همکاری و مشارکت در مسابقات ملی مهارت در دو کشور، برگزاری دوره های آموزشی ciu و kab برای مربیان عراقی، تبادل مربی در رشته های مورد نیاز تاکید شده است.

علاوه بر این دو طرف در حوزه روابط کار شامل طبقه بندی مشاغل بر اساس استانداردهای بین المللی، آموزش بازرسی کار، اجرای قوانین جاری کار، شیوه های مذاکرات دسته جمعی، گفتگوهای اجتماعی و مراجع حل اختلاف کار، قانون کار تبادل تجربه در زمینه کار شایسته، آینده کار و تبادل تجربه در رابطه با سه جانبه گرایی به همکاری می پردازند.

همکاری و تبادل تجربیات در حوزه رفاه و تامین اجتماعی شامل توان بخشی حرفه ای، برگزاری کارگاه های حمایتی، شیوه های خدمات مشاوره ای به معلولان و همکاری در زمینه تجهیزات کمک توانبخشی به معلولان، راهکارهای حمایتی در مورد زنان و بچه ها بی سرپرست و تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه نحوه تشکیل، ثبت و فعالیت تعاونی های اشتغالزا برای کارجویان معلولین و زنان سرپرست خانواراز دیگر موضوعاتی است که در این سند برآن تاکید شده است.

دو طرف همچنین در این برنامه اقدام مشترک در زمینه آموزش تخصصی توانبخشی، کاردرمانی، فیزیوتراپی، رشد و تکامل یکپارچه بچه ها ودرحوزه تامین اجتماعی از جمله نحوه تامین مالی گسترش پوشش بیمه ای پوشش بیمه ای اقشار خاص و بخش غیررسمی برآیند وصول حق بیمه ارائه حمایت ها به آسیب دیدگان شغلی و پیشگیری از آن توافق کردند.

آموزش پیاده سازی شیوه های نوین دیجیتالی در حوزه بیمه های اجتماعی، برگزاری نشست میان تعاونی های اشتغالزا و معلولین به منظور انتقال تجربه و همکاری مشترک از دیگر موضوعات مورد توافق در این برنامه اقدام مشترک است.

همکاری و تبادل تجربیات در حوزه کارآفرینی و اشتغال شامل آموزش مربیان عراقی در زمینه آمارگیری و تحلیل بازار کار با استفاده از تجربیات جمهوری اسلامی ایران ، برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی تخصصی برای آموزش نیروی مورد نیاز در زمینه نظام اطلاعات بازار کار، طرح ها و برنامه های اولویت دار برای اشتغال و کارآفرینی مانند مشاغل خانگی، تعاونی ها و نیز راه های تقویت بخش های خصوصی و تعاونی برای ایجاد فرصت های شغلی، شیوه های تامین مالی و سرمایه گذاری در فعالیت های کارآفرینی و کمک در ایجاد دفاتر یا صندوق های مالی برای رشد فرصت های شغلی و نیز نحوه نظارت بر موسسات کاریابی خصوصی آشنایی با شیوه های نوین کاریابی ها و مشاوره شغلی و حرفه ای و پیشگیری از اشتغال غیر رسمی از جمله محوری ترین موضوعاتی است که در سند برنامه اقدام مشترک میان دو طرف مورد تاکید قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "برنامه اقدام مشترک 5 ساله بین وزارتخانه های کار ایران و عراق امضا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه اقدام مشترک 5 ساله بین وزارتخانه های کار ایران و عراق امضا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید