32 روز هوای آلوده در تهران از ابتدای سال

به گزارش نیلی ابزار، تهران از ابتدای سال تا به امروز به دلیل افزایش غلظت آلاینده ازن و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون 32 روز هوای آلوده داشته است.

32 روز هوای آلوده در تهران از ابتدای سال

به گزارش نیلی ابزار به نقل از ایسنا، کیفیت هوا در تهران از ابتدای سال جاری تا به امروز 15 روز در شرایط پاک، 92 روز در شرایط قابل قبول و 30 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود. بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، پایتخت نشینان همچنین از ابتدای سال تا به امروز دو روز هوای ناسالم برای همه افراد را گذراندند.

آلاینده های شاخص هوای تهران طی این بازه زمانی آلاینده ازن و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بودند که هر کدام به ترتیب 30 و 6 روز هوا را تحت تاثیر خود قرار دادند.

آلاینده ازن حدود سه سال است که در ماه های گرم سال به عنوان آلاینده هوای تهران اعلام می گردد. در خصوص چگونگی تشکیل آن باید گفت که آلاینده هایی مانند اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرّار در حضور نور خورشید آلاینده ازن (O3) را فراوری می نمایند. اکسیدهای نیتروژن محصول احتراق خودروها، موتورسیکلت ها و خودروهای دیزلی است. ترکیبات آلی فرّار نیز از بخارات بنزین و از فعل و انفعالات سوخت رسانی فراوری می گردد. شاخص آلاینده ازن عموما در ماه های گرم سال افزایش پیدا می نماید. همچنین یکی از منابع پیش ساز آلاینده ازن، آلاینده ناکس است که منابع آلاینده متحرک 35 درصد در فراوری آن دخیل هستند.

آنالیز اطلاعات نشان می دهد که هوای پایتخت طی سال گذشته از ابتدای سال تا نیمه مرداد ماه 25 روز پاک و 90 روز در شرایط قابل قبول بود. همچنین تعداد روزهای ناسالم برای گروه های حساس در سال 98 نسبت به سال 99، هفت روز کمتر بود البته تهرانی ها در این بازه زمانی یک روز هوای ناسالم برای همه افراد داشتند.

آلاینده های ازن، ناکس و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون علت آلودگی هوا طی 137 روز از بهار و تابستان سال گذشته بودند.

منابع متفاوتی در فراوری آلاینده ناکس دخیل هستند. در شهر تهران 35 درصد آلاینده ناکس توسط منابع متحرک و 32 درصد آن توسط نیروگاه ها فراوری می گردد. مصارف خانگی، اداری و تجاری و صنایع نیز هر کدام به ترتیب سهم 14 و 8 درصدی در فراوری این آلاینده هوا دارند.

طی سال 97 نیز تهران از ابتدای سال تا اواسط مرداد تنها هشت روز هوای پاک داشت. کیفیت هوا در پایتخت در این بازه زمانی 105 روز در شرایط قابل قبول و 26 روز به دلیل افزایش غلظت آلاینده ازن و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون که طی بهار و نیمی از تابستان این سال 11 روز از هوای تهران را آلوده نموده بود، آلاینده شاخص هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت کشور است که بیشتر در پاییز و زمستان به دلیل وارونگی دما خود را نشان می دهد.

بر اساس آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک در انتشار ذرات معلق 60.8 درصد است و حدود 40 درصد ذرات معلق در تهران از منابعی مانند نیروگاه ها، صنایع، پالایشگاه، پایانه های اتوبوس، منابع آلاینده خانگی، تجاری، اداری، راه آهن، صندلی سوخت و فرودگاه ها منتشر می گردد. همچنین سهم خودروهای سواری در فراوری ذرات معلق 13.9 درصد و سهم خودروهای دیزلی شامل مینی بوس، اتوبوس واحد، اتوبوس سرویس و کامیون ها حدود 35 درصد است.

بر اساس اطلاعات موجود از کیفیت هوای تهران، طی بهار و نیمی از تابستان سال 96 کیفیت هوا 122 روز در شرایط مطلوب قرار داشت که از این بین سهم هوای پاک 9 روز بود. کیفیت هوا طی این دوره نیز 17 روز به دلیل افزایش غلظت آلاینده ازن و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

سالانه 5.7 میلیارد دلار هزینه مرگ های زودرس منتسب به آلودگی هوا در کشور است. همچنین سالانه 11 هزار مرگ منتسب به آلودگی هوا در کشور رخ می دهد. با توجه به اینکه سال جاری نحوه محاسبه آلاینده های هوا در کشور تغییراتی نموده و سختگیرانه و واقع بینانه تر شده است، ضروری است مسئولان با توجه به این معیارها در جهت کاهش آلودگی هوا کوشش نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "32 روز هوای آلوده در تهران از ابتدای سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "32 روز هوای آلوده در تهران از ابتدای سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید