چرا وقتی در اینترنت ADSL آغاز به آپلود فایل می کنم؛ سرعت اینترنت در حد صفر می گردد؟ مشکل از اینترنت یا مودم است؟

به گزارش نیلی ابزار، یک مشکل رایج در میان کاربران اینترنت و احتمالا بیشتر در میان کاربران اینترنت ADSL است.

چرا وقتی در اینترنت ADSL آغاز به آپلود فایل می کنم؛ سرعت اینترنت در حد صفر می گردد؟ مشکل از اینترنت یا مودم است؟

وقتی آغاز به آپلود یک فایل در اینترنت می کنیم؛ دستگاهی که دارد فایل آپلود می نماید که بماند؛ هیچ دستگاه دیگری نمی تواند از اینترنت استفاده کند و سرعت اینترنت در حد صفر می گردد. گوشی موبایل، لپ تاپ و دستگاه های دیگر باید منتظر بمانند تا مثلا فایل روی کامپیوتر به طور کامل روی اینترنت آپلود گردد و بعد دوباره اینترنت زنده می گردد.

فرقی هم نمی نماید کدام دستگاه در حال آپلود فایل است. اگر شما بخواهید با گوشی هوشمند خود یک ویدئوی بزرگ روی اینستاگرام بگذارید؛ احتمالا سایر اعضای خانواده باید منتظر بمانند و هیچ اینترنتی ندارند!

یا اگر پدر شما بخواهد فایلی برای همکارش بفرستد؛ شما باید قید اینترنت را بزنید تا همه فایل ها آپلود شوند!

خوب، این مشکل را بسیاری از ما تجربه کردیم ولی منشا مشکل کجاست؟ آیا مشکل از اینترنت و سرعت دانلود و آپلود است؟ مشکل از مودم و وای فای ضعیف است؟

در گام بعدی، چگونه مشکل را برطرف کنیم؟ حالا در یک خانواده یا یک کاربر اینترنت، آپلود فایل همیشگی و دائمی و مرتب نیست و قابل تحمل است ولی اگر شما ویرایشگر ویدئو هستید و باید مرتبا فایل های ویدئوی بزرگی روی وب و اینترنت آپلود کنید یا هر شب باید ویدئوهای بزرگی روی اینستاگرام بگذارید؛ مشکل دیگر آزاردهنده و غیرقابل تحمل می گردد و باید هرچه سریع تر راهکاری برای برطرف آن پیدا کنید.

سعی می کنیم در این مقاله، نکات مهمی درباره آپلود فایل روی اینترنت و ارتباطش با نوع اینترنت و مودم و باند رادیویی وای فای بگوییم و بعد چند راهکار بدهیم.

اینترنت ADSL: بدترین اینترنت برای آپلود فایل

نکته نخستی که باید بدانید؛ در میان انواع اینترنت ADSL و VDSL و FTTH و 4G LTE و TD-LTE تقریبا بدترین اینترنت از نظر پهنای باند آپلود، همان اینترنت ADSL است.

ADSL مخفف چیست؟ Asymmetric Digital Subscriber Line که نشان از عدم برابری پهنای باند دانلود و آپلود دارد. در برترین حالت، سرعت دانلود اینترنت +ADSL2 به مرز 24 مگابیت می رسد و سرعت آپلود به مرز 1.4 مگابیت می رسد. در ADSL2 سرعت دانلود 16 مگابیت و سرعت آپلود 1.3 مگابیت است و در ADSL با سرعت دانلود 8 مگابیت، سرعت آپلود فقط 1 مگابیت آن هم در حالت ایده آل خواهد بود.

در تصویر زیر می توانید درک بهتری از مقایسه پهنای باند دانلود و آپلود روی اینترنت ADSL داشته باشید:

در اینترنت VDSL این مشکل برطرف شده و پهنای باند دانلود و آپلود با هم برابر هستند. در اینترنت 4G و TDLTE هم سرعت و پهنای باند آپلود به مراتب بهتر از اینترنت ADSL است و شما راحت تر می توانید یک فایل بزرگ را آپلود کنید.

بنابراین، وقتی یک اتصال اینترنت ADSL آن هم در سرعت های پایین 8 مگابیت و 4 مگابیت و 2 مگابیت دارید و بعد می خواهید یک فایل بزرگ را آپلود کنید؛ کاملا طبیعی است که مدت زمان زیادی طول بکشد تا فایل آپلود گردد و کل پهنای باند اینترنت مصرف گردد. البته، دلایل دیگری هم برای به صفر رسیدن سرعت اینترنت وجود دارد.

فرکانس 2.4 مگاهرتز: بدترین وای فای برای آپلود فایل

در کنار اینترنت ADSL، عامل دیگری که می تواند آپلود یک فایل بزرگ روی اینترنت را به کابوسی وحشتناک تبدیل کند؛ فرکانس 2.4 گیگاهرتز وای فای است.

کلا این فرکانس دارای پهنای باند 20 مگاهرتز و 40 مگاهرتز است که یک پهنای باند بسیار کم و کوتاه در مقایسه با پهنای باند 80 مگاهرتز و 160 مگاهرتز فرکاتس 5 گیگاهرتز است. حالا تصور کنید شما دارای یک مودم قدیمی ADSL باشید که فقط فرکانس 2.4 گیگاهرتز دارد و بعد هم روی پهنای باند 20 مگاهرتز تنظیم شده و چندین دستگاه دیگر هم روی این فرکانس به اینترنت وصل هستند. ببنید چه فاجعه ای رخ می دهد.

این روزها فرکانس 2.4 گیگاهرتز به خاطر استفاده همه از وای فای، کاملا هم شلوغ و با تداخل و هم پوشانی روبرو است. همه این موارد دست در دست هم می دهند که وقتی یک فایل بزرگ را در حال آپلود روی اینترنت داشته باشید؛ اینترنت دریافتی دیگر دستگاه ها به مرز صفر یا قطعی برسد.

باندهای رادیویی فرکانس 2.4 گیگاهرتز فقط 12 باند هستند و همان طور که گفتیم پهنای باند هر باند حداکثر به 20 مگاهرتز می رسد:

در تصویر زیر می توانید تفاوت پهنای باندهای مختلف موجود در فرکانس های وای فای را با هم مقایسه کنید تا بهتر متوجه شوید چرا می گوییم بهتر است از فرکانس 5 گیگاهرتز برای آپلود فایل استفاده گردد:

بیشترین پهنای باند متعلق به وای فای 6 و پایین تر از آن وای فای 5 و بدترین پهنای باند برای وای فای 4 یا همان فرکانس 2.4 گیگاهرتز است:

مودم قدیمی با آنتن داخلی: بدترین مودم برای آپلود فایل

علاوه بر اینترنت ADSL ضعیف، وای فای فرکانس 2.4 گیگاهرتز، عامل سوم می تواند مودم روتر ADSL قدیمی و با آنتن داخلی یا آنتن خارجی ضعیف باشد.

به صورت ذاتی وای فای 2.4 گیگاهرتز ضعیف است و حالا تصور کنید یک مودم قدرت آنتن دهی پایینی داشته باشد یا روی باندهای رادیویی تنظیم شده باشد که بیشترین شلوغی و تداخل و هم پوشانی را در یک منطقه دارند یا در نقطه ای قرار گرفته باشد که بدترین آنتن دهی وای فای را بدهد!

همه این عوامل باعث می شوند که عملیات آپلود فایل زجرآور گردد و آپلود یک فایل بزرگ به معنای اشغال کل حجم یک اینترنت و از کار افتادن اینترنت دیگر دستگاه ها باشد.

5 راهکار برای حل مشکل آپلود اینترنت

1- اگر آپلودهای زیاد و طولانی و بزرگ دارید؛ سعی کنید حتما اینترنت خود را عوض نموده و سراغ اینترنت VDSL یا FTTH بروید که پهنای باند دانلود و آپلود مساوی و بالاتری به شما می دهند. در بدترین حالت، اینترنت 4G LTE باز بهتر از اینترنت ADSL برای آپلود فایل است. برای توضیحات بیشتر درباره برترین اینترنت آپلود می توانید به مطلب مراجعه کنید.

2- مودم روتر خود را عوض کنید و یک مودم روتر دو بانده بگیرید و برای آپلود فایل از فرکانس 5 گیگاهرتز بهره ببرید که خلوت تر و دارای پهنای باند بیشتری است. هرچقدر مودم روتر یا روتر دو بانده شما به روزتر و سریع تر باشد؛ سرعت آپلود شما بالاتر خواهد رفت و همزمان دستگاه های دیگر می توانند هنوز از اینترنت استفاده نمایند.

3- دستگاه هایی که مصرف اینترنت پایین تری دارند را روی فرکانس 2.4 گیگاهرتز تنظیم کنید و دستگاهی که برای آپلود فایل استفاده می گردد را روی فرکانس 5 گیگاهرتز قرار دهید.

4- بعضی از کاربران حرفه ای، برای آپلود فایل کلا از یک نوع سرویس اینترنت و مودم جداگانه استفاده می نمایند و برای مصارف عمومی دستگاه ها سراغ اینترنت و مودم دیگری می فرایند. مثلا، برای آپلود فایل از اینترنت 4G LTE استفاده نموده و برای اینترنت گوشی موبایل و خانه اینترنت ADSL را اختصاص می دهند.

5- مودم یا روتر وای فای را روی فرکانس هایی تنظیم کنید که در منطقه و نقطه محل زندگی شما خلوت هستند و تداخل کمتری به وجود می آورند. معمولا باندهای رادیویی 1 و 6 و 11 برای فرکانس 2.4 گیگاهرتز برترین هستند. همین طور، حتما مودمی یا روتر را پهنای باند 40 مگاهرتز تنظیم کنید تا پهنای باند بیشتری برای دانلود و آپلود داشته باشید.

منبع: شبکه چی

به "چرا وقتی در اینترنت ADSL آغاز به آپلود فایل می کنم؛ سرعت اینترنت در حد صفر می گردد؟ مشکل از اینترنت یا مودم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا وقتی در اینترنت ADSL آغاز به آپلود فایل می کنم؛ سرعت اینترنت در حد صفر می گردد؟ مشکل از اینترنت یا مودم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید