پیامد های رژیم های غذایی خطرناک!

به گزارش نیلی ابزار، زمانی که درباره رژیم های غذایی خطرناک صحبت می کنیم، در واقع، به رژیم هایی که متعادل نیستند و از این رو، نمی توانند تمام مواد مغذی مورد احتیاج بدن را تامین نمایند، اشاره داریم.

پیامد های رژیم های غذایی خطرناک!

به گزارش، به واسطه تغذیه نامناسب و سبک زندگی کم تحرک، اضافه وزن و چاقی به یکی از نگرانی های اصلی در دنیای امروز تبدیل شده است.

رژیم های غذایی سخت و محدود نماینده یکی از گزینه هایی هستند که افراد بسیاری برای مقابله با این شرایط و کاهش وزن خود مد نظر می دهند. امروزه، رژیم های غذایی خطرناکی که کاهش وزن سریع را وعده می دهند، بدون این که از پشتیبانی علمی برخوردار باشند، در هر جایی در دسترس هستند. دنبال کردن این قبیل رژیم های غذایی می تواند به بروز مسائل سلامت جدی منجر گردد.

زمانی که درباره رژیم های غذایی خطرناک صحبت می کنیم، در واقع، به رژیم هایی که متعادل نیستند و از این رو، نمی توانند تمام مواد مغذی مورد احتیاج بدن را تامین نمایند، اشاره داریم. این رژیم های غذایی ممکن است شامل اجزا تشکیل دهنده مفیدی باشند، اما بر مصرف میزان بیش از حد از آن ها تاکید دارند و این شرایط نیز ممکن است آثاری منفی بر سلامت انسان در پی داشته باشد. به خاطر داشته باشید که حتی مصرف بیش از حد آب نیز می تواند خطرناک و مرگبار باشد.

متاسفانه، افراد کلاهبردار و غیر مسئول بسیاری وجود دارند که از اینترنت برای ارائه ادعا های مختلف استفاده می نمایند. شما باید به این نکته توجه باشید که هرچه سریع تر وزن خود را کاهش دهید، در مقابل، هرچه زودتر نیز می توانید دوباره روند افزایش وزن خود را تجربه کنید. این شرایط به نام رژیم یویویی شناخته می گردد.

در بلند مدت، افرادی که این الگو را دنبال می نمایند می توانند به دیس لیپیدمی یا چربی پریشی مبتلا شوند. در این شرایط سطوح چربی خون می تواند بیش از اندازه بالا یا بیش از اندازه پایین باشد.

بسیاری از رژیم های غذایی برای کاهش وزن سریع اغلب فاقد پشتیبانی علمی هستند. در عوض، این رژیم ها بیشتر بر اساس نظرات و ادعا های افراد شکل گرفته اند و بسیاری از آن ها نه تنها نامعقول، بلکه خطرناک هستند.

زمانی که یک رژیم غذایی خطرناک را دنبال می کنید، تقریبا در مدت زمانی کوتاه متوجه این مساله می شوید، زیرا با بروز نشانه های هشداردهنده ای از سوی بدن خود روبرو خواهید شد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

گرسنگی شدید: رژیم های غذایی خطرناک اغلب بسیار محدود نماینده هستند و فرد حتی احساس سیری را نیز تجربه نخواهد کرد.

ریزش مو: اگر با این شرایط روبرو هستید، به احتمال زیاد با کمبود ویتامین B7 یا بیوتین روبرو هستید. افزون بر این، سفید شدن مو، پوسته پوسته شدن و قرمز شدن پوست سر، شنمایندگی ناخن ها و درد عضلانی از دیگر علائم این شرایط هستند.

کمبود انرژی: زمانی که با کمبود ویتامین های B و C روبرو هستید، شرایط سوخت و ساز دشوارتر شده و این کوشش اضافه برای بهبود سوخت و ساز به خستگی همراه با بی حسی و خواب آلودگی منجر می گردد.

پوسته پوسته شدن پوست سر: این شرایط می تواند به کمبود احتمالی اسید های چرب ضروری، مانند امگا-3 اشاره داشته باشد، زیرا آن ها به روانسازی در سراسر بدن یاری می نمایند.

زخم های دهان: عود مکرر زخم های دهان می تواند زنگ هشدار را برای کمبود ویتامین B12 به صدا درآورد. برای مقابله با این شرایط می توانید مصرف گوشت مرغ، گوشت قرمز و تخم مرغ را مد نظر قرار دهید.

احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی در دست ها و پاها: این شرایط به کمبود ویتامین های گروه B، مانند فولات یا ویتامین B9 اشاره دارد. افزون بر این، ویتامین های B6 و B12 با بروز مسائل در اعصاب محیطی در ارتباط هستند که می تواند موجب اضطراب، افسردگی و بی تعادلی های هورمونی گردد.

همان گونه که تعیین است رژیم های غذایی کم کالری و محدود شده می توانند در مدتی کوتاه پیامد هایی فراتر از کاهش وزن را موجب شوند.

افزون بر این، آن ها خطری غیرقابل قبول برای سلامت انسان هستند زیرا:

آن ها خطر ابتلا به سندرم متابولیک را افزایش می دهند.

این رژیم های غذایی به سوء تغذیه و کمبود ویتامین ها و مواد معدنی منجر می شوند.

این شرایط می تواند موجب اختلالات غذا خوردن مانند آنورکسی (بی اشتهایی) و بولیمی (پرخوری) گردد که می توانند پیامد های بدتر از اضافه وزنی که داشته اید را برای شما به همراه داشته باشند.

آن ها موجب آثار روانی منفی می شوند.

هر رژیم غذایی باید دارای ویژگی های برای ارائه کارایی لازم و پرهیز از در معرض خطر قرار دادن سلامت انسان باشد.

ابتدا، شما باید روند کاهش وزن تدریجی و متوسط را بر اساس تیپ بدن، سن و جنسیت خود دنبال کنید. برای انجام این کار بدون روبروه با کمبود های تغذیه ای شما باید حداقل 13 کالری به ازای هر پوند (453 گرم) از وزن بدن خود مصرف کنید.

تامین متعادل مواد مغذی اهمیت بسیار زیادی برای کاهش وزن به روشی سالم دارد، از این رو، شما باید مواد مغذی لازم را از هر گروه غذایی دریافت کنید.

شما برای ارائه عملکرد درست سیستم عصبی (مغز، اعصاب)، قلب و سلول های خونی (گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت ها) حداقل به 40 تا 50 درصد از کربوهیدرات های روزانه احتیاج دارید.

همچنین، کوشش کنید حدود 20 تا 30 درصد از کالری های روزانه خود را از منابع پروتئینی، مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، پنیر، ماست و مغزدانه ها تامین کنید.

در نهایت، درصد باقیمانده از وعده های غذایی روزانه باید شامل یک چربی حیوانی یا گیاهی باشد. چربی دشمن شما نیست، بلکه نوع و کیفیت آن اهمیت دارد. از این رو، از روغن های هیدروژنه، مانند مارگارین و هر گونه چربی ترانس پرهیز کنید.

روند کاهش وزن سالم زمانبر است و موفقیت در این راستا به تدریج حاصل می گردد. کاهش وزن سریع تنها سلامت شما را در معرض خطر قرار می دهد.

به خاطر داشته باشید که برای کاهش وزن باید انواع مختلف تغییرات کوچک در سبک زندگی خود را انجام دهید. این تغییرات کوچک در عادات می توانند برای همواره همراه شما باشند. پس از آن، نه تنها به آن میزان که دوست دارید وزن خود را کاهش می دهید، بلکه احساس بهتری از این شرایط نیز خواهید داشت و کوشش می کنید تا وزن سالم خود را حفظ کنید.

منبع:عصر ایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "پیامد های رژیم های غذایی خطرناک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامد های رژیم های غذایی خطرناک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید