نقشه شاخص های سلامتی گیاه با استفاده از تصاویر ماهواره ای تهیه شد

به گزارش نیلی ابزار، یاسر ابراهیمیان قاجاری رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تبادل نظر با خبرنگاران در مورد ارائه نقشه شاخص های سلامتی گیاه با استفاده از تصاویر ماهواره ای که به وسیله یک شرکت دانش بنیان انجام گرفته است، گفت: استفاده از تصاویر پردازش شده ماهواره ای یکی از روش های به صرفه و سریع برای آنالیز وقایع و دعاوی در پهنه وسیع ایران به تعداد می رود.

نقشه شاخص های سلامتی گیاه با استفاده از تصاویر ماهواره ای تهیه شد

وی با بیان اینکه یکی از شرکتهای دانش بنیان درصدد بر آمده تا با ارائه نقشه شاخص های سلامتی گیاه با استفاده از تصاویر ماهواره ای، دسترسی به نقشه های پردازش شده ماهواره از پروژه کوپرنیکوس سازمان فضایی اروپا را در دسترس قرار دهد، گفت: با استفاده از این نقشه ها، کنترل روی کشاورزان خصوصاً برای پایش اتفاقاتی که در گذشته اتفاق افتاده است، فراهم می آید.

به گفته ابراهیمیان، این شرکت با استفاده از تصاویر ماهواره ای تحلیل با روش های سنجش از دور و هوش مصنوعی، نقشه ها و توصیه هایی را برای کشاورزان ارائه می دهد که می تواند مدیریت و تخصیص بهینه نهاده ها و محل وقوع آسیب ها را در اسرع وقت به بهره بردار اطلاع دهد؛ این اقدام سبب کاهش هزینه ها و افزایش فراوری می گردد.

وی گفت: معین کاربری اراضی، معین نوع کشت به صورت محلی (با استفاده از داده های زمینی)، مکان یابی تغییرات اراضی کشاورزی به مسکونی، قطعه بندی مزارع، معین پهنه مرطوب (کنترل آبیاری) از کاربردهای این سامانه طراحی شده در شرکت دانش بنیان است.

وی با بیان اینکه این شرکت از سوی معاونت علمی حمایت شده است، گفت: محققان این شرکت با سه شرکت برتر فعال در زمینه اینترنت اشیا و کشاورزی، برای ارائه خدمات مشترک دارای زیرساخت یکپارچه همکاری می نماید تا خدمات ماهواره ای و سنسورهای زمینی همکاران خود را به صورت مشترک به کاربران ارائه کند.

وی با بیان اینکه این شرکت با شرکای تصویر بردار پهپادی، خدمات برداشت داده و پردازش تصویر مشترکی را حسب احتیاج کارفرمایان ارائه می نماید، اسم کرد: ارائه تخمین اندازه تبخیر و تعرق با اطلاعات ماهواره ای و تخمین اندازه رطوبت موجود در خاک از جمله اقداماتی است که به وسیله سامانه این شرکت دانش بنیان انجام می گیرد.

ابراهیمیان قاجاری ادامه داد: بهره برداران می توانند با این داده ها زمین خود را هوشمندتر مدیریت نمایند.

بعلاوه مدیران مزارع می توانند صحت عملکرد خود و اندازه تأثیر اقلیم و مدیریت را به صاحبان زمین ها اطلاع دهند و صاحبان زمین ها هم از عملکرد مدیران مزارع مطلع شوند.

به گفته رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری، کارخانه های فراورینماینده مواد غذایی می توانند دشت هایی که محصولات خود را از آن تأمین می نمایند را پایش نمایند و زودتر از اندازه تأثیر اقلیم و اندازه ترمیم گیاهان پس از وقوع رخدادها مطلع شوند.

وی گفت: به واسطه سامانه این شرکت دانش بنیان، امکان آنالیز داده های ماهواره ای به طور منظم که در طول سالیان گذشته در حال برداشت بوده اند و به صورت رایگان در دسترس عموم هستند وجود دارد.

وی با بیان اینکه امکان ارائه این خدمات در سراسر جهان وجود دارد، گفت: برای استفاده از این سامانه احتیاج به سنسورهای زمینی برای فراوری نقشه های شاخص های نسبی نیست.

به گفته رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری، این سامانه ارائه خدمات مقرون به صرفه صرفاً برای هزینه تحلیل تصاویر را فراهم می نماید.

ابراهیمیان قاجاری خاطر نشان کرد: در این طرح، سعی بر آن است تا با فراهم آوری دسترسی نقشه های گوناگون به کارگزاران بیمه و آموزش آنها، اندازه کارایی این نقشه ها در عمل به دست آید.

وی با بیان اینکه تصاویر ماهواره ای حدود هر شش روز یکبار یک تصویر از هر نقطه در ایران را در دسترس قرار می دهد، اسم کرد: نقشه های مختلفی از این تصاویر چند طیفی برای آنالیز مزارع و مدیریت کشاورزان بر روی آن ها به وسیله یک شرکت دانش بنیان دانلود و پردازش می گردد.

به گفته وی با توجه به سطح وسیع مزارع در ایران و سطح پوشش بیمه ای نسبتاً مناسب، نظارت بر بیمه شدگان و صحت دعاوی آنها امر حیاتی برای بیمه گزاران به تعداد می رود، این پایش ماهواره ای به وسیله شرکت دانش بنیان انجام می گردد.

وی با بیان اینکه این طرح با حمایت معاونت علمی به مرحله انعقاد قرارداد پژوهشی رسیده است، گفت: به همین دلیل، استفاده از فناوری های نوین برای نظارت بر بیمه شدگان قراردادی بین این شرکت دانش بنیان و صندوق بیمه کشاورزی از پیشروترین سازمان های دولتی بخش کشاورزی منعقد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نقشه شاخص های سلامتی گیاه با استفاده از تصاویر ماهواره ای تهیه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه شاخص های سلامتی گیاه با استفاده از تصاویر ماهواره ای تهیه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید