نقاط ضعف ما در هوش مصنوعی، صنایع از محصول نهایی استقبال نمی کنند

به گزارش نیلی ابزار، دکتر رضا خسرو آبادی، استادیار پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهیدبهشتی در گفتگو با خبرنگاران درباره هوش مصنوعی و چالش های این حوزه اظهار کرد: هوش مصنوعی در حیطه دانش علوم شناختی کاربردهای زیادی دارد که اکنون ما به سمتی می رویم که از هوش مصنوعی در جمع آوری داده های بزرگ برویم.

نقاط ضعف ما در هوش مصنوعی، صنایع از محصول نهایی استقبال نمی کنند

وی با تاکید بر اینکه تاکنون پیشرفت های خوبی در زمینه هوش مصنوعی و جمع آوری داده های بزرگ رخ داده است، بیان نمود: محققان ما در مرحله ای هستند که کارهای خوبی در این زمینه انجام داده اند؛ این اقدامات جدید باعث شده که رشته جدید هوش مصنوعی با موافقت وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی ایران اضافه کرده شود؛ این می تواند کارایی زیادی در علوم اعصاب و شناختی داشته باشد.

خسرو آبادی با اشاره به دیگر زمینه های پیشرفت هوش مصنوعی در کشور تاکید کرد: واقعیت این است که از نظر تجهیزات در زمینه سرورهای پردازشی مسئله ای نداریم ولی چالشهایی برای استفاده از محصول حاصل از حیطه هوش مصنوعی وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت کشور از نظر تجهیزات و دانش محققان در زمینه هوش مصنوعی وضعیت خوبی است، عنوان کرد: از لحاظ تعداد متخصص در زمینه هوش مصنوعی کمبودی نداریم ولی از لحاظ کاربرد و مقبولیت در صنعت همواره مشکلاتی وجود دارد.

به گفته وی، گروههای پزشکی و گروههای دیگر در صنعت می بایست علاقمندی نشان دهند که بتوانیم به جایگاه خوبی نسبت به سایر کشورها در زمینه هوش مصنوعی دست پیدا کنیم.

این محقق خاطر نشان کرد: در واقع صنایع و وزارتخانه های مرتبط به محصول نهایی حوزه هوش مصنوعی از دستاوردهای این حوزه که حاصل دست محققان است استقبال نمی کنند.

خسروآبادی اضافه کرد: معمولا موضوع BigData یا داده های بزرگ در حجم بالا در سیاست گذاری ها مورد استفاده قرار می گیرد از این رو لازم است که سیاست مدارها از سوی دولت روی کار بیایند تا هوش مصنوعی به این واسطه وارد چرخه استفاده شود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: در حال حاضر از هوش مصنوعی کم و بیش در برخی محصولات استفاده شده و از آن برای پردازش اطلاعاتی که انسان توانایی پردازش آن را ندارد بهره برداری می شود.

وی اضافه کرد: امیدوار هستیم که این حوزه مورد استقبال قرار بگیرد و از آن به صورت خاص و ثاثیر گذار استفاده شود.

خسرو آبادی اضافه کرد: ما در دانش پایه ای در زمینه هوش مصنوعی قدرت زیادی داریم ولی به زمینه هایی که منجر به کاربرد کلان آن می شود وارد نشده ایم؛ البته که شرکتهایی در دانشگاههای شریف و علامه در زمینه مدیریت با استفاده از هوش مصنوعی فعالیت می کنند ولی باز هم آن طور که باید مورد استقبال قرار نگرفته است.

به گفته وی، ورود صنایع و سیاستگذاران به این حیطه و حمایت از محققان فعال در این عرصه می تواند در توسعه علم و کاربرد هوش مصنوعی موثر واقع شود.

وی در پاسخ به اینکه اگر چالش عدم استقبال سیاستگذاران و صنایع برطرف شود فکر می کنید چه زمانی محققان حاصل فعالیت های خود را در عرصه هوش مصنوعی می بینند، گفت: در حال حاضر دانش هوش مصنوعی را داریم و فکر نمی کنم بعد از حمایت پروسه زمانبری داشته باشیم چون تجهیزات خاصی نمی خواهد و وجود تجهیزات و دانش فنی می تواند زمینه قوی عمل کردن در این عرصه را فراهم سازد. این زمان کوتاه میتواند 2تا 5 سال به طول بیانجامد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نقاط ضعف ما در هوش مصنوعی، صنایع از محصول نهایی استقبال نمی کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقاط ضعف ما در هوش مصنوعی، صنایع از محصول نهایی استقبال نمی کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید