فرق یاتاقان و بلبرینگ چیست؟

به گزارش نیلی ابزار، خبرنگاران | سرویس خودرو - قطعاتی در ماشین آلات وجود دارند که سبب بهبود حرکت و چرخش سایر قطعات می شوند. بلبرینگ و یاتاقان از جمله همین قطعات مهم محسوب می شوند که در عمل چرخش ابزار و وسایل مکانیکی بسیار تاثیرگذارند. این دو قطعه از سائیده شدن و اصطکاک قطعات جلوگیری کرده و در نهایت گردش و حرکت اجزای ماشین آلات راحت می شود. با این وجود، این دو قطعه با یکدیگر تفاوت هایی دارند که ما در این مطلب قصد داریم به بررسی فرق یاتاقان و بلبرینگ بپردازیم.

فرق یاتاقان و بلبرینگ چیست؟

فرق یاتاقان و بلبرینگ

برای درک بهتر تفاوت های این دو قطعه، بهتر است که با تعریف مختصری از هر یک از این اجزا آشنا شوید.

یاتاقان

یاتاقان یکی از قطعات مهم در ماشین بوده که حرکات نسبی محدودی دارد و به منظور کاهش اصطکاک قطعات ماشین آلات برای اجرای حرکت مورد نظر، مورد استفاده قرار می گیرد. به جرات می توانیم مهم ترین بخش چرخشی هر ماشینی را یاتاقان بنامیم، چرا که در صورت عدم حضور یاتاقان، بین فلزات و سایر قطعات موجود در وسایل مکانیکی، اصطکاک ایجاد شده و نه تنها سبب ناکارآمدی در عملکرد و مکانیزم می گردد، بلکه خرابی سایر عناصر را در پی خواهد داشت. همچنین می توانیم یاتاق را قطعه ای بنامیم که از قطعات چرخشی یک ماشین، پشتیبانی کرده و اصطکاک را کاهش می دهد؛ به عنوان مثال برای جلوگیری از انحراف در شفت یک ماشین در حین چرخش، از یاتاقان استفاده می گردد.

ضمناً یاتاقان یک محور با ساختمان محکم بوده که اجازه می دهد بخش ها و قطعات مختلف روی یکدیگر سوار شوند.

به طور کلی عملکردهای اصلی یاتاقان به شرح زیر است:

  • کاهش اصطکاک بین قطعات متحرک چرخان
  • پشتیبانی از قطعات چرخشی دستگاه
  • تحمل بار شعاعی و محوری

بلبرینگ

در واقع بلبرینگ، یکی از اعضای خانواده یاتاقان ها محسوب شده که در صنایع و ماشین آلات مختلف کاربرد دارد. بلبرینگ از ساچمه، قفسه، رینگ خارجی و داخلی، کاسه نمد فلزی تشکیل شده است که این ساچمه های گرد به همراه سطوح صیقلی موجود در این قطعه، سبب می گردد تا اصطکاک در اجزای هر وسیله ای به حداقل ممکن برسد و در نتیجه حرکت آسان گردد.

البته نوع دیگری از بلبرینگ ها نیز وجود دارند که رولبرینگ نامیده می شوند. در رولبرینگ ها به جای ساچمه، از استوانه های مقاومی استفاده می گردد که می توانند بارهای محوری و شعاعی را به خوبی تحمل کنند. تفاوت عمده بلبرینگ و رولبرینگ در میزان مقاومت آن ها در مقابل فشار و بار وارد شده بر آن هاست. از آنجایی که در بلبرینگ، ساچمه های موجود با سطح صیقلی در تماس است، تحمل فشار زیاد محوری روی آن عملا غیر ممکن است؛ در حالی که رولبرینگ ها به دلیل نوع ساختاری که دارند، می توانند به راحتی این فشار را متحمل شوند.

سخن آخر

در این مطلب فرق یاتاقان و بلبرینگ بررسی شد؛ می توان گفت که بلبرینگ زیرمجموعه ای از یاتاقان بوده و هر کدام در جای مناسب خود بکار می فرایند. خواندن مقاله انواع چرخ دنده ها و کارکرد آن ها نیز برای درک بهتر کارایی این قطعات به شما کمک خواهد کرد. نظرات خود را در قسمت نظرات و پرسش ها با ما در میان بگذارید.

منبع: setare.com

به "فرق یاتاقان و بلبرینگ چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرق یاتاقان و بلبرینگ چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید