طرح عربستان برای جلب توجه بایدن چیست؟

به گزارش نیلی ابزار، تهران (پانا) - یک منبع سعودی فاش کرد که دیوان پادشاهی نشستی محرمانه و چندین ساعته برگزار نموده و طی آن، نحوه تعامل با رئیس جمهور جدید آمریکا را مورد بحث قرار داده است و خروجی این نشست، طرحی برای جلب دوستی جو بایدن بوده که شامل مشوق هایی از جمله قراردادهای میلیارد دلاری است.

طرح عربستان برای جلب توجه بایدن چیست؟

به گزارش العالم، بعضی از کشورهای عربی منطقه به ویژه عربستان سعودی از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وحشت زده و مضطرب شده اند؛ چرا که این نامزد دموکرات ها در جریان کارزار انتخاباتی خود متعهد شد در صورت پیروزی روابط واشنگتن با ریاض را مورد ارزیابی و بازنگری قرار خواهد داد.

بر همین اساس، یک منبع سعودی در گفت وگو با ویکیلکس السعودیه فاش کرد که دیوان پادشاهی، روز گذشته با ریما بنت بندر سفیر این کشور در واشنگتن، برای شرکت در نشستی که در آن مقامات سابق و فعلی سعودی حضور داشتند، تماس برقرار کرد.

به گفته همین منبع، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از شخصیت های دیپلماتیک برای حضور فوری و اضطراری در این نشست دعوت به عمل آورد و آنها در این نشستی که چندین ساعت به طول انجامید، راه های جلوگیری از بروز بحران دیپلماتیک با رئیس جمهور جدید آمریکا را مورد آنالیز قرار دادند.

وی اعلام نمود، رایزنی ها درباره نحوه تعامل با رئیس جمهور دموکرات آمریکا، به ویژه که او در اظهاراتش بارها به حکومت سعودی و شخص بن سلمان تاخته است، دلیل تاخیر دیوان پادشاهی در ارسال پیغام تبریک به بایدن بود.

در حالی که بلافاصله پس از اعلام نتایج غیررسمی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، قطر، امارات، بحرین و پادشاهی عمان پیروزی بایدن در این انتخابات را تبریک گفتند ولی عربستان سعودی تا اواخر یکشنبه شب موضع سکوت اختیار نموده بود.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) یکشنبه شب گزارش داد که سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی و محمد بن سلمان، ولی عهد او طی پیغامی پیروزی نامزد دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری را به وی تبریک گفته اند. بر اساس این گزارش، آن دو همچنین انتخاب کاملا هریس را به عنوان معاون معاون رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا تبریک گفته اند.

منبع مذکور در ادامه به ویکیلیس السعودیة تأکید کرد در این نشست محرمانه تصمیماتی گرفته شده از جمله:

1- ملک سلمان و پسرش به رئیس جمهور آمریکا پیغام تبریک بفرستند

2- سفیر سعودی در واشنگتن درخصوص اظهارات بایدن موضع سکوت داشته باشد و از گفت وگو با رسانه ها اجتناب ورزد

3- اظهارات رسانه ای مقامات سابق (سعودی) محدود و صحبت ها درخصوص اهمیت این کشور پادشاهی در منطقه متمرکز شود

در نشست مذکور همچنین دستور داده شد کمیته ای سعودی- بلندپایه- برای تعامل آرام با دولت جدید آمریکا تشکیل شود و ریما بنت بندر نیز به گفت وگو با شخصیت های نزدیک به بایدن مکلف شد.

لذا اظهارات اخیر شاهزاده ترکی الفیصل رئیس سابق سازمان اطلاعات سعودی در گفت وگو با تلویزیون اسکای نیوز عربی را می توان از بازتاب های طرح سعودی و تقلای این رژیم برای جلب دوستی جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا ارزیابی کرد.

ترکی الفیصل با بیان اینکه عربستان بزرگترین شریک راهبردی آمریکا در منطقه است، بر تقویت روابط میان عربستان سعودی و آمریکا در همه سطوح تأکید کرد و گفت که عربستان با همه دولت های آمریکا اعم از جمهوری خواه یا دمکرات روابط دیپلماتیک خوبی داشته است.

در حالی که همین شاهزاده سعودی پیش تر در اظهاراتی گفته بود که نگرانی او از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دلیل تعهد نامزد دموکرات برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران است.

طبق این گزارش، بایدن در جریان کارزار انتخاباتی خواهان خاتمه حمایت کشورش از جنگ یمن شده و از ریاض خواسته بود در قبال مرگ جمال خاشقجی مسوولیت بیشتری را برعهده گیرد.

جو بایدن در پاسخ به این پرسش که آمریکا چگونه باید با عربستان درباره مساله جنگ یمن و خاشقجی رفتار کند، تأکید کرد که باید یاری های نظامی به عربستان را متوقف و این کشور را در سطح بین المللی مطرود و منزوی کرد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "طرح عربستان برای جلب توجه بایدن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح عربستان برای جلب توجه بایدن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید