سرعت رشد سالمندی در ایران سه برابر رشد جمعیت است

معاون توان بخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: سرعت رشد سالمندی در کشور تقریبا سه برابر رشد جمعیت است.

سرعت رشد سالمندی در ایران سه برابر رشد جمعیت است

به گزارش خبرنگاران، محمد نفریه امروز (سه شنبه) در مراسم امضا تفاهم نامه شهرداری اصفهان، سازمان بهزیستی و شورای ملی سالمندان در زمینه شهر دوستدار سالمند که با حضور نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، در عمارت باغ زرشک برگزار گردید، اظهار کرد: سیاست های دبیرخانه و سازمان بهزیستی کشور این است که سالمندان در بستر خانواده و جامعه حضور داشته باشند و تنها سالمندان بی سرپرست و وابسته نگهداری شوند.

وی با بیان اینکه روند رشد سالمندی در جهان صعودی است، گفت: افزایش نرخ رشد سالمندی سال هاست گریبان جامعه جهانی را گرفته است. در حال حاضر حدود یک میلیارد سالمند بالای 60 سال در جهان وجود دارد و پیش بینی می گردد تا سال 2050 این عدد به بیش از دو میلیارد نفر برسد.

معاون توان بخشی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در ایران تقریبا 10 درصد جمعیت جامعه را سالمندان بالای 60 سال تشکیل می دهد و پیش بینی می گردد تا سال 1430 از هر چهار ایرانی یک نفر سالمند باشد، به گونه ای که 25 درصد جمعیت ایران به سالمندی برسد. روند رشد جمعیت ایران حدود 1.3 و روند رشد سالمندی 3.4 است.

نفریه با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت سالمندی برای توسعه کشور استفاده کرد، گفت: بیش از 80 درصد سالمندان در ایران به صورت مستقل زندگی می نمایند، حدود 13 درصد به یاری نیاز دارند و 5 درصد سالمندان وابسته هستند. کمتر از 30 درصد سالمندان کشور در روستاها و بیش از 73 درصد در شهر سکونت دارند.

وی با بیان دلایل انتخاب اصفهان به عنوان پایلوت شهر دوستدار سالمند، توضیح داد: اصفهان کلانشهری است که ظرفیت توسعه بالایی دارد. درصد سالمندی در استان اصفهان حدود 12 درصد است، در حالیکه نرخ جمعیت این استان 8 درصد است، این موضوع سبب انتخاب این استان برای این طرح شد، همچنین اصفهان مهد فرهنگ و تمدن کشور و هدف گردشگری داخلی و خارجی است، بر این اساس از الگوپذیری بالایی برخوردار است.

معاون توان بخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه شهر دوستدار سالمند، شهر دوستدار امید و آینده است، گفت: ریشه سالمندی در کودکی و نوجوانی و جوانی است. اگر می خواهیم دوستدار شهر سالمند داشته باشیم، باید بدانیم سالمندی در بستر جامعه ای پیروز خواهد بود که کودکی، نوجوانی، جوانی و میانسالی پیروزی داشته باشد و خدمات مناسب گرفته باشد.

تفاهم نامه ایجاد شهر دوستدار سالمند بین شهرداری اصفهان و شورای ملی سالمندان کشور(بهزیستی) با همکاری نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در اصفهان امضا شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سرعت رشد سالمندی در ایران سه برابر رشد جمعیت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرعت رشد سالمندی در ایران سه برابر رشد جمعیت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید