درک شخصیت بچه ها کلید اصلی شیوه تربیتی است

به گزارش نیلی ابزار، تهران (پانا) - به گفته یک مشاور خانواده با بیان این که والدین باید شیوه تربیتی خود را با خلق و خوی کودک مطابقت دهند، کلید اصلی شیوه تربیتی مناسب درک شخصیت خلق و خوی کودک است

درک شخصیت بچه ها کلید اصلی شیوه تربیتی است

به گزارش ایسنا، رضا سپهوند در اظهار کرد: کلید اصلی شیوه تربیتی مناسب درک شخصیت خلق و خوی کودک است تا در کنار آن بتوانید استعدادها و تمایلات او را بهتر شناسایی کنید.

وی با اشاره به این که همه والدین دوست دارند فرزندانشان راضی، خوش رفتار و قابل احترام از سوی دیگران باشند، بیان نمود: فرزندانی که بتوانند به راحتی با دیگران تعامل ایجاد کنند.

سپهوند افزود: هیچ کس دوست ندارد به داشتن فرزندی بی تربیت متهم شود، روش های مؤثر آموزش، مسائل تربیتی و کمک دریافت از مشاور می تواند به بهترین وجه ممکن به والدین در این راستا کمک کند.

این مشاور خانواده با اشاره به این که خود والدین به سه گروه مقتدر، مستبد و آسان گیر تقسیم می شوند، بیان نمود: والدین مقتدر توقعات و خواسته های واضحی دارند و به احساسات کودک خود احترام می گذارند، آن ها انعطاف پذیر هستند و از روش حل مسئله به صورت مشارکتی با کودک خود استفاده و در عین حال بهترین روش تربیتی را اتخاذ می کنند.

وی افزود: والدین مستبد نیز توقعات و خواسته های واضحی از فرزندان خود دارند اما به احساسات کودک خود توجهی نمی کنند و در واقع با رفتارهای خود به کودک می فهمانند من پدر تو هستم پس هر چیزی که من می گویم درست است که این شیوه مورد تأیید نیست.

سپهوند افزود: والدین آسان گیر به احساسات کودک خود بیش از حد توجه می کنند و این شیوه نیز مورد تأیید کارشناسان نیست.

این مشاور خانواده شرح داد: شیوه تربیتی که برای فرزند خود انتخاب می کنیم ممکن است به رفتاری که از او سر می زند و سن او، خُلق و خو و سبک تربیتی ما متفاوت باشد که در این صورت راهکارهایی وجود دارد که والدین می توانند آن ها را به کار ببرند.

وی با اشاره به این که پذیرش رفتارهای مثبت و تشویق او بهترین کار برای ادامه رفتارهای مثبت فرزندان است؛ به عبارت دیگر وقتی کار مثبتی می کند کار خوبش را مورد تحسین قرار دهید، بیان نمود: والدین باید با بچه ها خود محبت آمیز رفتار کرده و در عین حال بگگذارند نتیجه طبیعی رفتارهای خوب و بد خود را ببیند.

سپهوند ادامه داد: گاهی اوقات یک رفتار بد نتیجه طبیعی یا منطقی به همراه ندارد و یا فرصتی برای تبیین آن ها نداشته اید، بنابراین محرومیت می تواند به کودک ناپسند بودن رفتارش را نشان دهد.

این مشاور خانواده با بیان این که والدین باید شیوه تربیتی خود را با خلق و خوی کودک مطابقت دهند، بیان نمود: کلید اصلی شیوه تربیتی مناسب درک شخصیت خلق و خوی کودک است تا در کنار آن بتوانید استعدادها و تمایلات او را بهتر شناسایی کنید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "درک شخصیت بچه ها کلید اصلی شیوه تربیتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درک شخصیت بچه ها کلید اصلی شیوه تربیتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید