درمان معده درد با راه حل های خانگی

وب سایت دونفره: یافتن درمانی برای معده درد، که به طور کلی درد شکم نامیده میشه، مسئله ای پیچیده است، مگر اینکه علت اون رو بدونید. از بیماری های گوارشی و سندرم روده تحریک پذیر تا التهاب معده و گاستریت، می تونه از بسیاری موارد جلوگیری کند. با فرض اینکه با یک معده درد ساده روبرو ایم، این درمان ها می تونن به دردی که موجب ناراحتی شما می شه، یاری کنه.

درمان معده درد با راه حل های خانگی

چای بابونه برای معده درد

بابونه به راحتی می تونه به عنوان یک ضد التهاب، به کاهش درد معده (به عنوان مثال پوشش داخلی معده ملتهب، می تونه به دلیل یک گاستریت معمولی ایجاد شده توسط باکتری متورم بشه) و شل کردن ماهیچه های فوقانی دستگاه گوارش یاری کنه. هنگامی که عضله شل میشه، انقباضاتی که در حال هل دادن مواد غذایی به وسیله سیستم گوارشی صورت می گیره، کمی آسون تر می شه و درد ناشی از گرفتگی عضلات و اسپاسم کاهش پیدا می کنه.

موارد مورد احتیاج

1 قاشق چایخوری چای بابونه (یا 1-2 قاشق چایخوری بابونه خشک شده)

یک لیوان (یا ماگ)

آب جوش

روش استفاده

برای اینکار ابتدا آب جوش را روی چای ریخته و سر لیوان رو بپوشانید. اجازه بدین 10 دقیقه بماند. در صورتی که از بابونه خشک استفاده می کنین، 1-2 قاشق چایخوری از آن را در لیوان بریزین، آب جوش را روی آن ریخته و اجازه بدین 15 الی 20 دقیقه بماند. سپس به آرامی بنوشید.

از کمپرس آب گرم برای درد معده بهره ببرید

گرما به شل شدن و آرام شدن عضلات یاری می کنه. بنابراین اگر در چنین شرایطی قرار گرفتین، قدری گرما می تونه راهی مناسب برای کاهش دردهای ناخوشایند باشه. توجه کنین از کلمه گرم استفاده شده و احتیاجی به خیلی داغ بودن نیست

مواد مورد احتیاج

یک کمپرس آب گرم (یک بطری آب گرم و یا چیزی شبیه به این دو…)

مکانی دنج و راحت برای دراز کشیدن

روش استفاده

جایی مناسب برای دراز کشیدن پیدا کنین و کمپرس آب گرم را روی شکم بگذارید. باید درجه حرارت مناسب و در عین حال گرمی داشته باشه. این کار رو حداقل 15 دقیقه یا تا زمانی که احتیاج دارین، انجام بدین.

لعاب برنج برای تسکین معده درد

منظور از آب برنج، آبی است که پس از طبخ برنج آبکش می شه. آب برنج یک نوع ماده تسکین دهنده روی غشاء ایجاد نموده و التهاب معده رو کاهش می ده.

مواد مورد احتیاج

2/1 فنجان برنج سفید

دو فنجان آب

یک قابلمه

روش کار

برای اینکار از دو برابر مقدار آبی که معمولا برای پخت برنج ضروری است، بهره ببرید. برنج رو در یک قابلمه ریخته، روی اجاق قرار بدین و آب رو اضافه کنین، و با گرمای کم-متوسط پخت کنین.

هنگامی که برنج آغاز به پختن کرد، آن را از اجاق بردارین و اجازه بدین به مدت 3 دقیقه درون قابلمه با درب بسته بمونه. برنج رو آبکش نموده و آب آن را جدا نموده و گرم بنوشید، در صورت لزوم کمی عسل به آن اضافه کنین.

نعنا از بهترین گیاهان برای هضم

چای نعناع تازه (یا چای نعنا معمولی) می تونه عضلات شکم رو شل کنه. علاوه بر اون به بهبود جریان صفرا یاری می کنه، که این امکان رو میده که هضم بهتری داشته باشید. این عمل در مواردی به خصوص در صورتی که از گرفتگی عضلانی یا نفخ رنج می برین، مفید است.

مواد مورد احتیاج

تعداد کمی برگ نعنا (یا 1-2 قاشق چایخوری نعنا خشک شده)

یک لیوان (یا ماگ)

یک فنجان آب جوش

روش کار

برای اینکار، نعناع و آب جوش رو در یک لیوان ریخته و سر لیوان را بپوشانید و بگذارین مدت 5- 10 دقیقه بمونه و زمانی که هنوز گرمه بنوشید. اگر از برگ نعناع تازه استفاده می کنین، می تونید آن را بجوید تا درد معده کاهش یابد.

آب گرم و لیمو تازه برای درمان سوء هاضمه

اگر مشکل سوء هاضمه باشه، آب لیمو به معده درد یاری می کنه. سطح اسیدیته بالا آن باعث فراوری اسید هیدروکلریک میشه که مواد غذایی را تجزیه می کنه. با افزایش مقدار هیدروکلریک فراوری شده، هضم با سرعتی مناسب صورت می گیره. علاوه بر این، بدن هیدراتاسیون نیز دریافت می کنه که باعث شسته رفته شدن سیستم گوارشی می شه.

مواد مورد احتیاج

یک لیمو تازه

یک لیوان آب گرم

چای زنجبیل برای معده درد

زنجبیل به طور طبیعی حاوی مواد شیمیایی است که این مواد می تونه به آرامش عضلات، یاری کنه و در نتیجه، گرفتگی معده یا معده درد رو کاهش بده. علاوه براین، ریشه زنجبیل برای تسکین حالت تهوع، که ممکنه با درد معده همراه باشه، عالیه.

مواد مورد احتیاج

1 ریشه زنجبیل

پوست کن یا چاقوی تیز

1-2 فنجان آب

عسل (اختیاری)

روش کار

ریشه زنجبیل تازه را بشورید و پوست بگیرید و آن را به تکه های 1-2 اینچی ببرید (یا رنده کنید). 1-2 فنجان آب را بگذارین تا جوش بیاد، سپس زنجبیل را اضافه کنید (از آب کمتر و زنجبیل بیشتری بهره ببرید). اجازه بدین 3 دقیقه بجوشه و سپس آن را کم کنید و 2 دقیقه دیگر هم با شعله کم بماند. زمانی که گرما کم شد، عسل را در صورت دلخواه اضافه کنین. آرام بنوشید.

رازیانه مقوی معده

اغلب، درد معده به علت سوء هاضمه است. در این موارد، جویدن دانه رازیانه به دلیل داشتن آنتول، روغنی سبک که می تونه موجب ترشح آب گوارشی بشه، تا حرکت مواد آسان شود، بسیار یاری دهنده است. همچنین می تونه باعث آرام کردن التهاب و کاهش درد ناشی از آن بشه. اگر از گاستریت، التهاب معده رنج می برین، این کار می تونه بعضی از ناراحتی های سطحی آن را تسکین بده.

مواد مورد احتیاج

2/1-1 قاشق چی خوری دانه رازیانه

روش مصرف

2/1-1 قاشق چی خوری دانه رازیانه را بعد از غذا، به طور کامل بجوین. اگر باردار هستین از خوردن آن اجتناب کنین

منبع: برترین ها

به "درمان معده درد با راه حل های خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان معده درد با راه حل های خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید