تاکید بر خطرآفرینی ساخت و سازهای حوالی تئاتر شهر

به گزارش نیلی ابزار، ایسنا/ براساس آخرین اخبار واصله، تاکید بر خطرآفرینی ساخت و سازهای حوالی تئاتر شهر انجام گرفت.

تاکید بر خطرآفرینی ساخت و سازهای حوالی تئاتر شهر

داستان چیست؟

خطر بروز آتش در بنایی مثل تئاتر شهر همواره از نگرانی هایی بوده که تکمیل نبودن یک سیستم اطفای حریق اصولی آن را تشدید هم کرده است، با این حال هر از گاهی خبرهایی می رسد که این موضوع را دوباره یادآوری می کند و شاید بد نباشد در روزهای نیمه تعطیل تئاتر که گروه های نمایشی تمایل چندانی هم به اجرا ندارند اقدامی جدی تر برای سیستم اطفای حریق تمام سالنهای تئاتری یا دست کم سالنهای دولتی صورت گیرد.

در راستای اهمیت این مسئله، تیر سال 96 سازمان آتش نشانی و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با همکاری مجموعه تئاتر شهر به مدت سه روز مانور آتش نشانی و امداد و نجات را در این مجموعه برگزار کردند.

پیمان شریعتی، مدیر وقت تئاتر شهر در آن مقطع پیرامون تاکید بر خطرآفرینی ساخت و سازهای حوالی تئاتر شهر گفته بود: یکی از بزرگترین مسائل ما در زمینه اطفای حریق و اجرای عملیات آتش نشانی در زمان آتش سوزی های احتمالی، محدودیت های موجود در فضای باز مجموعه تئاتر شهر است که انجام هرگونه عملیات امداد رسانی، استقرار تیم های اورژانس و مسائلی از این دست را دچار مشکل می کند. به هرحال مجموعه تئاتر شهر به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه های فرهنگی هنری شهر تهران که روزانه بیش از یک هزار و پانصد مراجعه کننده دارد همواره با این نگرانی روبرو است که با توجه به محصور شدن تئاتر شهر در میان ترکیب جغرافیایی محوطه در زمان اطفا حریق چگونه باید در بهترین و سریع ترین شکل ممکن نسبت به اطفا حریق و خروج تماشاگران و کارکنان از مجموعه اقدامات لازم را انجام داد. البته در این مواقع مواردی وجود دارد که تا حد زیادی از حیطه اختیارات ما به دور است، بنابراین اجرای چنین مانورهایی می تواند آغاز خوبی برای حرکتهای ثمربخش در حوزه ایمن سازی و آمادگی مجموعه در برابر حوادث غیرمترقبه چون آتش سوزی باشد.

حالا بعد از سه سال مشابه همین حرفها در بازدیدی تازه تعدادی از مدیران ارشد سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از تئاتر شهر تاکید شد.

واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر خبر داد که این بازدید با حضور حسن جودکی، معاون اجرایی و حسین طاهر بخش، مدیر فنی تئاتر شهر و شاهین رحمانعلی، مدیر امور عمومی اجرا شده که در آن علی طهرانچی، دبیر کارگروه ایمنی میراث فرهنگی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اعلام نمود: پلان دوار و درعمق قرار دریافت معماری دو چالش مهم در زمان حریق و حوادث هستند که برای عملیات اطفای حریق در مجموعه هایی با این ویژگی معماری مسائلی را ایجاد می کنند، چرا که طی زمان حریق، حجم دود درپلان های دایره وار بقدری زیاد می شود که کار برای اطفای حریق بسیار سخت می شود. این دشواری زمانی دو چندان خواهد شد که مامور آتش نشانی با این فضای معماری آشنایی نداشته باشد. از سوی دیگر در مکانی چون تئاتر شهر که بدلیل ساخت و سازهای موجود در اطراف آن موقعیت بالفعلی برای خطرآفرینی دارد شرایط ویژه ای حکفرماست که با در نظر دریافت موارد دیگری چون پرژکتورهای نور با جریان نیروی برق بالا، وجود مواد اشتعال زا از جمله چوب در دکور، محدودیت فیزیکی تالارهای نمایشی و راهروهای متعدد در طبقات مختلف ، ماجرای اطفای حریق را در آن مشکل تر می کند.

این کارشناس ادامه داد: اگر شرایط حریق گسترده باشد قطعا از ایستگاه های مختلف عملیاتی نیروهای کمکی اعزام می شوند که طبیعتا این نیروهای کمکی آشنایی با معماری خاص تئاتر شهر ندارند و اگر این آشنایی وجود نداشته باشد، پس کار اطفای حریق نیز دچار تعلل و مشکل می شود. دقیقا در همین شرایط بود که ما این نیاز را حس کردیم تا دوستان ما در مناطق عملیاتی مختلف شهر تهران با معماری مجموعه ای چون تئاتر شهر آشنا باشند تا در زمان حریق احتمالی عملیات امداد رسانی در دو حوزه پیشگیری و اطفا نیز تسریع شود.

او درباره برگزاری کارگاه تهران، آتش، آسیب و هویت در معرض خطر و دلایل انتخاب مجموعه تئاتر شهر برای بازدید مدیران مناطق عملیاتی سازمان آتش نشانی گفت: بعد از حادثه میدان حسن آباد تهران، حادثه بازار تبریز و حوادث جهانی دیگراز جمله کلیسای نوتردام پاریس، جامعه جهانی به سمتی رفت که باید در حوزه پیشگیری و حفاظت از حریق بناهای تاریخی باید الگوی نوینی را ایجاد کرد. به همین واسطه و نظر به اهمیتی که این موضوع برای همکاران من در سازمان آتش نشانی وجود داشت، به حکم مهندس مهدی داوری دولت آبادی کارگروه ایمنی میراث فرهنگی برای اولین بار در سازمان آتش نشانی تشکیل و بنده به عنوان دبیر این کارگروه انتحاب شدم.

وی افزود: ما برای اینکه بتوانیم در سازمان آتش نشانی شرایطی را برای آشنایی هرچه بیشتر مدیران و کارکنان مجموعه با الگوهای نوین حفاظت از حریق بناهای تاریخی و مهم ایجاد کنیم، کارگاه های آموزشی تهران، آتش، آسیب و هویت در معرض خظر را راه اندازی و تلاش کردیم تا با بهره مندی از کارشناسان حوزه تاریخ به ویژه حوزه تهران شناسی، گامهایی را در جهت مهارت افزایی برداریم. در این چارچوب، استاد نصرالله حدادی تهران شناس و از مورخان با سابقه کشورمان که در مستندسازی تهران قدیم و همچنین موضوع بررسی اطفای حریق در شهرها دارای پیشینه ارزشمندی است طی برگزاری کارگاه های اموزشی همراه گروه ما بود که واقعا شرایطی مطلوبی را نیز در جهت آشنایی مدیران ارشد سازمان با اماکن فرهنگی هنری تهران فراهم کرد. موضوعی که در بازدیدهای این چند روزه از برخی امکان فرهنگی تاریخی منتخب شهر تهران رخ داد و موجب شد تا مدیران و معاونان مناطق عملیاتی سازمان آتش نشانی ضمن حضور در کارگاه های تئوری به صورت حضوری با این اماکن آشنا شوند.

دبیر کارگروه ایمنی میراث فرهنگی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افزود: بطور حتم ساختمان تئاتر شهر یکی از مجموعه های مهم فرهنگی شهر تهران است که به لحاظ موقعیت جغرافیایی، نوع معماری وابعادی که به لحاظ فرهنگی و اجتماعی برخوردار است می تواند به عنوان یک بنای استراتژیک فرهنگی هنری مورد توجه قرار گیرد. به همین جهت ما در چارچوب کارگاه تصمیم گرفتیم تا بعد از بازدید از دیگر اماکن مهم شهر تهران، تئاتر شهر را به عنوان آخرین بخش از مرحله بازدید کارگاه انتخاب کنیم که دربرگیرنده نکات بسیار مهمی هم بود. به هر ترتیب معماری ایرانی - اسلامی دارای پلان های ساده ای است که وضوح خدمات در این پلانها دیده می شود، اما در دوران معاصر به ویژه در حوزه ساختمان سازی و معماری معاصر نگرش طراحان به سمت احجام خاصی رفته که برج آزادی تهران و مجموعه تئاتر شهر می توانند از جمله مهم ترین نمادهای این دیدگاه در معماری باشند.

طهرانچی اظهار کرد: در بازدیدی که همکاران من از مجموعه تئاتر شهر بعمل آوردند، موضوعاتی چون حفاظت از مجموعه تئاترشهر در زمان بحران، آماده سازی افراد غیر متخصص در زمان اطفای حریق برای پیشگیری از خطرات احتمالی، بررسی سیستم های اولیه کشف حریق ، تامین و نگهداری آنها، نحوه علامت گذاری در مسیرهای فرار حریق با در نظر دریافت معماری ویژه تئاتر شهر و نحوه جلوگیری از دلهره و اضطراب تماشاگران، هنرمندان و کارکنان مجموعه تئاترشهر هنگام آتش سوزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و طی آن راهکارهایی نیز از سوی مدیران ارشد سازمان آتش نشانی به مدیریت مجموعه تئاتر شهر ارائه شدند.

منبع: همگردی

به "تاکید بر خطرآفرینی ساخت و سازهای حوالی تئاتر شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید بر خطرآفرینی ساخت و سازهای حوالی تئاتر شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید