تاثیر بعضی داروهای کاهنده کلسترول در تسریع زوال عقل

به گزارش نیلی ابزار، گروهی از متخصصان علوم پزشکی در آمریکا با آنالیز نتایج آزمایشات اولیه مدعی شدند که مصرف بعضی داروهای کاهنده کلسترول ممکن است فرایند زوال عقل را در بعضی افراد سالمند و مسن که حافظه آنان فرایند تحلیل رفتن دارد، تسریع کند.

تاثیر بعضی داروهای کاهنده کلسترول در تسریع زوال عقل

به گزارش نیلی ابزار به نقل از ایسنا، در این آنالیز متخصصان به مطالعه روی 300 فرد سالمند پرداختند که قدرت حافظه و تفکر در آنان دچار نارسایی خفیفی بوده است. آنان متوجه شدند احتمال دمانس در سالمندانی که از استاتین های لیپوفیل (lipophilic) مصرف می کردند طی یک دوره هشت ساله بیشتر بوده است.

استاتین های لیپوفیل شامل دارو های گسترده ای مانند سیمواستاتین، آتورواستاتین و لوواستاتین است.

این نوع از دارو ها چربی دوست در نظر گرفته می شوند، زیرا به چربی جذب می شوند و می توانند به بسیاری از بافت های بدن از جمله مغز وارد شوند. این نوع از استاتین ها متفاوت با اساتین های هیدروفیل یا استاتین های آب دوست شامل روزوواستاتین و پرواواستاتین هستند که عمدتا در کبد عمل می نمایند. در این مطالعه هیچ ارتباطی بین مصرف استاتین های آب دوست و افزایش خطر زوال عقل مشاهده نشد.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث دی نیوز، با این حال کارشناسان هشدار می دهند یافته های بدست آمده ثابت نمی کند که استاتین های لیپوفیلی به طور مستقیم خطر زوال عقل را افزایش می دهند، اما در راستای شواهد متناقضی هستند که در خصوص مصرف استاتین ها و عملکرد مغز به دست آمده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "تاثیر بعضی داروهای کاهنده کلسترول در تسریع زوال عقل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر بعضی داروهای کاهنده کلسترول در تسریع زوال عقل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید