برد موشک های ایران تهدیدآمیز است

به گزارش نیلی ابزار، خبرنگاران: این اندیشکده آمریکایی مدعی است که توانایی نظامی موشکی و دریایی ایران می تواند وضعیت نقل و انتقال بار به وسیله خطوط کشتیرانی کشورهای عربی در مسیرهای خلیج فارس و دریای عمان را به خطر بیندازد.

برد موشک های ایران تهدیدآمیز است

به گزارش گروه رسانه های دیگر نیلی ابزار،مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل آمریکا در گزارشی درباره توانمندی نظامی ایران نوشته است: توانمندی نظامی ایران در بخش های دریایی، هوایی و موشکی به طور پیوسته در حال افزایش است و این مسئله تهدیدهای بالقوه ایران در سطح خلیج فارس و خارج از آن افزایش داده است.

این گزارش توسط آنتونی کوردسمان برای یکی از زیرمجموعه های مطالعاتی مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل آمریکا به نام The Burke Chairنوشته شده و 14 آگوست منتشر شده است.

هرچند این اندیشکده آمریکایی در گزارش خود، کوشش نموده تمامی توانمندی های نظامی ایران را تهدیدی برای کشورهای همسایه خصوصا اعراب جلوه دهد و شاید در بعضی موارد، اغراق هم نموده باشد، اما آگاهی از نگاه آن به توانمندی نظامی ایران، خالی از فایده نیست.

این اندیشکده آمریکایی مدعی است که توانایی نظامی موشکی و دریایی ایران می تواند وضعیت نقل و انتقال بار به وسیله خطوط کشتیرانی کشورهای عربی در مسیرهای خلیج فارس و دریای عمان را به خطر بیندازد.

مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل آمریکا با این حال مهمترین خط بالقوه ایران برای کشورهای عربی را قدرت ایران در به مخاطره انداختن صادرات نفت از خلیج فارس، عنوان نموده است. این مرکز مدعی است که این قدرت ایران، نه تنها از لحاظ اثرگذاری بر صادرات نفتی کشورهای منطقه، خطرناک است بلکه برای کلیت اقتصاد دنیای نیز تهدیدآمیز است.

این مرکز با اشاره به اهمیت حیاتی تنگه هرمز برای عبور نفت کش ها از خلیج فارس به سمت بازارهای دنیای، این تنگه را دارای اهمیت فراوان برای اقتصاد دنیا خصوصا کشورهای توسعه یافته معرفی نموده است.

مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل آمریکا در ادامه با اشاره به گزارش مرکز اطلاعات انرژی (وابسته به وزارت انرژی آمریکا) نوشته است: تنگ ترین بخش تنگه هرمز فقط 21 مایل عرض دارد. به طور متوسط در سال 2013 روزانه نفت کش هایی حامل 17 میلیون بشکه نفت و فرآورده های نفتی از این تنگه عبور نموده اند. یعنی حدود یک سوم کل نفتی که به طور آبی در سراسر دنیا حمل می گردد و یک پنجم کل نفت تولیدی دنیا.

مرکز اطلاعات انرژی آمریکا همچنین گزارش داده که در سال 2013 حدود 9، 3 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی فشرده ال.ان.جی نیز از تنگه هرمز عبور داده شده است که تقریبا تمامی آن از مبدا قطر بوده است. این رقم حدود یک سوم کل مبادلات ال.ان.جی دنیا را شامل می گردد.

مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل آمریکا پس از ذکر اهمیت استراتژیک و مالی تنگه هرمز توانمندی موشکی، دریایی و هوایی ایران اشاره نموده است.

دامنه قدرت هوایی ایران از نگاه مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل آمریکا

دامنه قدرت موشکی ایران از نگاه مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل آمریکا

این مرکز، در این گزارش به مطالعه تهدیدهای موشکی، دریایی و هوایی ایران برای ترافیک دریایی در سطح خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند پرداخته است. در این گزارش، به ارزیابی قدرت موشک های بالستیک و راکت های ایران و همینطور توانایی ایران در جنگ نامتقارن و سناریوهای بستن خلیج فارس پرداخته شده است.

برای دانلود سند روی تصویر کلیک کنید

منبع:مشرق

نیلی ابزار: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم

به "برد موشک های ایران تهدیدآمیز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برد موشک های ایران تهدیدآمیز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید