استفاده از فضولات حیوانی در محصولات دخانی قاچاق

به گزارش نیلی ابزار، رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، از حل شدن بخش عمده ای از مسائل واردکنندگان در زمینه تامین مواد اولیه اطلاع داد و با بیان اینکه در بعضی از محصولات دخانی قاچاق از فضولات حیوانی استفاده شده، اظهار داشت که اجرای طرح شناسه رهگیری سیگار از اول شهریور ماه شروع می گردد.

استفاده از فضولات حیوانی در محصولات دخانی قاچاق

به گزارش ایسنا، جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می دهد که فراوری سیگار در دو ماهه اول سال جاری 27.9 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته و در پی آن برآورد قاچاق سیگار تقریبا دو برابر شده است. در میانه تیر ماه رئیس انجمن فراورینمایندگان، واردنمایندگان و صادرنمایندگان محصولات دخانی از عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه این صنعت طی سه ماه گذشته اطلاع داد و گفت که این مسئله باعث شده فراوری هشت واحد از 15 واحد فراوری محصولات دخانی متوقف گردد. او همچنین هشدار داده بود که ادامه این شرایط و عدم تخصیص ارز به مواد اولیه این صنعت تا یک ماه بعد می تواند همه واحد های فراوریی را به تعطیلی بکشاند.

در این رابطه عطاالله معروفخانی، با تاکید بر اینکه واحد های دخانی ارز دولتی و نیمایی دریافت نمی نمایند، اظهار کرد: بخش عمده مشکل تامین مواد اولیه واحد های فراوری سیگار با پیگیری مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات و وزارت صنعت، معدن و تجارت حل شده و مابقی در حال حل شدن است و امیدواریم به زودی فراوری واحد هایی که تعطیل شده بود مجدد شروع گردد.

وی همچنین از شروع اجرای طرح شناسه رهگیری سیگار از اول شهریور ماه اطلاع داد و گفت که با اجرای این طرح مصرف نمایندگان می توانند به راحتی کالای فراوری داخل که به صورت قانونی فراوری شده را از سیگار قاچاق و جعلی تشخیص دهند چرا که با اجرای این طرح تمامی فراورینمایندگان باید کد رهگیری را بر پاکت های سیگار درج نمایند.

فراوری سیگار در سال 98 رکورد زد

معروفخانی با بیان اینکه در زمینه انجام نظارت بر بازار هماهنگی های لازم با سازمان حمایت مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر دستگاه های ذی ربط اجرا شده، توضیح داد: فراوری سیگار در سال گذشته رکورد زد و نزدیک به 55 میلیارد نخ سیگار در کشور فراوری شد، اما میزان مصرف 65 تا 75 میلیارد نخ تخمین زده شده که این شکاف بین عرضه و مصرف نوعی ترغیب برای قاچاق محسوب می گردد.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره تفاوت این طرح با درج آرم سلامت بر پاکت های سیگار که برای تشخیص سیگار قاچاق از اصلی مورد استفاده قرار می گرفت، توضیح داد: با توجه به پهناور بودن مرز های کشور قاچاق در کشور ما وجود دارد و احتمالاً در آینده هم وجود خواهد داشت، اما طرح شناسه کالا تشخیص سیگار قاچاق را راحت تر می نماید. از طرف دیگر در مواردی شاهد بودیم که عده ای بر سیگار های قاچاق آرم سلامت نصب کردند و به عنوان کالای قانونی عرضه می کردند، اما با اجرای طرح شناسه رهگیری دقیقاً تعیین می گردد کدام شرکت محصول را فراوری نموده و به کدام عوامل کشوری یا استانی عرضه شده است؛ بنابراین با شفافیت در نظام توزیع سیگار اصل از قاچاق تعیین می گردد.

از اوایل سال 1394 نصب هولوگرام روی سیگار هایی که از مبادی رسمی وارد می گردد یا بسته بندی متحدالشکل برند های مختلف سیگار مطرح شده بود که بر اساس آن مقرر شد این راه چاره برای کاهش قاچاق سیگار یا کاهش مصرف آن مورد آنالیز قرار گیرد. البته با توجه به توقف واردات سیگار از سال 1397 در حال حاضر سیگار های قاچاق از سیگار هایی که به شکل قانونی در بازار عرضه می شوند، با برچسبی که نشانگر آسیب محصولات دخانی به سلامت انسان است، قابل تشخیص است.

700 نوع سیگار قاچاق در بازار

معروفخانی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 700 نوع سیگار قاچاق در بازار ایران وجود دارد، توضیح داد: آمایش انواع سیگار های قاچاق نشان می دهد که در مواد اولیه سیگار و تنباکو قاچاق از انواع مواد مخدر و فضولات حیوانی استفاده می گردد و معمولاً آزمایشگاه ها از ما می خواهند که با حضور مأموران وزارت بهداشت محموله های قاچاق را امحا کنیم.

استفاده از فضولات حیوانی در سیگار قاچاق

رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با اشاره به مضرات استفاده از دخانیات برای سلامتی افراد، توضیح داد: استفاده از سیگار و تنباکویی که قانونی فراوری شده هم برای سلامتی مضر است، اما فراوری قانونی این اطمینان را به مصرف نماینده می دهد که استاندارد های لازم رعایت شده، برای مثال مواد اولیه پیش از ترخیص، آزمایش می گردد و در صورت تایید اجازه ترخیص دارد. همچنین در زمان فراوری و بعد از فراوری مجددا آزمایش هایی انجام می گردد و در صورت داشتن استاندارد های لازم اجازه توزیع دارد. حتی بعد از توزیع هم مسئولان مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور به صورت موردی از نمونه هایی که در بازار به فروش می رسد می خرند و برای آزمایشگاه می فرستند که اگر مسئله ای داشته باشد جلوی آن گرفته می گردد و به طور کلی می توان گفت که حداقل ضرر محصولات قانونی کمتر است.

وی اضافه نمود: ضرر کالا های قاچاق یا جعل برای سلامتی وحشتناک است و عاجزانه از مردم درخواست داریم از خرید کالا های دخانی تقلبی و قاچاق خودداری نمایند. همچنین از شهروندان می خواهیم برای سلامتی خودشان تا حد امکان مصرف دخانیات را کاهش دهند.

منبع: فرارو

به "استفاده از فضولات حیوانی در محصولات دخانی قاچاق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از فضولات حیوانی در محصولات دخانی قاچاق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید