اثر عجیب استفاده از دهانشویه پس از ورزش

به گزارش نیلی ابزار، استفاده از مواد شیمیایی ضد باکتری در دهان چه تاثیری می توانند بر میکروارگانیسم ها به خصوص آنهایی که برای بدن مفیدند بگذارد؟

اثر عجیب استفاده از دهانشویه پس از ورزش

در آزمایش های اجرا شده توسط دانشمندان انگلیس و اسپانیا، محققان دریافتند که عمل ساده استفاده از دهانشویه پس از ورزش می تواند یکی از مزایای اصلی ورزش یعنی کاهش فشار خون را کاهش دهد.

هنگام ورزش رگ های خونی در پاسخ به تولید اکسید نیتریک باز می شوند و این اتفاق باعث افزایش قطر رگهای خونی می شود. این فرآیند که گشاد شدن عروق نام دارد باعث افزایش گردش خون به سمت عضلات فعال می شود. برای مدت ها محققان تصور می کردند این پدیده تنها زمان ورزش کردن اتفاق می افتد، اما مطالعات اخیر نشان داد که به دلیل تعامل برخی باکتری ها با ترکیبی به نام نیترات که حاصل فروپاشی نیتریک اکسید است، حتی بعد از ورزش نیز گردش خون بالا می ماند.

برخی از انواع باکتری های موجود در دهان می توانند از نیترات استفاده و آن را به نیتریت تبدیل کنند. نیتریت یک مولکول بسیار مهم در تشکیل اکسید نیتریک است. هنگامی که نیتریت تولید شده با بزاق بلعیده می شود، به گردش خون جذب و به اکسید نیتریک کاهش می یابد که باعث گشادی رگ ها و کاهش فشار خون می شود.

بر اساس مطالعه ای که اجرا شده، به نظر می رسد مصرف دهانشویه پس از ورزش کردن می تواند این مکانیسم بیولوژیکی را قطع کند. این مطالعه برروی 23 بزرگسال انجام شد که به مدت 30 دقیقه روی تردمیل دویده بودند. محققان در دفعات مختلف و هنگام مصرف دهانشویه فشارخون شرکت کنندگان را اندازهگیری کردند. نتایج بدست آمده نشان داد که مصرف دهانشویه پس از ورزش کردن، کاهش فشار خون را تا 60 درصد کاهش داد.

با اینکه این تنها یک تحقیق در مقیاس کوچک بشمار می رود ما نشان داد که تمام باکتری ها برای بدن مضر نیستند و مصرف مواد شیمیایی ضد باکتری می تواند جلوی برخی فرآیندهای بیولوژیکی که برای سلامت بدن مفید است را بگیرد.

sciencealert

2121

منبع: خبرآنلاین

به "اثر عجیب استفاده از دهانشویه پس از ورزش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر عجیب استفاده از دهانشویه پس از ورزش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید