دیابت خطر ابتلا به بیماری کبدی را افزایش می دهد

به گزارش نیلی ابزار، آنالیز اجرا شده روی 18 میلیون نفر نشان داد مبتلایان به دیابت در معرض فزاینده خطر ابتلا به بیماری های کشنده کبدی هستند.

دیابت خطر ابتلا به بیماری کبدی را افزایش می دهد

به گزارش نیلی ابزار، در بسیاری از مبتلایان به بیماری کشنده سیروز کبدی و سرطان کبد، بیماری در مراحل پیشرفته تشخیص داده می گردد. مطالعه اجرا شده روی 18 میلیون نفر در سراسر اروپا نشان می دهد مبتلایان به دیابت نوع دو در معرض خطر ابتلا به این بیماری خاموش کبدی هستند و باید پیش از آنکه بیماری شان پیشرفت چندانی داشته باشد تحت کنترل قرار گیرند.

بیماری کبد چرب غیر الکلی از رایج ترین دلایل بیماری کبدی در دنیا است. این بیماری ارتباط نزدیکی با چاقی و دیابت نوع دو دارد که نشان دهنده گستردگی مسائلی همچون رژیم غذایی ناسالم و بی تحرکی در جوامع است. پزشکان عمومی اغلب از این بیماری آگاهی ندارند و به همین دلیل به موقع تشخیص داده نمی گردد.

در اکثریت موارد بیماری کبد چرب غیر الکلی عارضه ای خوش خیم است اما از هر شش بیمار یک نفر دچار نوع پیشرفته این بیماری می گردد که با عنوان استاتو هپاتیت غیر الکلی شناخته می گردد.

در این مطالعه جدید محققان به آنالیز اطلاعات پزشکی 18 میلیون اروپایی از کشورهای انگلیس، هلند، ایتالیا و اسپانیا پرداختند. به گفته محققان مبتلایان به دیابت در معرض خطر فزاینده سطح پیشرفته بیماری کبد چرب غیر الکلی هستند و به همین دلیل آموزش و پیشگیری از ابتلا به بیماری کبدی در بیماران مبتلا به دیابت اهمیت پیدا می نماید.

به گزارش نیلی ابزار به نقل از یو اس نیوز، محققان اظهار داشتند: پزشکان هنگام معاینه و ویزیت مبتلایان به دیابت ضروری است موارد متعددی همچون سلامت چشم ها، کلیه ها و قلب را در نظر داشته باشند و یافته های بدست آمده یادآور آن است که مسائل کبدی نیز در این بیماران نباید نادیده گرفته شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دیابت خطر ابتلا به بیماری کبدی را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیابت خطر ابتلا به بیماری کبدی را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید