آمادگی ایران برای میزبانی از گردشگران خارجی چقدر است؟

به گزارش نیلی ابزار، خبرگزاری مهر/ بدنبال آخرین اخبار بدست رسیده، این سوال مطرح می شود که آمادگی ایران برای میزبانی از گردشگران خارجی چقدر است؟

آمادگی ایران برای میزبانی از گردشگران خارجی چقدر است؟

دنیا تازه دوساله می شود. دو سال استثنایی که از شیوع ویروس کرونا می گذرد. ویروسی که مرزها را بست و اجازه سفر به کسی نداد. حتی اوایل، سفر درون شهری نیز برای شهفرایندان هر کشوری ممنوع بود و همگی در قرنطینه خانگی به سر می بردند، آینده نامعلومی از برگشت به شرایط عادی وجود داشت تا اینکه با آغاز واکسیناسیون سراسری و تزریق دز دوم واکسن های تولیدی هر کشوری اوضاع بهتر شد.

در ایران نیز آمار افراد واکسینه شده علیه بیماری کووید 19، به 49 میلیون نفر رسید. در حال حاضر هیچ شهری در ایران شرایط قرمز ندارد. بنابراین شرایط در کشور به نحوی است که بتوان میزبان سفرهای داخلی و حتی خارجی شد.

اما برای انتقال این شرایط به کشورهای دیگر و مسافرانی که دو سال از رزرو سفرشان به ایران گذشته و نتوانسته اند به ایران سفر کنند چه کاری انجام شد؟ تقریباً هیچ!

ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تور گردانان ایران از شرایط تبلیغ فعلی ایران در سطح دنیای ناراضی است و در همایش ها و برنامه ها و مصاحبه هایش بارها تکرار کرده که چرا متولیان دنیاگردی در سطوح بین المللی درباره اینکه نصف جمعیت ایران واکسن زده اند، عوامل دنیاگردی در مراکز اقامتی واکسینه هستند و شرایط پایدارتری را نسبت به گذشته داریم تبلیغ نمی کنند.

اگر تا به امروز پروژه ایران هراسی از طریق دشمنان ایران اجرا می شد، حالا به آن کرونا نیز افزوده شده و اجازه می دهد ایران را جزو ده کشوری معرفی کنند که بیشترین آمار مرگ و میر ناشی از ویروس را دارد. این اتفاق قطعاً انگیزه دنیاگردان خارجی را به سفر در ایران کاهش می دهد در این باره، مسلم شجاعی دستیار ستادی معاونت دنیاگردی وزارت میراث فرهنگی گفت: آمار واکسیناسیون عمومی کشور موردنظر، شرایط بهداشت در مراکز خدماتی و واکسینه شدن کارکنان در مراکز اقامتی و سایر بخشهای خدماتی دنیاگردی دیگر را از مواردی دانست که بستر را برای ورود دنیاگرد و اقناع وی برای انجام سفر به کشور مورد نظر ایجاد می کند.

وی پیرامون اینکه آمادگی ایران برای میزبانی از دنیاگردان خارجی چقدر است؟ ادامه داد: تا زمانی که ایران جز کشورهایی باشد که بیشترین میزان آمار کرونا را دارد، تبلیغات و بازاریابی در سطح فرامنطقه ای و بین الملل با هدف جذب دنیاگرد خارجی اثر بخشی پایینی دارد؛ چرا که دنیاگرد به دلیل ابتلا به کرونا احساس خطر می کند.

این انتقاد زمانی اوج می گیرد که بازخوردی از چنین صحبت هایی در اخبار مربوط بازدید معاونت دنیاگردی با رئیس سازمان دنیای دنیاگردی مشاهده نشد. در واقع در حال حاضر ایران زمینه ای فراهم نکرده تا بتواند تبلیغات خود را در زمینه ایران امن از لحاظ شیوع ویروس به دنیا آغاز کند. این درحالی است که کشورهای دیگر در حال پیشی گرفتن هستند و حتی اگر خیلی هم شرایط مناسبی نداشته باشند چنان آن را تبلیغ می کنند که دل هر مسافری را به دیدن کشورشان بی طاقت کنند.

ایده کشورهای دیگر برای جذب دنیاگرد

در حال حاضر برخی از کشورها اقدام به روش های خلاقانه ای کرده اند تا بتوانند میزبان دنیاگردان خارجی باشند و در عین حال مردم کشورشان را از شیوع ویروس در امان نگه دارند. به عنوان مثال ترکیه، استانبول کارت را طراحی کرده است.

ترکیه طبق بخشنامه هایی که به دفاتر مسافرتی و آژانس های هواپیمایی اعلا کرده، از شرایط سفر به این کشور خبر داده است. در بخشنامه ورود دنیاگرد به ترکیه آمده که هر مسافر با دریافت کد سلامت، تمامی اعمال و رفت وآمدهایش در شهر تحت کنترل قرار می گیرد. این کارت جدا از کارت واکسنی است که باید هر دنیاگرد به همراه داشته باشد.

مالدیو نیز که زودتر از خیلی کشورها توانست مرزهایش را به روی دنیاگردی باز کند، توانسته تنها دنیاگردانی را بپذیرد که با آژانس های مسافرتی به این کشور می فرایند و چون جمعیت کمی دارد، زودتر توانست فعالان دنیاگردی خود را واکسینه کند. بنابراین به عنوان کشور امن در دنیا شناخته شد و پس از مدتها دوباره صنعت دنیاگردی اش را فعال کند.

قطر نیز در نظر دارد تا شهفرایندان و کسانی که کارت اقامت قطر را دارند پیش از ورود به کشورش شامل قوانین قرنطینه خانگی کند. البته این شرایط برای مسافران این کشور نیست و مسافران قطر همان شرایط کشورهای دیگر را از جمله داشتن کارت واکسن یا تست منفی کرونا باید داشته باشند.

هر چند ممکن است در زمان برگزاری مسابقات دنیای 2022 این شرایط تغییر کند اما در حال حاضر آنچه می تواند مسافران را به این کشور برساند همین دو شرط است.

یک نقص در صدور ویزا دنیاگردی

ایران نیز در حال حاضر ویزای دنیاگردی را برای مسافرانی که طبق برنامه ریزی و همراه آژانس های مسافرتی به ایران می آیند آزاد کرده است و دنیاگردان می توانند با داشتن شرایط سفر به ایران، برگه وچر هتل ارائه کرده و با داشتن کارت واکسن به ایران بیایند. اتفاقی که در 20 ماه نیفتاد و همچنان تعدادی از دنیاگردان منتظر بودند بدانند ایران چه زمانی سفر کنسل شده آنها را جبران می کند.

هر چند هنوز برای ورود دنیاگردان انفرادی در کشور نواقصی موجود است که رفع آن نیاز به هماهنگی های بیشتری دارد به عنوان مثال اگرچه گفته شد که هر دنیاگردی برای دریافت ویزا باید دو دز واکسن خود را زده باشد و رزرو مرکز اقامتی اش در ایران مشخص باشد اما هنوز دنیاگردان خارجی نمی توانند به همه هتل ها و مراکز اقامتی ایران از طریق اینترنت دسترسی داشته باشند، چون خیلی از این مراکز یا سایت اینترنتی ندارند یا امکان رزرو و خرید آنلاین برای آنها فراهم نیست.

مسئله ای برای شناسایی کارت واکسن ایرانی ها

ولی حالا که این شرط برای ورود مسافران خارجی به ایران فراهم شده، از آن طرف مسافران ایرانی در خارج از کشور به مشکل برخورد کرده اند. بتازگی دنیاگردان ایرانی که به کشورهای خارجی سفر کرده اند با یک مشکل روبرو شده اند همه جا کارت واکسن آنها را نمی پذیرند هر چند که از قبل بررسی کرده اند کدام واکسن مورد پذیرش کشور مقصد است و برای این منظور کارت واکسن را به همراه داشته اند اما خللی در تأیید دنیای کارت های واکسن آنها به زبان انگلیسی وجود داشته که آنها را مجبور به گرفتن تست PCR دوباره کرده است. درحالیکه طبق شرایط کشور مقصد اگر کسی کارت واکسن داشته باشد دیگر نیازی به هزینه تست ندارد. این مشکل در برخی از سفرها و برخی مسافران پیش آمده است و نیاز به بررسی دوباره دارد.

میزبانی ایرانی

از آن طرف باید بررسی کرد که ایران چقدر برای میزبانی از دنیاگردان خارجی آماده است؟ برخی از کارشناسان دنیاگردی باز شدن مرزها را سونامی دنیاگردی می دانند و می گویند اگر دنیاگردان خارجی به ایران بیایند ما شاهد سونامی خواهیم بود یعنی مراکز اقامتی و تأسیسات دنیاگردی ایران توان پاسخگویی به آنها را ندارد. در مقابل افرادی مانند ایرج مهدوی از کارشناسان و فعالان تورهای ورودی اعلام می کند که اینطور نیست. تقاضا برای سفر به ایران در حدی نیست که بتوان آن را سونامی نامید.

منبع: همگردی

به "آمادگی ایران برای میزبانی از گردشگران خارجی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران برای میزبانی از گردشگران خارجی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید