همایش جشن نوروز در اشعار حکیم نظامی

به گزارش نیلی ابزار و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، پروفسور سرور بختی، رئیس این نهاد بین المللی، طی سخنرانی در آیین افتتاحیه این همایش تأکید کرد: بزرگان شعر و ادب، از هر گوشه ای از سرزمین پهناور اکو که بر خاستند و به هرجا که منتسب بودند، چهره های نورانی ادبیات جهانند و در تبادل افکار و صلح وتفاهم بین المللی، عاملی مشترک محسوب می شوند و از این حیث، می توانند الهام بخش دیپلماسی فرهنگی در جوامع اکو باشند.

همایش جشن نوروز در اشعار حکیم نظامی

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در بخشی از سخنرانی خویش همگان را به شناخت اندیشه ها و آرمان های والای این شخصیت جهانی فرا خواند و گفت: بی تردید ازجمله مهمترین و شکوهمندترین نمادهای پیوند ملل اکو که در رأس میراث مشترک فرهنگی، گوی سبقت را در رقابت برای ایجاد همدلی و هم داستانی مردمان منطقه ربوده، کهن آیین نوروز است. این جشن باستانی، به علت جذابیت های خاصی که دارد، همیشه در تاریخ شعر و ادب، موردتوجه شاعران و نویسندگان کشورهای حوزه نوروز بوده و دستمایه خلق آثار متعدد و متنوع ادبی شده است. در میان مشاهیر منطقه اکو، کسی که به نوروز از منظری متفاوت نگریست، حکیم نظامی است. او توانست شوریدگی عاشقانه را با آوای فاخته، در دشت هایی از گل و ریحان بیامیزد و در اشعار غنایی خود، تصاویر بهار را با ترانه سرایی به تصویر کشد. آثار نظامی در شمار بنیان های سخن فارسی است و خمسه یا پنج گنج او که در لیست میراث مستند برنامه حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسیده، شاهکاری بی مانند در قلمرو داستان های غنایی است.

شایان ذکر است در این مراسم سید حسین تقی زاده واقفی، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ج.ا.ایران در کویته؛ حسن درویش وند، سرکنسول ج.ا.ایران در کویته؛ دکتر شاه محمود شکیب، استاد زبان فارسی دانشگاه بلوچستان؛ صدف چنگیزی، شاعر و نویسنده؛ رئوف رفیقی، پژوهشگر ادبی و تاریخی و استاد دانشگاه بلوچستان؛ نصیب الله سیماب، رئیس دانشکده زبان دانشگاه بلوچستان؛ سرور جاوید، شاعر و نویسنده؛ دکتر صالحی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و الهام حدادی، کارشناس میز پاکستان در بنیاد سعدی نیز به ایراد سخنرانی یا صدور پیغام پیرامون نوروز و بازتاب آن در آثار حکیم نظامی و دیگر شاعران فارسی گوی ایران و پاکستان پرداختند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "همایش جشن نوروز در اشعار حکیم نظامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همایش جشن نوروز در اشعار حکیم نظامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید