همایش بین المللی اربعین 8 مهر در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می گردد

به گزارش نیلی ابزار، معاون فرهنگی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: همایش بین المللی اربعین با ابتکار این دانشگاه و همکاری و مشارکت وزارت علوم، ستاد اربعین ، دانشگاه های کشور و دانشگاه کربلا برای سومین سال متوالی برگزار می گردد.

همایش بین المللی اربعین 8 مهر در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می گردد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی نیلی ابزار به نقل از دانشگاه علامه طباطبایی ، وحید شالچی معاون فرهنگی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: این همایش بین المللی با ابتکار دانشگاه علامه طباطبائی و با همکاری و مشارکت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ستاد اربعین و دانشگاه های متعدد کشور و دانشگاه کربلا برای سومین سال متوالی برگزار می شود.

وی با اشاره به ابتکار دانشگاه علامه طباطبائی در شکل گیری این همایش بین المللی اضافه نمود: این همایش با توجه به ظرفیت های علمی و پژوهشی، موضوع و مرکزیت دانشگاه علامه طباطبائی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی و باهدف گسترش نگاه علمی به پدیده فرهنگی اربعین برگزار می شود.

شالچی با اشاره به اهمیت توجه به ادبیات و ابعاد مختلف علمی این پدیده فرهنگی از سوی جامعه دانشگاهی بیان داشت: پدیده اربعین پدیده فرهنگی پیچیده و سنت فرهنگی قدیمی و با اهمیتی است که به دلایل سیاسی و تاریخ استبدادی در عراق برای دهه­ ها مسدود بوده است و در عرصه جهانی نتوانسته بود شناسایی و اذعان بین المللی به دست بیاورد. این ظرفیت بعد از برقراری دولت مردمی در عراق برای جهانیان آشکارشده است.

وی افزود: در حال حاضر یونسکو درصدد شناسایی این پدیده است، اما مسئله ای که وجود دارد این است که هنوز ادبیات علمی لازم را مورد پدیده بزرگ فرهنگی که لحاظ کمی میلیون ها نفربر اساس همیاری های مردمی از کشورهای مختلف در آن شرکت می نمایند را در اختیار نداریم.

شالچی اضافه نمود: این پدیده؛ ابعاد فرهنگی، تربیتی، کلامی و فقهی، روان شناختی و جامعه شناسی، سیاسی و مالی خاصی دارد و پرسش های متعددی در مورد آن وجود داردکه ما نتوانستیم آن را بشناسیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با تأکید بر احساس مسئولیت دانشگاه علامه طباطبائی در مورد این پدیده اجتماعی و فرهنگی توضیح داد: با جستجو در منابع علمی جهان متوجه فقر علمی در این خصوص می شویم و دانشگاه علامه طباطبائی بر خود یک فرض می داند تا با همکاری با سایر مراکز علمی کشور و شخصیت های علمی جهان به لحاظ علمی به روش شدن این پدیده یاری کند.

دبیر اجرایی همایش بابیان این که یکی دیگر از اهمیت های این همایش این است که توانسته ایم به یکی از موضوعاتی که خواست منطقه و خاورمیانه است بپردازیم گفت: این موضوع مهمی است که نه تنها یاری می نماید که شناخت علمی بهتری از این پدیده فرهنگی داشته باشیم، بلکه به نظر می رسد زمینه ساز رشد بهتر دانش اجتماعی و فرهنگی در رشته های مختلف و تماس با موضوعات بومی خواهد شد.

وی ادامه داد: این همان چیزی است که دغدغه نهاد علم است و این همایش می تواند به تحلیل پدیده ای که کاملاً مربوط به این تمدن و با یک ظرفیت فوق العاده است یاری نماید و پرداختن به آن به رشد دانش در این خصوص یاری خواهد نمود.

شالچی با اشاره به برگزاری این همایش در طی دو روز و با میزبانی دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه کربلا گفت: با توجه به این که این پدیده بزرگ فرهنگی در عراق اتفاق می افتد طراحی به گونه ای صورت گرفت تا این همایش درطی دو روز و به فاصله یک هفته در تهران و در کربلا برگزار شود. او اضافه نمود: آنالیز ابعاد تربیتی و روان شناختی، فرهنگی و رسانه­ای، جامعه شناسی، کلامی و عقیدتی، فقهی و ادبی، زائران و میزبانان و نیز آینده پژوهی عنوان های پنل های تخصصی این همایش در دانشگاه علامه طباطبائی است.

دبیر اجرایی این همایش با اعلام وصول 180 مقاله به دبیرخانه این همایش گفت: خوشبختانه با استقبال خوبی روبرو شدیم و با توجه به نظرات کمیته داوران 140 مقاله پذیرش شد که از این تعداد حدود 40 مقاله در روزهای برگزاری همایش ارائه خواهد شد.

وی بابیان این که همایش به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی برگزار می شود گفت: طی برگزاری همایش در دانشگاه علامه طباطبائی 3 پنل تخصصی به طور هم زمان برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است، همایش بین المللی اربعین در روز های دوشنبه هشتم مهرماه (اول صفر 1441) امسال در تهران و یکشنبه 14مهرماه (هفتم صفر 1441) امسال در کربلا برگزار خواهد شد. مراسم افتتاحیه همایش 8 مهر در از ساعت 8:30 در محل تالار اجتماعات کتابخانه مرکزی دانشگاه واقع در پردیس مرکزی برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری فارس

به "همایش بین المللی اربعین 8 مهر در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همایش بین المللی اربعین 8 مهر در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید