نوری، مثبت تر و اصیل تر از نقی

به گزارش نیلی ابزار، روزنامه خراسان: پس از سریال پایتخت، نون خ دومین سریالی بود که با موضوع یک خانواده، در لوکیشن هایی در خطه خاصی از ایران، قصه خود را به زبان طنز روایت می کرد. این سریال هم مانند پایتخت، در فصل اول مورد استقبال مخاطبان نهاده شد و به همین دلیل به فصل دوم کشیده شد. هرچند که این دو سریال شباهت هایی کلی در ساختار و قصه با یکدیگر دارند، ولی نمی توان نون خ را کپی پایتخت دانست. سعید آقاخانی سبک خاص خودش را دارد. البته نمی توان انکار کرد که به جهت همان شباهت های کلی این دو سریال، خواه ناخواه با یکدیگر مقایسه می شوند، به همین دلیل از زوایای مختلف، شخصیت های اصلی این دو مجموعه را با یکدیگر مقایسه نموده ایم.

نوری، مثبت تر و اصیل تر از نقی

ویژگی های شخصیتی

کلیت شخصیت نورالدین خانزاده شباهت هایی به نقی معمولی دارد؛ نوری مانند نقی فرد آبروداری است که با شرافت زندگی خود را در کنار خانواده اش می گذراند و بین فامیل و آشنا فرد موجهی است، اما او برخلاف نقی که بیشتر رفتار های احساسی انجام می داد و چندان توانایی مدیریت مسائل مختلف را نداشت، مغز متفکر روستا به حساب می آید، میان اهالی روستا ارج و قرب خاصی دارد و تصمیم های منطقی می گیرد. البته کاراکتر نوری از نظر سن و تجربه هم در مقایسه با نقی صندلی متفاوتی دارد و بخشی از رفتار های عقلانی و مغز متفکر بودن او، اقتضای سن و تجربه بیشتری است که دارد.

لهجه

نوری متعلق به خطه کردستان است و نقی که در علی آباد زندگی می کرد، مازندرانی بود. کاراکتر نوری مانند کرد هایی که به زبان فارسی، اما با لهجه کردی صحبت می نمایند حرف می زند و بیشتر کاراکتر های سریال لهجه کرمانشاهی دارند. نقی و تقریباً همه شخصیت های پایتخت هم با لهجه مازندرانی صحبت می کردند؛ بنابراین هردو کاراکتر نوری و نقی کاملا لهجه خود را به درستی حفظ نموده اند و روی اصالت شان تاکید دارند. از جهت ظاهری، چون نوری لباس کردی به تن دارد و بقیه شخصیت های مرد و زن سریال هم لباس محلی می پوشند، می توان گفت نوری در پوشش ظاهری اصیل تر است.

صندلی اجتماعی

از نظر صندلی اجتماعی، می توان نوری را فرد معمولی تر یا شبیه تر به عامه مردم جامعه و صندلی نقی را از این جهت کمی متفاوت تر دانست. نوری در فصل اول تخمه آفتابگردان تولید می کرد و در فصل دوم بنابر اشاره کوتاهی که در سریال شد بعد از تجربه ورشکستگی، مشغول تولید رب انار است. نقی در فصل اول سریال پایتخت، گچ کار بود، اما در ادامه سریال تغییراتی در شرایط خانواده اش رخ داد. او قهرمان کشتی بود و همسرش در مقطع خاصی از داستان عضو شورای شهر و در فصل ششم هم گوینده اخبار تلویزیون بود. شاید اگر نون خ هم فصل سوم و چهارم و پنجمی داشته باشد، نوری هم به تناسب داستان، صندلی اجتماعی متفاوتی پیدا کند.

شرایط اقتصادی

نوری و نقی هردو شرایط اقتصادی زیر متوسطی داشتند، اما نقی در فصل ششم که پخش شد، راننده نماینده مجلس بود و شرایط اقتصادی بدی نداشت. نوری در فصل اول سریال، کارگاه تولید تخمه داشت و در کار تجارت تخمه باخت و به اهالی روستا که محصول تخمه زمین های خود را به نوری داده بودند بدهکار شد. در فصل دوم می بینیم که با فروش خانه خود بخشی از بدهی ها را تسویه می نماید و با مسائل اقتصادی درگیر است. نقی هم در فصل های ابتدایی سریال، شرایط اقتصادی خوبی نداشت و حتی در برهه زمانی خاصی هم بیکار بود، اما هرچه داستان جلو رفت، او هم کمی پیشرفت کرد.

خانواده دوستی

از مهم ترین ویژگی هایی که باعث محبوبیت کاراکتر های نوری و نقی شده، یکی از ویژگی های مشترک آن ها یعنی خانواده دوستی است. نوری که سال هاست همسر خود را از دست داده ارتباط صمیمانه و محترمانه ای با دختران خود دارد، از آنان حمایت می نماید و متقابلا فرزندان او هم احترامش را حفظ می نمایند. نقی نیز به خاطر رفاه همسرش هما و دخترانش کوشش می نماید، با وجود برخی حسادت ها و بداخلاقی هایش، اما از پیشرفت همسرش شادمان می گردد و او نیز رابطه عاشقانه ای با همسر و فرزندانش دارد. از جنبه خانواده دوستی نمی توان هیچ کدام از این دو شخصیت را در صندلی بالاتری قرار داد.

سیاه، سفید یا خاکستری

نوری و نقی هردو از نظر اخلاقی ویژگی های منفی و مثبت مختلفی دارند، اما اگر در جزئیات رفتار های آنان دقیق شویم، نوری در مقایسه با نقی شخصیت سفیدتری دارد. او آدم مهربان، درستکار و خوبی است که به طور کلی با اطرافیانش سازگار است و به آن ها یاری می نماید، اما نقی ویژگی های منفی مانند حسادت، منفعت طلبی و غرور داشت و حتی گاهی در ارتباط با همسر خود این ویژگی های منفی اش دردسرساز می شد. البته هردو کاراکتر سیاه و سفید مطلق نیستند، اما بنابر آن چه در قصه دیده ایم، شخصیت نقی بیشتر صفت های منفی خود را نشان داده و در شخصیت پردازی او روی آن ها تأکید وجود داشته است.

ارتباط با فامیل و آشنایان

کاراکتر نوری مانند نقی معمولی در ارتباط و تعامل با دیگران مسائل و اختلافاتی دارد که همین مسئله ماجرا هایی را در قصه رقم می زند. نقی در فصول مختلف سریال پایتخت با پسرخاله، همسر خواهر خود و فرزند او اختلاف داشت و روابط حسنه ای میان شان برقرار نبود. در فصل اول سریال نون خ هم نوری با پسرعمویش خلیل اختلاف داشت و در فصل دوم با پیدا شدن سروکله برادر همسر نوری یعنی شفیع، اختلاف او با فامیل و بستگانش بیشتر شده است. اگرچه که هردو کاراکتر با شخصیت های دیگر خصومت دارند، اما در لحظات حساس با یکدیگر همدلی و همراهی هم داشته اند.

منبع: برترین ها

به "نوری، مثبت تر و اصیل تر از نقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوری، مثبت تر و اصیل تر از نقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید