سنگواره های 620میلیون ساله در موزه سنگ و فسیل سنگسر

به گزارش نیلی ابزار، موزه از دو بخش سالن و فضای باز با متراژ 150 متر تشکیل شده؛ سالن موزه داری سه بخش با موضوعات مجزاست و هر بخش دارای چیدمان ویژه ای است.

سنگواره های 620میلیون ساله در موزه سنگ و فسیل سنگسر

بخش نخست سالن موزه به فسیل های گیاهی و جانوری البرز اختصاص داده شده است. در بخش سنگ واره ها بیش از هزار قطعه فسیل در موزه سنگ و فسیل سنگسر به نمایش در آمده است. 70 درصد از این سنگ واره ها از استان البرز، 25 درصد دیگر از سایر نقاط ایران و حدود 5درصد میز از کشورهای دیگر گردآوری شده است.

سنگ واره ها در این موزه، تاریخ حیات چند سلولی از حدود 620میلیون سال پیش تا زمان حال را به ما نشان می دهد. بیشتر فسیل های این مجموعه از موجودات دریازی بوده و بخش کوچکی از آن ها متعلق به موجودات خشکی زی است.

از جمله فسیل های موجود در این موزه شامل استروماتولیت ها، تریلوبیت ها، بریوزوآها، کرینوئیدها، براکیوگودها، بیوالوها، انواع سفالوپودها، نوتیلوئید، آمونوئید، آمونیت ها، بلمنیت ها، اکینوئیدها، اسفنج ها، مرجان ها، کهربا و حشره های به دام افتاده در آن، نومولیت ها، دندان هایی از کوسه و بسیاری از گونه های دیگر گیاهی و جانوری است.

بخش دوم به کانی ها و سنگ های زینتی حاشیه کویر مرکزی ایران اختصاص دارد. در بخش سنگ ها نیز بیش از 400 قطعه از انواع سنگ های معدنی، کانی ها، کریستال های طبیعی و سنگ های زینتی به نمایش درآمده است. بخش قابل توجهی از این سنگ ها از البرز، زاگرس و حاشیه کویر مرکزی ایران گردآوری شده و حدود 40 درصد آن از کشورهای مختلف خریداری شده است.

سنگ ها شامل سیلیکات ها مانند انواع عقیق (کارنلین، بلادستون، موس آگات، اونیکس، سارد، آکواپراز و...)، انواع کوارتزها (سیترین، دُر، آمتیست، رُزکوارتز و...)، آمازونیت، زرگون، کیانیت، لابرادوریت، زمرد، زبرجد، تورمالین، آلماندن، آکوامارین، اوپال، چشم ببر، رودونیت، پرهنیت، اوناکیت، کیانیت، گارنت، یشم، جاسپر، توپاز و ... غیر سیلیکات ها مانند؛ فلوئوریت، یاقوت سرخ، یاقوت کبود، لاجورد، فیروزه، مالاکیت، آپاتیت، کهربا، شبق، عاج، مرجان و... است.

در بخش سوم، بخشی از آثار موزه ایل عشایر سنگسر مربوط به انسان های غارنشین شامل ابزار سنگی، سرپیکان، سرنیزه و تاریخچه لباس و پوشاک ایل عشایر سنگسر به نمایش درآمده است.

موزه سنگ و فسیل سنگسر در استان سمنان، شهرستان مهدی شهر، انتهای خیابان غار دربند واقع شده است.

میراث آریا

منبع: گردشبان

به "سنگواره های 620میلیون ساله در موزه سنگ و فسیل سنگسر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگواره های 620میلیون ساله در موزه سنگ و فسیل سنگسر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید