سفیر روسیه در ژاپن احضار شد

به گزارش نیلی ابزار به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه ژاپن امروز سه شنبه در بیانیه ای اعلام نمود: میخاییل یورویچ گالوزین (Mikhail Yurievich Galuzin) سفیر روسیه در توکیو احضار شده است.

سفیر روسیه در ژاپن احضار شد

در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه ژاپن در این باره آمده است: سفیر روسیه در توکیو به وزارت خارجه ژاپن احضار و مراتب اعتراض مان به تصمیم مسکو درباره خروج از مذاکرات صلح درارتباط با جزایر کوریل به وی ابلاغ شد.

ساعاتی پیش و در واکنش به اقدام مسکو در توقف مذاکرات با توکیو، فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن خاطرنشان کرد: تصمیم روسیه برای خروج از مصاحبه درباره پیمان صلح با ژاپن بسیار سخت بود. برنامه های ژاپن با وجود غیرممکن بودن تداوم مذاکره با روسیه، در حال حاضر تغییری ننموده است.

دبیر کابینه ژاپن هم در این باره گفته بود: توکیو اعتراض خود را در مورد تصمیم مسکو برای خروج از مذاکرات توافق صلح، به مسکو ارسال نموده است.

این در حالیست که وزارت خارجه روسیه دیروز دوشنبه خاطرنشان کرد که مسکو اقداماتی را علیه تحریم های اعمال شده از سوی توکیو انجام داده است.

این وزارتخانه در ادامه خاطر نشان کرد که روسیه در شرایط کنونی قصد مذاکره درباره معاهده صلح با ژاپن را ندارد.

وزارت خارجه روسیه بعلاوه خاطرنشان کرد که مسکو مصاحبهها و مذاکرات با توکیو را درباره فعالیت های مشترک در جزایر کوریل، متوقف نموده است.

لازم به ذکر است که توکیو و مسکو برای دهه هاست که در حال رایزنی برای دست یابی به یک معاهده صلح برسر مناقشات ارضی بین دو طرف هستند که از خاتمه جنگ جهانی دوم به این سو مطرح بوده است.

در سال 1945، کل مجمع الجزایر به اتحاد جماهیر شوروی سابق واگذار شد. توکیو ادعاهایی بر جزایر ایتوروپ، کوناشیر، شیکوتان و گروهی از جزایر خالی از سکنه داشت.

وزارت خارجه روسیه بارها اعلام نموده است که حاکمیت مسکو بر جزایر یاد شده در حقوق بین الملل محفوظ داشته شده است و نمی توان آن را زیر سوال برد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سفیر روسیه در ژاپن احضار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر روسیه در ژاپن احضار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید