سرمربی که به خاطر تغییر شماره یک بازیکن اخراج شد

ژائو سالدانیا به دلیل دادن شماره 13 به پله در آستانه جام جهانی 1970 از راهنمایی تیم ملی برزیل برکنار شد.

سرمربی که به خاطر تغییر شماره یک بازیکن اخراج شد

به گزارش خبرنگاران، تیم ملی فوتبال برزیل برای جام دنیای 1970 برزیل چند بازی محبت آمیز تدارک دیده بود. یکی از بازی ها به آخرین حضور ژائو سالدانیا به عنوان سرمربی تبدیل شد. او یک شخص پر حاشیه بود که پیش از آن ژورنالیست بود. سالدانیا نه در نزد طرفداران و نه بازیکنان، محبوب نبود. با این حال از حمایت مسئولان برخوردار بود تا اینکه آن دیدار برگزار گردید. او با وجود اینکه در تیمش بازیکنانی همچون ریولینو، جرسون و توستائو حضور داشتند تصمیم گرفته بود شماره 10 را به پله بدهد. اُ ری (لقب پله) در آن موقع سن خوبی داشت و 29 ساله بود. با این حال در دو فصل اخیر خوب ظاهر نشده بود. سانتوس تورهای زیادی در طول سال داشت که باعث می شد آسیب دیدگی ها در زمان طولانی تری بهبود یابند. پله در هر بازی بارها با ضربات بازیکنان حریف متوقف می شد. سالدانیا از وضعیت بد پله مطلع بود.

در روز بیست و ششم آوریل، بازی محبت آمیز برابر مجارستان در سائوپائولو برگزار گردید. سرمربی برزیلی تصمیم گرفت پله را روی نیمکت بنشاند. او دقایقی در نیمه دوم بازی کرد اما با پیراهن شماره 13 وارد زمین شد تا جانشین توستائو گردد! بازی بدون گل به خاتمه رسید. آن اتفاق (پوشیدن شماره 13) خیلی مهم بود. دیدن پله با شماره 13 از تحمل برزیلی ها خارج بود و منجر به اخراج سالدانیا شد. ماریو زاگالو جانشینش شد که بارها در بازی های ملی در کنار پله حضور داشت. برزیلی ها در آن دوران فاتح جام دنیای 1958 و 1962 شدند.

زاگالو به دنبال جنجال نبود. از بازیکنان خواست که درباره این موضوع راه حلی پیدا نمایند. برزیل در روز بیست و نهم باید در ریو دوژانیرو به مصاف اتریش می رفت. تیم ملی برزیل در هتل داس پالمیراس مستقر شد. در اتاق پله بازیکنان بزرگ تیم گرد هم جمع شدند. کلودوالدو، جرسون، توستائو و ریولینو حضور داشتند. آن ها توافق کردند که همه بازی نمایند. ریولینو در گوش چپ، جرسون در راست، توستائو در مرکز و پله به عنوان مهاجم کاذب (شماره 10) انتخاب شد. صندلی دیگر خط حمله به جرزینیو رسید. به همین خاطر آن ترکیب به خط حمله پنج مهاجم کاذب معروف شد. برزیل در حالی برابر اتریش به میدان رفت که پله صندلی خود را پس گرفته بود. این دیدار با پیروزی یک بر صفر سلسائو به خاتمه رسید و ریولینو تک گل تیمش را به ثمر رساند.

سپس مکزیک برای برزیل به یک فستیوال تبدیل شد. سلسائو توانست در همه بازی ها پیروز گردد. همه خوب بازی کردند و پله از بهترین گل های دوران بازی اش را در آن رقابت ها به ثمر رساند. همه از بازی این تیم به وجد آمده بودند. آن ها بهترین قهرمان را دیدند چون در دوره گذشته، بازی ها دفاعی و خشن بود و داوری ها نقش پر رنگی داشتند و قهرمان با یک گل تقلبی جام را بالای سر برد. چهار سال بعد اما برزیل با رهبری پله دنیا فوتبال را تحت تأثیر خود قرار داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سرمربی که به خاطر تغییر شماره یک بازیکن اخراج شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمربی که به خاطر تغییر شماره یک بازیکن اخراج شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید