خواص شیرکاکائو برای سلامتی

به گزارش نیلی ابزار، شیر کاکائو علاوه بر پروتئین، یک منبع از ویتامین A، ویتامین D، کلسیم، فسفر، پتاسیم، ید و ویتامین های B نیز می باشد. شیر کاکائو حاوی کربوهیدرات و مقداری کمی چربی رژیمی است.

خواص شیرکاکائو برای سلامتی در حالی که شیر کاکائو حاوی قند است، اما یک منبع غنی از پروتئین با کیفیت بالا می باشد. علاوه بر این شیر کاکائو، درست مانند شیر سفید حاوی مواد مغذی است. شیر کاکائو ممکن است حتی به ریکاوری عضلات پس از تمرینات شدید یاری کند. با این حال سعی کنید از مارک های شیر کاکائو که سرشار از قند افزوده هستند، اجتناب نمایید.

پروتئین موجود در شیر شکلاتشیر کاکائو به طور کلی در هر فنجان حدود 8 گرم پروتئین فراهم می نماید. با این حال بعضی از مارک های شیر کاکائو حاوی پروتئین بیشتری هستند مانند شیر شکلات بسیار تصفیه شده Fairlife با 13 گرم پروتئین کامل با کیفیت بالا. از آنجا که شیر (از جمله شیر کاکائو) حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری است که بدن شما به طور منظم احتیاج دارد، یک منبع از پروتئین کامل با کیفیت بالا می باشد.

احتیاجهای پروتئین روزانهموسسه پزشکی خاطرنشان می نماید که مقدار توصیه شده روزانه (RDA) برای پروتئین، 56 گرم برای مردان و 46 گرم برای زنان و 71 گرم در روز برای زنان باردار و شیر ده است. با این حال مصرف مقادیر بیشتر پروتئین در هنگامی که سعی دارید وزن کم کنید، اغلب مفید است، چون پروتئین به شما یاری می نماید احساس سیری کنید و سوخت و ساز شما را افزایش می دهد. با توجه به یک بیانیه موقعیت 2007 که در مجله انجمن بین المللی تغذیه ورزشی منتشر شد، ورزشکاران از مصرف 0 . 6 تا 0 . 9 گرم پروتئین به ازای هر 0 . 4 کیلوگرم از وزن بدنشان در روز سود می برند.

سایر مواد مغذی مفیدشیر کاکائو علاوه بر پروتئین، یک منبع از ویتامین A، ویتامین D، کلسیم، فسفر، پتاسیم، ید و ویتامین های B. نیز می باشد. شیر کاکائو حاوی کربوهیدرات و مقداری کمی چربی رژیمی است. شیر کاکائو کامل، چربی بالاتری نسبت به شیر کاکائو کم چرب دارد، اما با توجه به یک آنالیز که در سال 2012 در پیشرفت هایی در تغذیه منتشر شد، به نظر نمی رسد که چربی شیر، خطر ابتلای شما به بیماری قلبی را افزایش دهد.1

ذخایر الکترولیت بدنتان را پر می نمایدشاید با شنیدن نام الکترولیت یاد موز و نوشیدنی های انرژی زا بیفتید. این نوشیدنی ها آب مورد احتیاج بدن را هنگام ورزش تامین و از دهیدراته شدن بدن جلوگیری می نمایند و از سوی دیگر می دانید که موز هم یک منبع سرشار از پتاسیم است. پتاسیم از درد عضلات و ضعف و بی حالی کم می نماید. آنچه ضروری است بدانید این است که شیر کاکائو حاوی پتاسیم بیشتری نسبت به موز است و مقدار کلی الکترولیت آن از یک نوشیدنی انرژی زا بیشتر است. این بار به جای نوشیدن آن نوشیدنی های سبز با طعم لیموترش، یک مخلوط شیر کاکائو و موز درست کنید و بعد از یک ورزش حسابی میل کنید. نه تنها بدنتان بلکه غدد چشایی تان هم از شما متشکر خواهند بود.

شیر کاکائو انرژی شما را افزایش می دهدهر وعده شیر کاکائو شامل 20 تا 30 گرم کربوهیدرات می گردد که در مقایسه با مقدار کربوهیدرات در نوشیدنی های انرژی زا قابل مقایسه است. مصرف کربوهیدرات بعد از هر تمرین ورزشی ذخیره انرژی را از نو می سازد، بنابراین نوشیدن شیر کاکائو بعد از ورزش از تحلیل رفتن بدن جلوگیری می نماید. علاوه بر این کربوهیدرات موجود در شکلات، ماهیچه ها را نیز از نو ساخته و از فواید پروتئین محلول در شیر نیز بهره مند می شوید.

ذخیره ویتامین D بدنتان را احیا می نمایدشاید باورتان نگردد، اما یک فنجان شیر کاکائو حاوی یک سوم احتیاج روزانه بدن شما به ویتامین D است. ویتامین D استخوان ها و دندان های شما را تقویت می نماید و شما را از ابتلا به بسیاری از بیماری ها مصون می دارد. افزایش طبیعی و سالم ویتامین D در افراد می تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های تنفسی و قلبی و عروقی، به ویژه در بچه ها گردد. مصرف روزانه ویتامین D خطر بروز دیابت نوع یک، سفت شدن بافت ها و بعضی از انواع سرطان جلوگیری می نماید. چنانچه ویتامین D به طور منظم مصرف گردد فواید طولانی مدت خواهد داشت و بدون شک یکی از برترین و مطمئن ترین منابع دریافت ویتامین D همان چند لیوان شیر کاکائو است.

کلیسم مورد احتیاج شما را تامین می نمایدعلاوه بر ویتامین D، شیر کاکائو حاوی یک سوم کلسیم مورد احتیاج روزانه شما است. مصرف کلسیم برای رشد استخوان ها در بچه ها و نوجوانان و همین طور ورزشکارانی که بدنشان به طور مداوم در معرض تمرینات سخت واقع شده است از اهیمت بالایی برخوردار است. مصرف زیاد کلسیم ممکن است روی فشار خون تاثیر مثبت و فواید بلند مدت و کوتاه مدت داشته باشد. وجود کلسیم به ماهیچه ها اجازه می دهد که بیشترین بازدهی را داشته باشند.2

تغذیه مغزشیر یکی از برترین منابع پروتئین است که احتیاجهای بدن را مرتفع می نماید. اگر ورزش می کنید، پس برای پیشگیری از پرخوری و بعلاوه تجدید قوا و انرژی تان به مصرف پروتئین بیشتری احتیاج دارید. ترکیبات شیرکاکائو مواد مغذی قدرتمندی برای مغز هستند که به شما احساس تازه ای از آرامش، شادمانی و مسرت می بخشند.

سلامت استخوان ها و دندان هافایده بعدی شیرکاکائو آن است که سلامت استخوان ها و دندان ها را حفظ می نماید. شیرکاکائو کلسیم فراوانی دارد که ماده ای حیاتی برای استخوان ها به شمار می رود. با نوشیدن منظم شیرکاکائو، از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری خواهد شد. شیرکاکائو بعلاوه حاوی ویتامین D است که به حفظ سلامت دندان ها و تقویت آن ها در برابر عفونت های ناشی از باکتری ها یاری می نماید.

ثابت نگه داشتن فشار خونفایده های دیگر نوشیدن شیرکاکائو بعد از تمرین های ورزشی کدامند؟ در پژوهشی که به وسیله چند پژوهشگر اجرا شده ثابت شده است کسی که مدام شیرکاکائو می نوشد در مقایسه با کسانی که نمی نوشند می تواند فشار خونش را تنظیم و آن را در سطح ایده آلی نگه دارد. اگر فشار خون خوب و ثابتی داشته باشید، تناسب اندام خواهید داشت و به راحتی به بیماری مبتلا نخواهید شد.

بازسازی عضلاتعاری بودن شیرکاکائو از چربی می تواند به افزایش مقدار ترکیب شدن پروتئین های موجود در چارچوب عضلانی یاری کند. وقتی ورزش می کنید، عضلات تان به خاطر انجام فعالیت های سنگین آسیب می بینند و از بین می فرایند. به همین دلیل ضروری است شیرکاکائو مصرف کنید تا عضلات بازسازی شوند و چارچوب عضلانی جدیدی شکل بگیرد.

سم زداییشیرکاکائو بعلاوه کارکردی بسیار حیاتی دارد و آن تمیز کردن سموم داخل بدن است. در زندگی روزانه، بدن تان می تواند به سمومی که از خوراکی ها و محیط ناسالم می آیند آلوده گردد. این موضوع می تواند بسیار خطرناک باشد و سلامت تان را نیز به خطر بیندازد. بنابراین، می توانید به منظور پاکسازی سموم و احیاء ارگان های بدن و زدودن آن ها از هر باکتری یا ویروس بیگانه دیگری، شیرکاکائو مصرف کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدنآیا تا به حال درباره شیک پروتئین چیزی شنیده اید؟ بیشتر ورزشکاران برای ساخت و تقویت بدن از چنین نوشیدنی مصرف می نمایند و آنقدر محبوب است که مردم عادی جامعه هم از آن می نوشند. با وجود این، شیرکاکائو می تواند همان کار را انجام دهد، حتی بهتر! هرچند پروتئین موجود در آن از شیک پروتئین کمتر است، بدیهی است کالری پایین تری نیز دارد. به منظور بازیابی قدرت سیستم ایمنی بدن بعد از انجام ورزش، فقط 20 گرم پروتئین احتیاج داریم که می توان آن را به وسیله شیرکاکائو تامین کرد.

محتوای تئوبرومینتئوبرومین عنصری شبیه به کافئین است، و همان تاثیرات را برای بدن دارد. تئوبرومین می تواند باعث استقامت بیشتر شما و بهبود سطح هوشیاری مغز گردد. اما، لطفا به مقدار متعادل شیرکاکائو مصرف کنید چون تئوبرومین می تواند اعتیاد آور نیز باشد و در انتهای روز، باعث بیدار ماندن بیشتر مغز می گردد و ممکن است دچار بی خوابی شوید.

خوراکی مکملبرترین مواد مغذی به وسیله مصرف خوراکی ها تامین می شوند، اما شیر می تواند ماده مغذی مکمل یا اضافی و همین طور یک غذای کامل باشد. می توانید درباره سلامت شیرکاکائو به عنوان یک خوراکی مکمل، که فایده های زیادی برای سلامتی شما دارد با پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنید.3

پی نوشت:

1.www.yjc.ir

2.www.beytoote.com

3.www.bazdeh.org

منبع: راسخون

به "خواص شیرکاکائو برای سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص شیرکاکائو برای سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید