خاصیت آپاندیس کشف شد

به گزارش نیلی ابزار، ممکن است شنیده باشید که آپاندیس یادگاری از شرایط گذشته بدن انسان است و مانند استخوان پای واقع در عقب بدن نهنگ کاربردی ندارد. ولی بیل پارکر که استاد دانشگاه پزشکی است،

خاصیت آپاندیس کشف شد

ترجمه: فاطمه حیدری نژاد

این عضو ظاهراً به دردنخور به بهبودی افراد از عفونت های جدی یاری مؤثری می نماید.

ممکن است شنیده باشید که آپاندیس یادگاری از شرایط گذشته بدن انسان است و مانند استخوان پای واقع در عقب بدن نهنگ کاربردی ندارد. ولی بیل پارکر که استاد دانشگاه پزشکی است، با این نظر مخالف است و می گوید: آپاندیس نوعی جایگزین طبیعی در بدن برای باکتری های مفید در اندام های داخلی است. وقتی دچار عفونت حاد داخلی می شویم نظیر دوران ابتلای افراد به وبا- نوعی بیماری که در گذشته در بسیاری از کشورها وجود داشته و اکنون هم در بعضی از منطقه ها خیلی رایج است- باکتری های مفید در اندام های داخلی فرسوده و ضعیف می شوند. در این شرایط آپاندیس است که به آنان یاری می نماید تا مجدداً بهبود یابند.

پارکر معتقد است آپاندیس در بدن ما نقش معبدی ایمن را برای اندام های ریز بازی می نماید و چون مسافرخانه ای است که همواره برای پذیرش مسافران جای خالی دارد.

فرضیه پارکر و همکارانش که برای اولین بار در سال 2007 منتشر شد، نظریه ای نو از کارکرد یک عضو در بدن انسان است. به تازگی هم مقاله ای منتشر شده است که اطلاعات نوی در تأیید این نظریه ارائه می نماید.

جیمز گرندل رئیس بخش داخلی بیمارستانی در لانگ آیلند به اتفاق همکارانش، 254 بیمار را که دارای سابقه عفونت حاد داخلی موسوم به C -diff(بیماری خطرناک و مهلکی هم به تعداد می رود) بوده اند، مورد آنالیز و مطالعه قرار دادند. طبق نظریه پارکر اگر باکتری های مفید ضعیف شوند، بیماری عفونی C -diff سریع تر رشد و بدن را ضعیف و نهایتاً بیمار را از بین می برد. اگر این فرضیه درست باشد افراد فاقد آپاندیس در مقایسه با سایر افراد باید بیشتر در معرض رشد و عود کردن بیماری عفونی باشند.

و این دقیقاً همان چیزی بود که گرندل و گروهش به آن رسیدند. از 254 بیمار مورد مطالعه بیماران بدون آپاندیس دو برابر بیشتر در معرض عود و ابتلای مجدد به عفونت و بیماری C -diff بودند در حالی که این حالت در بیماران سالم دارای آپاندیس تنها 18 درصد از موارد دیده شد، و عفونت در بیماران بدون آپاندیس 45 درصد رخ داده بود. در بدن انسان عضوی وجود دارد که به باکتری ها یاری می نماید زنده بمانند و آنها هم به نوبه خود به زنده ماندن ما یاری می نمایند. برای اطمینان بیشتر از مفید بودن این عضو آزمایش های بیشتری باید انجام گردد. اکنون پزشکان این عضو مفید را در صورت عفونی شدن قطع می نمایند و ما اطلاع و دانش کمی در خصوص ارتباط و پیچیدگی ارتباط اندام های داخلی بدن با یکدیگر داریم.

منبع: دانشمند، تعداده 586.

منبع: ساینتیفیک آمریکن- مارس 2012

منبع: راسخون

به "خاصیت آپاندیس کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاصیت آپاندیس کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید