آرایش مادران؛ متهم جدید چاقی بچه ها

به گزارش نیلی ابزار، روزنامه خراسان - شیوا رضایی: یکی از مسائل استفاده از لوازم آرایشی، ورود برخی مواد شیمیایی با آثاری نامشخص به بدن افراد است. حالا بر مبنای مطالعه جدیدی که نتایج آن به تازگی در نشریه Nature Communications منتشر شده، بخشی از عوارض احتمالی یکی از مواد شیمیایی مورد استفاده در لوازم آرایشی شناسایی شده است. عوارضی که بهتر است زنانی که تصمیم به بارداری دارند، به صورتی ویژه به آن توجه کنند.

آرایش مادران؛ متهم جدید چاقی بچه ها

یکی از مواد شیمیایی موجود در برخی از لوازم آرایشی، بوتیل پارابن است که اغلب به اختصار BuP نامیده می شود. این ماده به صورت ویژه در رژ لب و فاندیشن (مواد زیر ساز برای آرایش) وجود دارد. افزون بر آن، در برخی از کرم های مرطوب کننده، ضدچروک و دیگر لوازم بهداشتی هم ممکن است از این ماده برای جلوگیری از فساد این محصولات استفاده کنند.

در زمان استفاده از محصولات آرایشی، بهداشتی که حاوی این ماده شیمیایی است، مقداری از این ماده از طریق پوست، جذب بدن می شود. برای اندازه گیری میزان این ماده در بدن، به صورت معمول، از نمونه ادرار استفاده می شود. چون که هر چه میزان این ماده در بدن افزایش می یابد، میزان دفع هم بالا می رود. به تازگی در مطالعه گسترده جدیدی که انجام آن بیش از 10 سال طول کشیده است، محققان دانشگاه لایپزیک آلمان به تاثیر این ماده شیمیایی بر بچه ها پرداخته اند.

تاثیر این ماده شیمیایی بر جنین موش

این مطالعه، از دو بخش تشکیل شده بود، بخشی روی موش های آزمایشگاهی انجام شد و بخشی شامل ارزیابی هایی روی بیش از 600 زن و فرزندان آن ها بود. در بخش موش های آزمایشگاهی، محققان گروهی از موش های باردار را با ماده بوتیل پارابن، روبرو کردند. سپس شرایط بچه های این موش ها را بعد از تولد تحت نظر قرار دادند.

نتایج نشان داد جنین های موشی که در طول دوره بارداری مادرشان، در معرض این ماده بودند، بعد از تولد، تمایل بیشتری به غذا خوردن داشته و بیشتر دچار اضافه وزن شده اند.

بررسی های ژنتیکی در این بخش معین کرد افزایش میزان بوتیل پارابن با تغییرات ژنتیکی در بدن موش ارتباط دارد. این تغییرات ژنتیکی باعث تغییراتی درهیپوتالاموس و به دنبال آن افزایش اشتهای موش ها بود. اما در صورت روبروه زنان با ماده بوتیل پارابن در دوره بارداری، چه اتفاقی برای فرزندان آن ها می افتد؟

تاثیر این ماده شیمیایی بر جنین انسان

محققان دانشگاه لایپزیک، برای بررسی تاثیر این ماده شیمیایی بر بچه ها، ابتدا در سال های 2006 تا 2008 از بیش از 600 زن باردار نمونه گیری هایی انجام دادند تا میزان این ماده شیمیایی را در بدن آن ها اندازه گیری کنند. در کنار این اندازه گیری، آن ها با زنان مصاحبه هایی انجام دادند و درباره مصرف لوازم آرایشی سوال کردند. نتایج نشان داد میزان این ماده شیمیایی در بدن مادرانی که به صورت مستمر آرایش می کردند دست کم سه برابر مادرانی است که از محصولات آرایشی استفاده نمی کردند. بعد از این نمونه گیری در دوره بارداری، از بدو تولد تا هشت سالگی، وزن و قد بچه ها تمامی مادران در فواصل زمانی منظم مورد بررسی قرار گرفت. بررسی ها نشان داد فرزندان مادرانی که در دوره بارداری، اهل آرایش بودند، بعد از تولد بیشتر از دیگر بچه ها درگیر اضافه وزن بودند. این موضوع به ویژه در میان دختربچه ها شدت بیشتری داشت. اما آیا این اضافه وزن در بچه ها این مادران، نشان دهنده تغییرات ژنتیکی در این گروه از بچه ها، مشابه است با آن چه که در موش ها مشاهده شد؟

برای نتیجه گیری نهایی زود است، اما آرایش نکنید!

محققان این مطالعه معتقدند برای نتیجه گیری نهایی درباره تغییرات ژنتیکی در جنین انسان در نتیجه روبرو شدن با بوتیل پارابن، هنوز زود است. چرا که به هر حال فیزیولوژی بدن انسان و موش با هم تفاوت هایی دارد و شاید جنین انسان آسیب پذیری کمتری در برابر تغییرات بدن مادر در مقایسه با جنین موش داشته باشد، اما با وجود این موضوع، توصیه این محققان، احتیاط بیشتر مادران درباره آرایش کردن است. آن ها می گویند مادران باردار و زنانی که قصد بارداری دارند، بهتر است بی دلیل خود را در معرض این ماده شیمیایی قرار ندهند، به ویژه که نتایج طولانی مدت روبروه با این ماده هنوز به صورت دقیق روشن نشده است.

منابع: nature.com و dailymail.co.uk

منبع: برترین ها

به "آرایش مادران؛ متهم جدید چاقی بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرایش مادران؛ متهم جدید چاقی بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید