چگونه هیجانات خود را کنترل کنیم؟

یک روانشناس گفت: تصمیمات غلط و واکنش های شدید که اکثرا باعث پشیمانی می شوند، در شرایط هیجانی اتفاق می افتند.

چگونه هیجانات خود را کنترل کنیم؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، زهرا امام روانشناس و مشاور در تبادل نظر با خبرنگاران، درباره کنترل هیجانات اظهار کرد: تسلط بر هیجانات و مدیریت آن مهمترین و با ارزش ترین مهارت در رشد فردی هست و تصمیمات غلط و واکنش های شدید که اکثرا باعث پشیمانی می شوند، در شرایط هیجانی اتفاق می افتند.

این روانشناس اضافه نمود: هنگامی که عصبانی، مجذوب، خشنود و یا غمگین هستید خیلی باید حواستان به تصمیم ها و انتخاب هایتان باشد، چراکه محتمل است 90%اشتباه کنید و باید برای کنترل هیجان خود تکنیک هایی را انجام دهید.

امام گفت: به داشتن مسئله ای به نام خشم در خود اعتقاد داشته باشید و اگر مدیریت خشم برای شما امری سخت است، قلم و کاغذی را بردارید و مواردی که باعث ایجاد خشم در شما می گردد را بنویسید.

این روانشناس با بیان اینکه حتما از یک شبکه حمایتی برخوردار شوید، افزود: هرگاه خشمگین شدید سعی کنید تا ذهن خود را از موضوعی که باعث خشم تان شده است منحرف کنید.

وی ادامه داد: اگر دائما عصبانی می شوید روزانه 10 دقیقه تمرین کنید تا ذهنتان هنگام عصبانیت در عرض چند ثانیه آرام گردد و درموقعی که بسیار عصبانی هستید لبخند بزنید.

امام با اشاره به اینکه از مقایسه کردن بپرهیزید، گفت: گاهی اوقات علت عصبانیت مقایسه کردن است همچنین فکر کردن به معنی آزاد شدن است، درحقیقت مجموعه ای از کلمات و آوا هایی است که با لحن خاص وبه دفعات تکرار می شوند و تاثیر مثبتی بر جسم و روح می گذارد، در مراقبه کاربرد دارد.

این روانشناس اعلام کرد: در مواقع خشم با جملاتی نظیر آن ارزش ندارد، من کاملا آرام هستم، فکر خود را از خشم برهانید.

بازگشت به صفحه رسانهها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "چگونه هیجانات خود را کنترل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه هیجانات خود را کنترل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید