نقش سمن ها در ارتقاء سلامت بینایی مردم مناطق محروم

به گزارش نیلی ابزار، عضو هیات مدیره انجمن اپتومتری ایران، بر ضرورت ارتقاء سطح سلامت جامعه به ویژه مردم مناطق محروم و دورافتاده با استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد، تاکید نمود.

نقش سمن ها در ارتقاء سلامت بینایی مردم مناطق محروم

به گزارش گروه اجتماعی نیلی ابزار، ناصر صادقپور، در آستانه برگزاری وبینار اپتومتری ویژه روز جهانی بینایی با عنوان پیشگیری از آسیب های بینایی که در چهارشنبه 16 مهر برگزار می گردد، بر نقش سازمان های مردم نهاد در توسعه و ارتقاء سطح کمی و کیفی خدمات سلامت بینایی تاکید نمود و گفت: یکی از این سازمان ها، سازمان هایی هستند که توسط گروه های مختلف مردم در رشته ای خاص تشکیل شده و به صورت تخصصی اقدام به ارائه خدمات در راستای اهداف تعریف شده می نمایند.

وی افزود: در ایران این تشکل ها به نام سمن معروف شده اند که همان سازمان های مردم نهاد هستند. معمولا این تشکل ها بودجه دولتی ندارند و هزینه خدمات رسانی توسط افراد خیر و یا شرکت های تجاری به عنوان حامی این سازمان ها تامین می گردد.

این اپتومتریست ادامه داد: در رسته خدمات بهداشتی و درمانی نیز سازمان های مختلفی در جهان و در کشور ما وجود دارند که اکثرا تحت عنوان درمانگاه ها یا بیمارستان های خیریه فعالیت می نمایند. در چند سال اخیر نیز گروه هایی تشکیل شده اند که برای خدمات رسانی بیشتر و بهتر در مناطق کمتر توسعه یافته حضور پیدا نموده و نسبت به ارائه خدمت در نقاط مختلف کشور اقدام می نمایند.

وی گفت: ارائه خدمات بینایی و سلامت چشم نیز جزئی از این خدمات بوده است، البته این نوع خدمت رسانی شاید از مدت ها پیش در کشور رایج بوده، اما در وسعتی محدودتر بوده است. در سال های اخیر، اما این حرکت شتاب بیشتری گرفته و به صورت متمرکز و غیر متمرکز در حال اجرا است.

صادقپور ادامه داد: منظور از متمرکز راهنمایی و اعزام گروه های داوطلب از تهران و غیر متمرکز اعزام داوطلبین از مراکز استان ها و یا حرکت های خودجوش همکاران ما در خود شهرستان های نقاط کمتر توسعه یافته است.

وی افزود: در حال حاضر این خدمات از سطح غربالگری بینایی توسط اپتومتریست ها تا انجام عمل های جراحی پیشرفته چشم توسط متخصصین چشم پزشکی داوطلب در مناطق محروم و دور افتاده کشور ارائه می گردد.

مدیر کمیته پیشگیری از نابینایی انجمن علمی اپتومتری ایران گفت: آمار این قبیل خدمات حاکی از استقبال مردمی است و این نشان دهنده احتیاج به این نوع ارائه خدمت در مناطق محروم و دور افتاده است.

وی از اپتومتریست ها به عنوان عضو جدایی ناپذیر و ثابت در خدمت داوطلبانه به مردم مناطق محروم و دورافتاده نام برد و گفت: در سال های گذشته گروه های بسیاری سازماندهی شده و با استفاده از تجهیزات کامل به این مناطق اعزام شده اند.

صادقپور ادامه داد: ارائه خدمات سلامت بینایی اعم از غربالگری بینایی، معین نمره عینک، ساخت رایگان عینک، انجام عمل های تخصصی چشم در کانتینر های متحرک ومجهز به اتاق عمل توسط متخصصین چشم، با یاری و همکاری بخش های مختلف تخصصی اجرا شده است.

وی گفت: در یکی از آخرین اعزام ها در دی ماه 98 و قبل از بحران کرونا، گروه سفیران نور که وابسته به کمیته پیشگیری از نابینایی انجمن علمی اپتومتری ایران است با همکاری گروه خادمیاران رضوی، در استان سیستان و بلوچستان حضور یافت.

صادقپور افزود: در این ماموریت، طی سه روز تعداد 800 نفر از ساکنین مناطق محروم منطقه زابل مورد غربالگری بینایی قرار گرفته و ضمن تجویز عینک مناسب و یا ارجاع به مراکز تخصصی چشم پزشکی جهت انجام عمل جراحی، برای 220 نفر از طرف همکاران اپتومتریست عینک رایگان ساخته و توزیع شد.

وی گفت: این خدمات یاری زیادی به ارتقاء سطح سلامت بینایی در کشور می نماید. شرایط کرونا و تحریم ها و محدودیت های بودجه ای دولت و احتیاج گروهی از مردم، از جمله عواملی است که ضرورت همبستگی ملی و ارائه اینگونه خدمات را دو چندان می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نقش سمن ها در ارتقاء سلامت بینایی مردم مناطق محروم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش سمن ها در ارتقاء سلامت بینایی مردم مناطق محروم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید