رابطه خویشاوندی اسکلت دو وایکینگ کشف شده از انگلیس و دانمارک

به گزارش نیلی ابزار، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، رابطه خویشاوندی اسکلت دو وایکینگ کشف شده از انگلیس و دانمارک تشخیص داده شد.

رابطه خویشاوندی اسکلت دو وایکینگ کشف شده از انگلیس و دانمارک

تجدید ملاقات وایکینگ های خویشاوند پس از هزار سال

نمایشگاهی که ماه جاری در کپنهاگ افتتاح می گردد، میزبان اسکلت های دو وایکینگ خواهد بود که به موجب حکم هزار سال پیش یک پادشاه، یکی از آنها در مرکز دانمارک و دیگری در انگلیس کشته شدند.

دانشمندان در دو سوی دریای شمال پس از تحقیقات فراوان به وجود یک پیوند ژنتیکی بین این دو وایکینگ پی بردند. به گفته اسکه ویلرسلو (Eske Willerslev)، متخصص ژنتیک از دانشگاه کپنهاگ آزمایش های دی ان ای (DNA) نشان داد این دو یا برادر ناتنی بودند یا رابطه پدرعظیم/ نوه و عمو/ برادرزاده داشتند.

مردی که در جزیره فونن در مرکز دانمارک جان خود را از دست داده است، یک کشاورز حدودا 50 ساله بود که اسکلتش در سال 2005 در نزدیکی شهر اوترآپ کشف شد. به گزارش جسپر هانسن، مدیر ارشد موزه های شهر ادنسه این مرد 182 سانتیمتر قد داشت، بیشتر استخوان هایش آرتروز داشتند و نشانه هایی از التهاب در دنده هایش دیده می شد که می تواند نشان دهنده ابتلا به بیماری سل باشد.

هانسن با انتشار یک بیانیه گفت: این مرد به احتمال زیاد یکی از جنگجویان جنگ های معروف وایکینگ ها بوده چون یک ضایعه روی استخوان لگن چپش دارد که می تواند کار شمشیر باشد. از آنجا که این ضایعه ترمیم نشده احتمالا همین زخم باعث مرگش شده است.

در دوران وایکینگ ها که چیزی بین سال های 793 تا 1066 تخمین زده می گردد، افرادی که وایکینگ نامیده می شدند دست به یورش، استعمار، فتوحات و تجارت گسترده در سراسر اروپا زدند و حتی به آمریکای شمالی هم رسیدند.

در آنسوی دریای شمال، اسکلت یک مرد جوان تر در سال 2008 به همراه بقایای دست کم 35 مرد دیگر از یک گور دسته جمعی در نزدیکی آکسفورد انگلیس کشف شد. همه این مردان بیش از هزار سال قبل به دستور یک پادشاه کشته شده بودند.

لاسه سورنسن (Lasse Soerensen)، رئیس بخش تحقیقات موزه ملی دانمارک می گوید: (این مرد دانمارکی) در اثر جراحات سنگین ناشی از چند نوع سلاح مختلف جان خود را از دست داده است. در جمجمه او جای دست کم 9 ضایعه به جا مانده که به وسیله شمشیر یا دیگر اشیای تیز ایجاد شده اند. دیگر نشانه های موجود در استخوان جمجمه این مرد بعلاوه نشان می دهد چند باری نیزه در پشتش فرو رفته است.

از سال 850 پس از میلاد مردمان دانمارک به اسم کشاورز در خاک انگلیس ساکن شدند. شاه اترلد دوم در سال 1002 دستور قتل عام کوچک و عظیم این دانمارکی ها را صادر کرد.

این دو جفت اسکلت در نمایشگاهی با اسم Togtet که از 26 ژوئن (5 تیر 1400) در موزه ملی دانمارک به نمایش گذاشته خواهند شد.

منبع: همگردی

به "رابطه خویشاوندی اسکلت دو وایکینگ کشف شده از انگلیس و دانمارک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه خویشاوندی اسکلت دو وایکینگ کشف شده از انگلیس و دانمارک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید