خبرنگاران ترکیه مناطق کردنشین سوریه را هدف قرار داد

به گزارش نیلی ابزار، تهران - خبرنگاران - جنگنده بمب افکن های ترکیه بامداد امروز (یکشنبه) مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) در شمال سوریه را پس از 17 ماه برای اولین بار بمباران کردند.

خبرنگاران ترکیه مناطق کردنشین سوریه را هدف قرار داد

به گزارش نیلی ابزار دیده بان موسوم به حقوق بشر سوریه امروز (یکشنبه) به نقل از رامی عبدالرحمن مدیر این دیده بان که در لندن مستقر است، اضافه نمود که این ، اولین حملات هوایی ترکیه پس از عملیات بهار صلح است که آنکارا و جناح های سوری مورد حمایت خود در اکتبر 2019 علیه نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال سوریه راه اندازی کردند.

وی اضافه نمود: هواپیمای جنگی ترکیه پایگاههای نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه را در روستای صیدا در حومه عین عیسی در شمال رقه هدف قرار دادند.

عبدالرحمن اضافه نمود : درگیری ها بین دو طرف به مدت 24 ساعت ادامه داشت و تا به امروز نیروهای ترکیه پیشروی پیروزیت آمیزی نداشته اند اما نیروهای دموکراتیک سوریه پیروز شدند یک تانک ترکیه را منهدم نمایند.

عملیات بهار صلح که پس از دو توافق نامه آنکارا با واشنگتن و سپس با مسکو به حالت تعلیق درآمد به ترکیه امکان داد مناطق مرزی سوریه به طول حدود 120 کیلومتر و عرض 30 کیلومتر را تحت کنترل بگیرد اما عین عیسی و اطراف آن در دست نیروهای دموکراتیک سوریه (کردها) باقی ماند.

آنکارا یگان های حفاظت از مردم کرد را در امتداد حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) که ترکیه و متحدانش آن را در بین سازمان های تروریستی قرار داده اند، می داند.

ارتش ترکیه از سال 2016 به این سو در دو عملیات سپر فرات (3 شهریور 95 تا 9 فروردین 96) و عملیات شاخه زیتون (30 دی ماه 96 تا 4 فروردین 97)، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله عفرین و شهرهای الباب، اعزاز و جرابلس را تصرف کرد.

ترکیه در 25 مهر98 نیز برای آنچه عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه موسوم به نیروهای دمکراتیک سوریه از مناطق مرزی الرقه والحسکه سوریه خوانده شد ، عملیات نظامی موسوم به چشمه صلح را در شمال سوریه شروع کرد که این عملیات یک هفته ای، پس از توافق آتش بس میان آنکارا و واشنگتن متوقف شد و ترکیه به شبه نظامیان کُرد سوریه 5 روز مهلت داد که تا عمق 32 کیلومتری از مرز ترکیه عقب نشینی نمایند.

یکی از اهداف ترکیه از این عملیات ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، حد فاصل شهرهای رأس العین و تل ابیض به طول 120 کیلومتر و عمق 30 کیلومتری از مرزهای ترکیه است.

عملیات ارتش ترکیه علیه یگان های حفاظت از مردم کرد (قسد) موجب متشنج شدن روابط بین آنکارا و بعضی از کشورهای غربی به آمریکا و فرانسه شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران ترکیه مناطق کردنشین سوریه را هدف قرار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ترکیه مناطق کردنشین سوریه را هدف قرار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید