اکران دو فیلم ماندگار عاشورایی همزمان با شروع محرم

به گزارش نیلی ابزار، دو فیلم خاطره انگیز روز واقعه و پرواز در شب همزمان با شروع ماه محرم در پردیس سینمایی آزادی روی پرده می روند.

اکران دو فیلم ماندگار عاشورایی همزمان با شروع محرم

به گزارش نیلی ابزار به نقل از روابط عمومی پردیس آزادی، نمایش روز واقعه به کارگردانی شهرام اسدی و پرواز در شب ساخته زنده یاد مرحوم رسول ملاقلی پور از یکشنبه 10 شهریور و نخستین روز ماه محرم شروع می گردد و دو هفته ادامه می یابد. این فیلم ها هر روز در یک نمایش ویژه میزبان علاقه مندان سینما در روزهای عزاداری خواهند بود.

روز واقعه 25 سال پیش بر اساس فیلمنامه ای قدیمی از بهرام بیضایی ساخته شد و با وجود رستاخیز احمدرضا درویش، همچنان تنها فیلم عاشورایی قابل نمایش در تاریخ سینمای ایران است. بازی بزرگان سینما، موسیقی ماندگار و شنیدنی مجید انتظامی، فضای باورپذیر، دیالوگ های غیرشعاری و دوبله حرفه ای از جمله ویژگی های روز واقعه است که آن را پس از حدود سه دهه تماشایی و دوست داشتنی نگه داشته است.

روز واقعه؛ روایت حقیقت جویی و دلدادگی

علیرضا شجاع نوری، زنده یاد عزت الله انتظامی، زنده یاد جمشید مشایخی، مرحوم مهدی فتحی، محمدعلی کشاورز، مرحوم حمیده خیرآبادی، لادن مستوفی، سعید نیکپور، مرحوم حسین پناهی، ژاله علو و عنایت بخشی بازیگران روز واقعه هستند و داستان درباره جوانی نصرانی است که در روز ازدواج خود با راحله، ندایی آسمانی می شنود. او برای یافتن صاحب صدای کیست کمک کننده ای که مرا کمک کند؟ دل به راه می زند و عصر عاشورا به سرزمین نینوا می رسد.

روز واقعه نخستین بار بهمن 73 در سیزدهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و در بخش های بهترین فیلم، بهترین موسیقی متن، بهترین چهره پردازی (عبدالله اسکندری)، بهترین فیلم دوم و بهترین طراحی صحنه (مجید میرفخرایی) سیمرغ بلورین برد. ضمن اینکه در رشته های بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد، بهترین تدوین و بهترین فیلمبرداری نامزد دریافت جایزه بود.

پرواز در شب به نویسندگی و کارگردانی زنده یاد ملاقلی پور از فیلم های ماندگار دفاع مقدس است و اشاره هایی آشکار به ماجرای روز عاشورا دارد. فیلم سال 1365 ساخته شده و قهرمان آن رزمنده ای است که برای رساندن آب به نیروهای خود می رود اما باران تیر دشمن بر قمقه ها فرود می آید و... زنده یاد مرحوم فرج الله سلحشور، جعفر دهقان، تاجبخش فناییان، علی یعقوب زاده، سیدجواد هاشمی و اکبر نیکرو بازیگران اصلی هستند.

پرواز در شب سومین فیلم مرحوم ملاقلی پور در مقام کارگردان پس از نینوا و بلمی به سوی ساحل است که نخستین بار در پنجمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و دو لوح زرین بهترین فیلم و بهترین جلوه های ویژه را برد. فیلم در دو بخش بهترین موسیقی متن (محمدرضا علیقلی) و بهترین فیلمنامه هم نامزد دریافت جایزه بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "اکران دو فیلم ماندگار عاشورایی همزمان با شروع محرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکران دو فیلم ماندگار عاشورایی همزمان با شروع محرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید