اسپیس ایکس علت انفجار دراگون را فاش کرد

شرکت اسپیس ایکس(SpaceX) در ماه آوریل طی آزمایش موتور کپسول دراگون(Dragon) و پس از آن که این فضاپیما اولین سفر رفت و برگشت خود به ایستگاه فضایی بین المللی را در ماه مارس انجام داد، دچار مشکل شد و یک انفجار را تجربه کرد.

اسپیس ایکس علت انفجار دراگون را فاش کرد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از انگجت، شرکت اسپیس ایکس(SpaceX) کپسول دراگون(Dragon) را در ماه مارس برای اولین بار به سفر رفت و برگشت به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد و این سفر با موفقیت انجام شد. اما ماه بعد یک انفجار غیرمنتظره در حین آزمایش موتور روی زمین، سؤالاتی را درباره زمان بندی و میزان اطمینان به این کپسول پیش آورد که اسپیس ایکس در تحقیقات مشترک با ناسا بالاخره علت این انفجار را یافت.

اکنون پس از گذشت چند ماه از این حادثه، اسپیس ایکس یک شرح برای چرایی انفجار کپسول دراگون در حین آزمایش یافته است.

این شرکت فضایی خصوصی دریافته است که یک نشت جزئی به اکسید کننده مایع (مخصوصاً تتراکسید نیتروژن) اجازه داده به لوله های پرفشار هلیوم وارد شوند. هنگامی که مقداری از این اکسید کننده ها از یک سوپاپ چک هلیوم طی راه اندازی سیستم فرار رد شد، با تیتانیوم بکار رفته در این سوپاپ واکنش داد و منجر به انفجار شد.

اسپیس ایکس گفت: واکنش بین اکسید کننده و تیتانیوم غیرمنتظره بود و اشاره نمود که چند دهه است که از تیتانیوم در ساخت اجزای فضاپیماها استفاده می گردد و تاکنون چنین مسئله ای پیش نیامده بود.

این شرکت اقداماتی را برای کاهش احتمال وقوع دوباره این اتفاق انجام داده است. مهندسان اسپیس ایکس مسیرهای ورود احتمالی سوخت مایع به سیستم فشار را در سیستم فرار مسدود نموده اند. آنها دریچه ها و سوپاپ ها را جایگزین و آنها را به طور کامل مهر و موم کردند تا خطر را تا بیشترین حد ممکن کاهش دهند.

اکنون اسپیس ایکس می گوید دراگون دوباره برای پروازهای آینده آماده است.

هنوز هیچ اشاره ای به این نکته نشده است که این وقفه چه تأثیری بر برنامه اسپیس ایکس می گذارد، اما اکنون از کپسول های مختلف برای مأموریت های بعدی استفاده می نماید.

کپسول دراگون برای مأموریت آزمایشی دوم به ایستگاه فضایی بین المللی آماده می گردد تا در نهایت بتواند به طور منظم فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) بفرستد.

ناسا به عنوان کارفرمای اسپیس ایکس به دنبال حصول اطمینان از امنیت پروازهای اسپیس ایکس است، چرا که ارسال فضانوردان ناسا نباید با هیچ خطری همراه باشد و اسپیس ایکس باید کوشش کند که اقداماتش منجر به سفرهای ایمن تر گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اسپیس ایکس علت انفجار دراگون را فاش کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپیس ایکس علت انفجار دراگون را فاش کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید